ICO Yatırımlarında Dikkat Etmeniz Gereken 5 Kural!

Google News

Yatırım yap, bekle, kazan!

ICO nedir ya da nasıl katılabilirsiniz merak ediyorsanız bu yazımız tam sizler için. Ama bu yazımız ICOların ne olduğundan çok, ICOlara yatırım yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili.

ICO yatırımlarını genel olarak “yatırım yap, bekle, kazan” olarak değerlendirebiliriz. Bir projeyi beğendikten sonra yatırım yapıyorsunuz, ardından projenin yeterli yatırım alıp hayata geçmesini ve borsalarda işlem görmesini bekliyorsunuz ve sonrasında elinizdeki koinleri borsada satarak paranızı kazanıyorsunuz. Çok basit görünebilen bu yatırım yöntemi aslında düşündüğünüz kadar basit olmayabilir. Gelin hep birlikte ICO yatırımı yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini birlikte inceleyelim!

1) Proje Fikri

Her şeyden önce kimse iş yapmayacak bir projeye para yatırmak istemez. O nedenle bir ICO’ya yatırım yaparken projenin iş yapıp yapmayacağını kendi kafanızda düşünmeniz gerekiyor. Bir projeyi siz çok beğenmiş olabilirsiniz ancak halka hitap etmiyor olabilir, bu da projenin aslında başarısız bir proje fikrine sahip olduğunu gösterir. O nedenle bir projeyi yalnızca sizin beğenmeniz bir ölçüt olmamalı. Proje fikri hakkında araştırma yapıp, ardından daha önce benzer projeler yapılmış mı ve yapılmışsa nasıl sonuçlanmış, projeler ne durumda gibi konuları da araştırmanız gerekiyor. Hatta bu aşamada çevrenizdekilere “böyle bir proje var sence iş yapar mı?” tarzı sorular sorarak proje fikrinin iyi olup olmadığını değerlendirebilirsiniz.

2) Geliştirici Ekip

İş yalnızca fikrin güzel olmasıyla bitmiyor. Prensipte her şey güzel gözükebilirken iş gerçek hayat uygulamasına döndüğünde sıkıntılar çıkabilir. İşte bu noktada bir ICO’yu ya da genel olarak bir projeyi güçlendiren şey projenin arkasındaki ekip diyebiliriz. Eğer ki ekip yeterli bilgi birikimine ve teknik donanıma sahip değilse proje geliştirme aşamasında sorunlarla karşılaştığında tıkanıp kalacak ya da daha hiç başlamadan bir hayal olarak kalacaktır. O nedenle yatırım yapmadan önce projenin ekibini incelemekte ve ekibin daha önce neler yaptığını, ne kadar deneyimli olduğunu araştırmanız gerçekten önemli.

3) Bütçe

Güzel bir proje ve güzel bir ekip ama günümüzde para olmadan bu ikisi kendi başlarına yeterli değil. Bir projenin ve arkasındaki ekibin başarılı olması için bir miktar para gerekiyor ve özellikle ICO’nun ilk aşamalarında harcanacak reklam, geliştirici bütçesi çok büyük önem taşıyor. Kimse yatırım yapacağı ICO’nun bir kaç ay içerisinde maddi sıkıntılar yaşayıp, ekip tarafından projenin iptal edildiğini öğrenmek istemez. O nedenle ICO yatırımı yapmadan önce ekibin yeterli maddi desteğe sahip olduğunu bilmek önemli bir faktör.

4) Whitepaper

Whitepaper, aslında bi nevi koin hakkında teknik bilgilerin yazdığı dosya diyebiliriz. Peki whitepaper neden ICO seçimi için önemli? Aslında bu sorunun cevabı çok basit, siz bir projeyi anlamış ve sevmiş olabilirsiniz. Arkasındaki ekibe de güveniyor olabilirsiniz ancak teknik bilgilerin verildiği ve projenin detaylı bir şekilde anlatıldığı dosya diğer insanlar için anlamsız, aşırı karmaşık veya çelişkili ifadeler barındırıyorsa proje fikri ne kadar güzel olursa olsun aklınızda bir soru işareti olması gerekir. Kimse tam olarak nasıl işleyeceği belirli olmayan, birbiriyle çelişen ifadeleri olan bir projeye yüksek miktarlarda yatırım yapmak istemez. O nedenle teknik bilgilerin tutarlı, anlamlı ve uygulanabilir olması bir ICO öncesinde sizlere bilgi verecektir. Hazırlanan whitepaper ne kadar iyi, anlaşılabilir ve açıksa proje de o derece iyidir diyebiliriz.

5) Maddi Hedefler

Yukarıdaki dört madde de beğendiğiniz bir proje için mantıklı gözüküyor olabilir. Ancak son maddede bir sıkıntı varsa bu ICO’ya katılmadan önce tekrar düşünün demekte fayda var. Proje geliştiricileri yatırımcılarının kâr elde etmesini doğal olarak isterler çünkü projenin ilk destekçilerinin kâr etmediği durumlarda proje başarısız bir proje olarak değerlendirilecektir. O nedenle bir çok proje ICO aşamasında kademeli olarak koin satışı yapmakta ve ne kadar erken destek verdiyseniz o kadar fazla kazanmanız için ellerinden gelen her şeyi yapmaktadır. Ancak burada bir noktaya dikkat etmek gerekiyor, eğer ki bir ICO sizlere maddi hedef olarak “bu gün yatıracağınız 100 dolar, borsalarda işlem görmeye başladığımızda 5000 dolar olacak” diyorsa burada bir durup düşünmek lazım. Proje çok güzel bir proje olabilir veya gerçekten iyi kazanç getirecek olabilir ancak maddi hedefler gerçeklikten uzaklaştıkça insanlar da projeden uzaklaşmaya başlayacaktır. Astronomik düzeyde geri dönüş sağlayacağını iddia eden projeler büyük oranda dolandırıcılık veya farklı nedenlerden dolayı hüsranla sonuçlanıyor diyebiliriz.

Evet, yukarıdaki beş maddeye dikkat ederek artık siz de ICOlara katılabilir, farklı projelere yatırım yapabilir ve proje tutarsa iyi bir kazanç elde edebilirsiniz. Ancak tekrardan hatırlatmakta fayda var, bir projenin başarısını yalnızca bu beş maddeye bağlamak doğru olmaz, o nedenle yatırımlarınızı yaparken elinizden geldiğince iyi araştırmanızı sizlere tavsiye ediyoruz. Şimdiden bol kazançlı günler.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku