Ortalığı Karıştıran İddia: İTÜ Etherscan’ı Yasakladı!

shutterstock 1098457598
shutterstock 1098457598
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Blockchain Kulübü, yakın zamanda atılan bir tweet’te İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın Etherscan yasağı uyguladığını paylaştı. Bu durum, Türk kripto topluluğunun tepkisini çekti. İşte detaylar…

İTÜ Etherscan’i yasakladı iddiası

İTÜ Blockchain Kulübü, yakın bir zamanda Twitter’da paylaştığı bir görüntü ile üniversitenin internetine bağlı bir bilgisayardan Blockchain tarayıcısı Etherscan’e giriş yapılamadığına dikkat çekti. Kulüp, açıklamada, “İTÜ Bilgi İşlem Başkanlığı’nın en fazla ziyaret edilen Blockchain tarayıcısına  erişimi engellediğini öğrendik,” ifadelerini kullandı. Ayrıca Etherscan’in bu “anlamsız engellemeden çıkarılmasını” talep etti.

Bunun yanı sıra kurumun “Blockchain hakkındaki soru işaretlerini gidermek için gerekli bilgi paylaşımlarını yapmaya, Blockchain’in kripto paralardan çok daha fazlası olduğunu ve kripto paralardan korkulmaması gerektiğini anlatmaya hazır” olduklarını belirtti.

Etherscan nedir?

Blockchain şeffaflığını ve erişilebilirliğini kolaylaştırmak için oluşturulan Etherscan, Ethereum blockchain’inde gerçekleşen işlemleri keşfetmek, doğrulamak ve onaylamak isteyen kullanıcılar için başvurulan kaynaktır. Etherscan, Ethereum’un önde gelen “blok gezgini” olarak bilinir. Esasen, kullanıcıların Ethereum merkezi olmayan akıllı sözleşmeler platformundaki işlemleri aramasını, onaylamasını ve doğrulamasını sağlayan bir arama motorudur.

Deneyimli Analist, Yatırımları Katlayacak Altcoin'i Paylaştı

Arama kutusuna bir adres girerek adresteki bakiyeyi, değeri ve o adres üzerinden yapılan tüm işlemleri görüntüleyebilirsiniz.  Etherscan’ın arkasındaki ekip, platformu, amacı Blockchain şeffaflığını kolaylaştırmak olarak bağımsız bir şekilde yarattı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere blok tarayıcısı, 2019’un Aralık ayında Çin tarafından engellenmişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ortalığı Karıştıran İddia: İTÜ Etherscan’ı Yasakladı!