Reklamı kapat

FTX İflasından Sonra İzlemeniz Gereken 3 Kripto Para Olayı!

0 görüntülenme
FTX İflasından Sonra İzlemeniz Gereken 3 Kripto Para Olayı!

FTX ve Alameda’nın Ponzi benzeri ticaret planı, kripto para endüstrisini derinden yaraladı. Bununla birlikte FTX iflasının ardından takip edilmesi gereken olaylar var. Kriptokoin.com olarak yakından takip edilmesi gereken üç gelişmeyi sizlere aktarıyoruz.

Kripto para piyasalarında neler yaşanabilir?

Haftanın başına kadar, Bitcoin oldukça düşük bir oynaklık gösteriyordu. Ayrıca altcoin’lerde yaşanan gelişmelerle birlikte yükselişler yaşadı. Aynı zamanda, zincir içi veriler ve teknik analiz, BTC’nin dip noktası oluşturmanın ortasında olduğunu aktardı. Bununla birlikte, birçok analist yükseliş hareketliliğinin geldiğine inanıyordu.

kripto para

Ancak son yaşananların ardından piyasanın aldığı oynaklık artışı, bir “Black Swan” olayı olduğu ortaya çıkartıyor. Birçok kripto analistine göre hem FTX hem de Alameda bir aldatmacaya neden oldu. Borsa biranda “her zamanki gibi çalışamama” nedeniyle para çekme işlemlerini durdurdu. Sonrasında “şartlarımız uyarınca izin verilen müşteri para çekme işlemlerini duraklatıyoruz” denildi. Bu açıklamaların ardından kullanıcıların güveni sarsılmış görünüyor.

Stabilcoin’ler tehlike altında

Analistlere göre şu anda, yalnızca grafiğe bakarak kripto para birimleri için kısa vadeli yatırım tezi yapmak zor. Yatırımcıların yapabileceği en iyi şeyin ise zamana bağlı bir plana bağlı kalmaları gerektiği belirtiliyor. En olası kısa vadeli sonucun ise volatilitenin yüksek kalması olarak değerlendiriliyor. Uzmanlara göre, kripto para birimlerinin bir süre daha düşmesi muhtemel. Yüksek volatilite olayları sırasında, stabilcoin’ler bazen dolar ile olan sabitlerinden ayrılırlar. Bitcoin ile ilgili bir gelişme yada çılgınca bir FUD olması, yatırımcıları dolara sabitlenmiş stabilcoin’lere yönlendirir. Bunun sonucunda ise stabilcoin’ler 1 doların üzerine çıkar.

Black Swan olayları sırasında, Tether (USDT) dolar kurunu kaybeder. Daha önce birkaç kez yaşandı, sonrasında ise yeniden sabitini kazandı. TradingView tarafından sağlanan verilere göre, 9 Kasım’da USDT sabitinin altına düştü. Düşüşle birlikte 0.97 dolara kadar geriledi. USDT, sabitinden kırılırken, USD Coin’in (USDC) değeri 1,01 dolara yükseldi.

Kripto para piyasalarında en çok dikkat edilmesi gereken nokta ise kesinliği olmayan bilgiler. Yanlış bilgiler, söylentiler ve yalanlar paniğe neden olur. Sonrasında ise piyasadaki kullanıcıları kolayca tetiklemektedir. Bu nedenle uzmanlar, Alameda ve Tether hakkındaki söylentilerin araştırılması gerektiğini söylüyor.

Benzer olay Terra ve Celsius krizlerinde de görüldü. TradingView, 12 Mayıs’ta USDC’nin fiyatının 1,00 dolardan 1,06 dolara ve ardından 1,19 dolara yükseldiğini gösteriyor. Aynı gün, USDT’nin değeri kısaca 0.98 ve 0.94 dolar seviyesine geriledi.

Bitcoin fiyatı nasıl tepki verecek?

8 Kasım’daki satış, sonunda BTC 24.500 dolardan düştü. Ardından yaşanan olaylarla 18.600 dolar arasında dalgalandığı 146 günlük aralığın dışında yer aldı. FTX’le ilgili gelişmeler ortaya çıktıkça Bitcoin fiyatı Haziran ayında görülen 17.100 dolara kadar düştü. Analistler, Bitcoin’in 18 bin doları geri alacağını umuyor. Sonrasından buradan tutunabilmesiyle en azından fiyatın önceki aralığa dönmesi muhtemel.

kripto para

Ethereum (ETH) ise 2 bin dolar ila 1.250 dolar arasındaki 148 günlük aralıktan düştü. Beraberinde ise benzer bir kurulumu yansıtıyor. Ancak fiyat zaten önceki aralığı geri aldı. Analistler, ETH’nin 700 dolar aralığında aşağı yönlü bir hedefi olduğunu belirtiyor. Ancak fiyatın yeniden toparlanıp 1.250 dolar civarında işlem görmesi için beklenmesi gerekiyor. Kripto para piyasası daha sağlam bir temel arıyor

Kripto para piyasalarında FTX’e maruz kalan şirketler

FTX’te yaşana likidite krizi özellikle bağlantısı olan kripto para şirketlerinde ciddi sorunlara neden oldu. Şu anda risk taşıyan şirketler ise şu şekilde:

  • -Sequoia Capital – 213,5 milyon dolarlık risk içeriyor
  • -Galaxy Digital – 77 milyon dolarlık kayıp
  • -Crypto.com – 10 milyon dolardan az bağlantısı var
  • -Amber Grubu – yüzde 10 fon kaybı
  • -Kraken – 9 bin FTT’ye maruz kalma
  • -Mulcoin Sermayesi – yüzde 10 fon kaybı
  • -Selini Capital – fonlarının yüzde 3’ü bulunuyor

Bunlar yalnızca kripto para şirketlerin kayıpları. Önemli boyutta çeşitli altcoinler ve merkeziyetsiz finans (DeFi) token’larıda var. Analistlere göre, mevcut zararları kurtarmak, kendi kredilerini iyileştirmek ve müşteri yükümlülüklerini yerine getirmek için, bu BTC, altcoin ve DeFi token’larının birçoğunun spot borsalarda piyasada satılma yolunu bulması muhtemel.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

FTX Olayı, Türklerin Favori Metaverse Coin'ini Etkiledi: Yüzde 50 Düşüş!
FTX Olayı, Türklerin Favori Metaverse Coin’ini Etkiledi: Yüzde 50 Düşüş! Türkler tarafından da yakından takip edilen Metaverse coin projesi FTX krizinde düştü. Star Atlas CEO‘su Twitter hesabında açıklamada bulundu. Solana merkezli Star Atlas‘ın metaverse coin’i FTX‘in çöküşü sonrasında değerini kaybettiğini açıkladı. Favori metaverse coin projesi yarı yarıya...
Nazlı Öykü Deniz 3 hafta önce