İki Efsanevi Traderın Bitcoin Tartışması: Ölü Yatırım!

İki Efsanevi Traderın Bitcoin Tartışması: Ölü Yatırım!
İki Efsanevi Traderın Bitcoin Tartışması: Ölü Yatırım!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fiyatı 67.000 doların üzerine çıkaran son %9,3’lük artışla desteklenen Bitcoin (BTC) meraklıları, zafer sloganlarını atıyor. Ancak ringin karşısında, değerli metallerin şampiyonu, sürekli vokal yapan Peter Schiff etkilenmemiş durumda.

Peter Schiff, Bitcoin için “ölü yatırım” dedi

Schiff, Bitcoin’in mütevazi %2’sine kıyasla gümüşün Nisan ayından bu yana etkileyici %21’lik kazancına işaret ederek yükselişi sadece bir kesinti olarak görmezden geldi. Bitcoin’in gerçek getiri sağlayamayan “ölü” bir yatırım olduğunu ilan etti. Ancak bu açıklama, deneyimli trader Peter Brandt’ın sert tepkisiyle karşılandı.

Kripto arenasında deneyimli bir analist olan Brandt, yatırımcıları Schiff’in “dikkat çekici” açıklamalarını görmezden gelmeye çağırdı. Schiff’in, belki de gizlice kriptonun potansiyelini kabul ederken, uzun süredir devam eden bir önyargı nedeniyle gümüşü teşvik ediyor olabileceğini ima etti. Brandt ayrıca Schiff’i Bitcoin’in son rallisini küçümsemek için gümüşün performansını abartmakla suçladı.

Peter Brandt, tepki verdi

Schiff, kararlılıkla eleştirisini daha da artırdı. Bitcoin’in doğasında olan riski vurguladı. Ayrıca onu somut bir değerden ziyade abartıdan beslenen spekülatif bir balon olarak nitelendirdi. Yatırımcılar için kasvetli bir tablo çizdi. Onların “hayali bir at” peşinde koşarak her şeylerini kaybetme potansiyeline sahip oldukları konusunda uyardı.

Önümüzdeki Hafta Bitcoin ve O 14 Altcoin’e Dikkat! İşte Olacaklar

Schiff ve Brandt arasındaki bu halka açık tartışması kritik. Zira kripto para birimini çevreleyen devam eden tartışmayı mükemmel bir şekilde özetliyor. Bitcoin’in son yükselişi şu soruyu yeniden alevlendirdi… Bu yeni bir boğa koşusunun şafağı mı? Yoksa başka bir çöküşten önceki geçici bir serap mı?

BTC savunucuları ve karşıtları

Bitcoin’in savunucuları, Bitcoin’in daha geniş çapta benimsenmesinin eşiğinde olduğuna inanmakta. Artan kurumsal yatırım, DeFi yükselişi ve Bitcoin’in meşru bir değer deposu olarak artan kabulü kritik. Zira BTC fiyatını yeni seviyelere taşıyabiliyor. Uzun vadeli değer teklifini yönlendiren önemli bir faktör olarak sınırlı Bitcoin arzına (sadece 21 milyon coin var olacak) işaret ediyorlar.

Hafta Sonu, O 23 Altcoin İçin Çok Kritik: İşte Olacaklar!

Schiff gibi eleştirmenler, Bitcoin’in içsel değerden yoksun olduğunu savunmakta. Endüstriyel uygulamaları olan altının aksine Bitcoin’in değeri tamamen spekülasyona dayalıdır. Bir balonun şiştiğine, patlamaya mahkum olduğuna ve yatırımcılara boş dijital cüzdanlardan başka hiçbir şey bırakmadığına inanıyorlar. Ek olarak, Bitcoin madenciliğini çevreleyen çevresel kaygıları ve kripto para birimi alanını hâlâ gölgeleyen düzenleyici belirsizliği vurguluyorlar.

Bitcoin, kripto dünyasının tartışmasız şampiyon olmaya devam ederken, başka rakipler de ortaya çıkıyor. Akıllı sözleşme yetenekleri ve Cardano gibi daha yeni enerji verimli blockchainler ile Ethereum, pazarın bir dilimi için yarışıyor. Bu çeşitlilik, uzun vadede Bitcoin’in hakimiyetini etkileyebiliyor. Sonuçta Bitcoin’in kaderi, faktörlerin karmaşık bir etkileşimine dayanıyor: küresel ekonomik koşullar, teknolojik gelişmeler, düzenleyici kararlar ve tabii ki yatırımcı duyarlılığı.  

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

İki Efsanevi Traderın Bitcoin Tartışması: Ölü Yatırım!