IMF Başkanı, Bu Altcoin’leri Hedef Aldı: Düzenleme Geliyor!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 4 hafta önce
853 görüntülenme
IMF Başkanı, Bu Altcoin’leri Hedef Aldı: Düzenleme Geliyor!

Uluslararası Para Fonu (IMF), doğrudan bir yasak uygulamak yerine kripto paraları farklılaştırmayı ve düzenlemeyi tercih edecek, ancak yasaklama seçeneği şimdilik masada kalacak. Ayrıca, belirli altcoin projelerini odağına aldı. İşte IMF’in en son açıklamaları…

IMF Başkanı, kripto para açıklaması yaptı: Bu altcoin projeleri etkilenebilir

Hindistan’ın Bengaluru kentinde düzenlenen G20 maliye bakanları toplantılarının oturum aralarında konuşan IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva, Birleşmiş Milletler finans kurumunun kripto varlıkları nasıl gördüğünü ve düzenleme açısından ne görmek istediğini açıkladı. “Kripto para dünyasının düzenlenmesinden yanayız” dedi ve bunun en önemli öncelik olduğunu belirtti.

Önümüzdeki Hafta İzlenecek 5 Altcoin Belli Oldu!

Bloomberg ile 27 Şubat’ta yayınlanan bir röportajda, kripto para birimleri üzerindeki potansiyel bir tam yasakla ilgili son yorumlarıyla ilgili bir soruyu yanıtladı. Kripto paranın sınıflandırılması konusunda hala çok fazla kafa karışıklığı olduğunu söyledi. Georgieva, “İlk hedefimiz, devlet tarafından desteklenen merkez bankası dijital para birimleri ile halka açık kripto varlıkları ve stablecoinler arasında ayrım yapmak,” dedi.

Georgieva’nın bahsettiği stablecoin’lere Tether (USDT), USD Coin (USDC), Binance USD (BUSD), TrueUSD (TUSD), Pax Dollar (USDP), USDD (SDD), Gemini Dollar (GUSD) gibi coin’leri örnek olarak gösterebiliriz.

Bu Metaverse Coin Tehdit Altında: Büyük Satış Baskısı var!

IMF ve BIS, düzenlemelere hazırlanıyor

Tam destekli stablecoin’ler “ekonomi için oldukça iyi bir alan” yaratıyor, ancak Georgieva’ya göre desteklenmeyen kripto varlıkları “spekülatif, yüksek riskli ve para değil”. Küresel düzenleme standartlarını öneren yakın tarihli bir makaleye atıfta bulunarak, kripto varlıklarının desteklenmedikleri için yasal olamayacağını söyledi. Bununla birlikte, finansal istikrar için daha büyük bir risk oluşturmaya başlarlarsa, kripto para birimlerini yasaklama seçeneğinin “masadan kaldırılmaması gerektiği” konusunda uyardı.

Georgieva, yine de, iyi düzenlemeler, öngörülebilirlik ve tüketicinin korunmasının daha iyi bir seçenek olacağını ve yasaklamanın dikkate alınması gerekmeyeceğini söyledi. Kriptoyu yasaklama kararına neyin sebep olabileceği sorulduğunda, tüketicileri hızla gelişen kripto varlıkları dünyasından koruyamamanın birincil katalizör olacağını söyledi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi IMF, Finansal İstikrar Kurulu (FSB) ve Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), yılın ikinci yarısında yayınlanacak düzenleyici çerçeve kılavuzlarını ortaklaşa hazırlıyor.

Önümüzdeki Hafta İzlenecek 5 Altcoin Belli Oldu!

Maliye bakanları ve merkez bankası valileri ile yapılan toplantının sonuçlarını özetleyen bir belgeye göre, FSB Temmuz ayında küresel stablecoin’ler, kripto varlık faaliyetleri ve pazarların düzenlemesi, denetimi ve gözetimine ilişkin öneriler yayınlanacak. Bir sonraki rehberlik süreci, FSB ve IMF’nin ortaklaşa “kripto varlıklarının makroekonomik ve düzenleyici bakış açılarını entegre eden bir sentez makalesi” sunması gereken Eylül ayı için bekleniyor. Aynı ay IMF, Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin (CBDC’ler) “yaygın olarak benimsenmesinin potansiyel makro-finansal etkileri” hakkında da rapor verecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Büyük Kâr: Gizemli Cüzdan, Bu Altcoin’de 5.000x Yaptı!
Büyük Kâr: Gizemli Cüzdan, Bu Altcoin’de 5.000x Yaptı! Reddit’te yakın zamanda ortaya çıkan bir açıklama, kripto para dünyasını kasıp kavurdu. Reddit kullanıcısı, lider altcoin Ethereum’a yönelik bir cüzdanın dokuz yıldır hareket etmeyip 5.300 kat kâr sağladığını ortaya çıkardı. İşte detaylar… Altcoin cüzdanında büyük kâr elde...
Aslı Dinçer 4 hafta önce