Reklamı kapat

IMF: Kripto Paralar İnsan Evriminin Yeni Evresi Olabilir

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 13 Haziran 2018
0 görüntülenme

Uluslararası Para Fonu (IMF) kripto dünyasının geleceği konusunda dikkat çekici bir görevi üstüne aldı.

Nisanda, Yönetim Kurulu’ndan Christine Lagarde kriptonun devlet kontrolünden “büyük ölçüde uzaklaştırma” potansiyeli olduğunu söyledi.

Şimdiyse IMF kripto parayı insan evriminin merkezine yerleştiren bir makale yayınladı. IMF’nin Strateji, Politika ve Kontrol Bölümü yöneticisi Martin Mühleisen’ın yazdığı makalenin adı “Dijital Dünyada Paranın Geleceği.”

Mühleisen yeni yeni oluşan dijital ekonominin“sürekli kendini değiştirme, durmadan genişleme ve verimliliği diğer sektörlere ve endüstrilere aktarma” gücü olduğunu söyledi ve ekledi “böyle değişimlere nadiren rastlıyoruz. Yalnızca üç teknoloji bu ayrımı haketti: buhar makinesi, elektrik üreteci ve matbaa.”

Her ne kadar köklenmesi zaman alacak olsa da, dijital devrimin yakında olduğundan sözediliyor yazıda.

“İngiltere’de, şimdiden perakende satışların beşte biri internet üzerinden yapılıyor ki bu 2008’dekinin yirmi katı. Ayrıca e-ticaret siteleri veri kullanma yeteneklerini de finansa harcıyor. Çin’li e-ticaret devi Alibaba’nın şimdiden bir bankası var ve bilgilerini Çin’li tüketicilere kredi verirken kullanıyor. Amerika’nın e-ticaret sitelerinden Amazon da aynı yolda ilerliyor.”

Yine de, makale kripto konusunda tamamen iyimser değil. Bitcoin ve diğer kriptolar için anonim diyor ve bunun suç ve para aklama konusundaki etkilerinden bahsediyor ki aslında abartıldığı kadar suça yardımcı olmadığına dair birçok çalışma var.

Kriptoların potansiyel tehlikelerini bir yana bırakırsak, Mühleisen “kriptoların ardındaki teknolojinin (blockchain) ödemeleri daha hızlı ve güvenli yaparak finans sektöründe bir devrim yaparken bir yandan da potansiyel müşteriler hakkında daha çok bilgi sağlayarak kredi belirlemelerinin daha tutarlı olmasını sağlayacağına” dikkat çekiyor.

Dailyhodl

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Araştırmalara Göre Bitcoin Fiyatı Tether ile Manipüle Edildi Teksas Üniversitesi profesörlerinin çalışmasına göre Amerikan Dolarına endeksli Tether, piyasada düşüşler yaşandığında bitcoini desteklemek için kullanılıyor. Teksas Üniversitesi’nin İktisat bölümü profesörleri John Griffin ve Amin Shams Çarşamba günü yayınladıkları çalışmada 2017’deki yükselişte stabil koinin fiyatlarıyla bitcoin fiyatlarının...
Şebnem Ertan 13 Haziran 2018