IMF Başkanı’ndan Korkunç Uyarı: Kripto Paralar Ne Olacak?

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 4 hafta önce
23.779 görüntülenme
IMF Başkanı'ndan Korkunç Uyarı: Kripto Paralar Ne Olacak?

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı, 1 Ocak’ta yayınlanan bir röportajda genel ekonomiye yönelik bir açıklama yaptı. Başkan, “küresel ekonominin üçte birinin resesyona girmesini bekliyoruz” dedi. Bu durum, “kripto paralar ne olacak?” sorusunu akıllara getirdi. İşte detaylar…

IMF Başkanı: Zor bir yıl geliyor

Kristalina Georgieva CBS’in Face The Nation programına verdiği bir röportajda yeni açıklamalarıyla gündeme geldi. Georgieva, küresel ekonomi açısından zorlu bir yılla karşı karşıya olduğumuzu belirtti. Üstelik, bu yılın geçen yıldan daha zorlu geçeceğini iddia etti. Bunun nedeni ise dünyanın en büyük 3 ekonomisi olan ABD, AB ve Çin’in yavaşlaması olacak. Ayrıca ABD’nin durgunluktan kaçınabileceğini ancak AB’nin zaten yavaşladığını belirtti.

Hafta İçinde Bu 5 Altcoin'e Dikkat Edin: Fırlayabilirler!

Uluslar, Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşın patlak vermesinden büyük ölçüde etkilendi. Gelecek yıl AB’nin yarısı resesyona girecek” dedi. Oysa Çin zor bir yıl geçiriyor. Georgieva, gelişmekte olan piyasaların büyük ekonomilerin yavaşlamasından ciddi şekilde etkileneceğini de sözlerine ekledi. Yavaşlama, küresel olarak bir eğilim haline gelirse, tüm dünyada piyasayı düşürür.

Çin, çok sayıda Covid pozitif vakasının ardından Aralık ayında Covid Zero politikasını tersine çevirdi. İnsanlar evde kalmaya zorlandı ve işletmeler durma noktasına geldi. Ülkedeki ekonomik aktivite, pandeminin ilk kez vurduğu 2020’den bu yana en yavaşını yaşıyor.

Balinalar Çantalarını DOGE Değil: Bu Altcoin İle Doldurdu!

Durgunluğa dair uyarı yaptı

IMF, dünya çapında bir durgunluk beklentisini paylaştı. Buna göre resesyon, dünya ekonomilerinin üçte birinden fazlasını etkileyecek. 2023’te küresel GSYİH’nın yüzde 2’den daha az artması ihtimali yüzde 25. Georgieva, en büyük üç ekonomiyi inceledi ve CBS’de krize dayanıklılıklarına ilişkin çelişkili bir tablo sundu. Pazartesi günü açıklanan imalat satın alma endeksi rakamları Avrupa, Türkiye ve Güney Kore’de düşük değerlere işaret ediyor.

Kripto paralar ne olacak?

Bu Salı günü açıklanacak verilerde Malezya, Tayvan, Vietnam, İngiltere, Kanada ve ABD için de benzer kasvetli istatistiklerin ortaya çıkması bekleniyor. Bununla birlikte, dünyanın en büyük ekonomisinin görünümü biraz teselli sağlayabilir. Kripto piyasası, küresel ekonominin yavaşlamasının sonuçlarıyla karşı karşıya kalacak. Durgunluk, yatırımcıları başka seçenekler aramaya veya para çekmeye zorlayacak. Ancak yatırımcılar, Bitcoin yatırımını küresel durgunluğa karşı bir önlem olarak görebilirler.

Analyticsinsight: Binance'deki Bu Altcoin 50x Yapabilir!

Yine de kripto para birimleri, çoğunlukla, bir durgunluğa bu kadar yakın olmadığımız bir dönemde var oldu. Büyük Durgunluktan bu yana, GSYİH’nın durgunluk bölgesine girdiği tek zaman, COVID-19 salgınının başladığı süreçti. Yani, dünya genelinde ekonomilerin fiilen kapandığı 2020 yılıydı. Kripto para piyasası, önemli bir durgunlukta nasıl davrandığına dair bir fikir edinmemiz için yeterince uzun süredir piyasada değil. İcat edilen ilk kripto para birimi 2009’da Bitcoin’di ve o zamandan beri çok şey değişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Efsanevi Borsacıdan Sevindiren Kripto Para Tahmini!
Efsanevi Borsacıdan Sevindiren Kripto Para Tahmini! Kripto para alanında kimi zaman yükseliş, kimi zaman düşüş beklentileriyle öne çıkan ünlü borsacı Jim Cramer, en son beklentilerini açıkladı. CNBC’nin Mad Money şovunun sunucusu Cramer, yeni yıla dair kripto para tahminini açıkladı. İşte detaylar… Jim Cramer,...
Aslı Dinçer 4 hafta önce