IMF’den Son Dakika Bitcoin Açıklaması

IMF’den Son Dakika Bitcoin Açıklaması
IMF’den Son Dakika Bitcoin Açıklaması
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ve kripto para dünyası bugün IMF’ten gelen bir açıklamaya odaklanmış durumda. Açıklama her ne kadar El Salvador özelinde yapılmış olsa da Bitcoin vurgusu dikkat çekiyor. Detaylara bakalım.

IMF Bitcoin ülkesi El Salvador için ne diyor?

Uluslararası Para Fonu (IMF) Bitcoin ülkesi El Salvador ile son dönemde gerçekleştirdiği temasları “çok verimli” olarak nitelendirdi. Ancak yeni bir finansman programı konusunda henüz resmi bir anlaşmaya varılmadı. IMF’nin Batı Yarımküre Departmanı Direktörü Rodrigo Valdes’e göre bu temas, süreçte önemli bir ilk adıma işaret ediyor. Valdes, müzakerelerin verimli geçtiğini ancak nihai bir anlaşmanın hala beklemede olduğunu vurguladı.

IMF: Bitcoin Is Privately Issued Crypto With Substantial Risks, Inadvisable  as Legal Tender – Regulation Bitcoin News

Bitcoin ülkesi Salvador eurobondları bu yıl en iyi performans gösteren varlıklar olarak dikkat çekti. Yatırımcılar IMF ile anlaşma potansiyelini yakından izliyor. Diğer taraftan bunu büyümenin bir sonraki aşaması için potansiyel bir katalizör olarak görüyorlar. Ancak Valdes, anlaşmanın sonuçlandırılması için belirli bir zaman çizelgesinin bulunmadığının altını çizdi. Valdes, öncelikle “önemli” yapısal tedbirlerin ele alınması gerektiğini açıklıyor. Ayrıca acele etmek yerine metodik bir şekilde ilerlemenin önemini vurguladı

Teknik konular üzerinde çalışma devam ediyor

Valdes ayrıca nihai programın büyüklüğünün müzakerelerin sonuna doğru belirleneceğini belirtti. Bu büyüklük Bitcoin ülkesi El Salvador’un ödemeler dengesi ve buna bağlı finansman açıklarıyla yakından bağlantılı olacak. Bu açıkların doğru bir şekilde değerlendirilmesi için gerekli tedbirlerin tanımlanmasına yönelik görüşmeler halen devam ediyor.

IMF Warns of 'Substantial Risks' in Making Crypto National Currency

El Salvador’un Bitcoin BTC’yi yasal ödeme aracı olarak kabul etmesiyle ilgili olarak IMF daha önce ilgili riskleri en aza indirmek için ülkeyle “teknik konular” üzerinde çalıştığını belirtmişti. Tartışmalar hakkında soru sorulduğunda Valdes, ilgili önlemleri tam olarak belirtmemeyi tercih etti. Ancak IMF’nin genel olarak Bitcoin’in yasal ödeme aracı olarak kullanılması fikrini desteklemediğini belirtti.

IMF görüşü ne anlama geliyor?

Sonuç olarak, IMF’nin El Salvador’la olan angajmanına ilişkin olumlu değerlendirmesi dikkat çekiyor. Ancak çeşitli mali ve yapısal hususları ele almayı amaçlayan görüşmelerle birlikte umut verici bir işaret. Henüz bir anlaşmaya varılmamış durumda. Ancak bu verimli görüşmeler Bitcoin ülkesi Salvador finans piyasaları ve ekonomik gidişatı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilecek potansiyel bir mali program için zemin hazırlıyor.

El Salvador MB Başkanı Bitcoin'in IMF görüşmelerini etkilemesini beklemiyor  - EKOTÜRK

Kriptokoin.com olarak baktığımızda IMF’nin Bitcoin konusunda herhangi bir fikir değişikliği içerisinde olmadığını görüyoruz. Manzara şimdilik Bitcoin için olumsuz olsa da gelecekte bu yaklaşımın değişmeyeceğini elbette kimse söyleyemez.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

IMF’den Son Dakika Bitcoin Açıklaması