İngiliz Finans Devinden Bitcoin’e Yeşil Işık

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiliz Destek Fonu Firması MAN Group, ABD’deki CME Group vadeli Bitcoin işlemlerine başladığı takdirde kendilerinin de vadeli Bitcoin işlemlerini kullanıcılara açacaklarını açıkladı. MAN CEO’su Luke Ellis salı günü Reuters’e verdiği demeçte kripto paralara olumlu yaklaştıklarını belirten bir konuşma gerçekleştirdi.

Londra’daki Reuters Global Investment Outlook Zirvesinde konuşan Ellis kripto para birimlerinin bir takım sıkıntıları beraberinde getirdiğini ancak bunun yatırım yapılamayacağı anlamına gelmediğini dile getirdi.

“Kavramsal olarak dijital para birimleri epey ilginç. Bugün yatırım gündemimize dahil değiller ama olabilirler. Eğer CME Bitcoin ile vadeli işlemlere gerçekten başlarsa biz de kesinlikle onları portföyümüze ekleriz.”

Bildiğiniz gibi ABD’li finans devi CME Group 31 Ekim’de yaptığı açıklama ile dördüncü çeyrekte vadeli Bitcoin işlemlerine başlayacağını açıklamıştı. Bu açıklama öncesinde 6000 dolar seviyesinde seyreden kripto koinin fiyatı ise 6400 dolar seviyesine kadar yükselmişti.

Ellis, “Dijital para birimi ile geleneksel bir para birimi arasında büyük fark var … Geleneksel olanlar orduya sahip hükümetler tarafından destekleniyor ve insanları kurallarına uymalarını sağlıyor fakat dijital para birimleri için bu geçerli değil. Yine de bu gerçek dijital para birimlerini hiç bir şekilde geçersiz kılmıyor.” diye sözlerine ekledi.

Ellis’in Sözleri Kripto Para Topluluğu İçin Neden Önemli

ABD menşeili CME Group’un vadeli Bitcoin işlemlerine başlayacağını açıklamasıyla Bitcoin ve diğer kripto paraların kullanım alanları da otomatik olarak genişlemiş oldu. CME Group ile rekabet etmek isteyen rakip şirketler de mutlaka kripto para kullanımını gündemlerine alacaklardır, tıpkı rakibi Overstock’un Bitcoin ödemelerini kabul etmesiyle baskı altında kalan Amazon gibi. Ellis’in sözleri de bu tezi doğrular nitelikte ve bu akımın 2018 yılında çığ gibi büyümesini bekleyebiliriz.

 

İngiliz Finans Devinden Bitcoin’e Yeşil Işık