Reklamı kapat

Intel, Enigma’nın Gizlilik Odaklı Akıllı Kontratını Test Edecek

Mert Kaya
Mert Kaya 20 Haziran 2018
0 görüntülenme

Buraya tıklayarak incelemesini bulabileceğiniz ikinci katman veri depolama ve hesaplama yaparak blokzincir ağlarını tamamlayan zincir dışı, gizlilik ve ölçeklenebilirlik odaklı blokzincir platformu olan Enigma, Intel ile ortaklık kurdu.

Gizlilik konusuna özel bir önem veren Enigma (ENG) projesi şifreleme protokollerini ve şifrelemeleri düzenli olarak geliştiriyor.

Enigma’nın en son hamlesi bu platformu daha da güvenli hale getirebilmek adına Intel’in Yazılım Koruma Uzantıları (SGX) ile bir araya gelmek oldu.

Enigma’nın sözcüsü platformlarının gizlilik vizyonu üzerinde durdu:

“Gizlilik şu anda akıllı kontratların kitlelerce kabul görmesi için önümüzde duran en büyük bariyer. Blokzincirler doğruluk ve kesinlik konusunda iyiler ancak tasarım olarak gizlilik konusunda kötüler. Akıllı kontratların ve merkeziyetsiz uygulamaların herkesçe küresel olarak kabul edilmesi için özel ve hassas verileri kullanabilmesi gerekir.”

Enigma ve SGX işbirliği projenin konsept kanıtı (Proof of Concept) başlatıldığı an, bu yıl içinde açıklanacak. Enigma ekibi bu tür endüstrileri kendi alanına çekmeyi ve onlara uygulama geliştirmelerine yardımcı olmayı umuyor.

Enigma’nın yol haritasına göre kendi mainnetlerine önümüzdeki aylarda geçeceğini de söylemeden geçmeyelim.

Bu arada Enigma’daki bu haber fiyata hemen yansıdı. Haberin ilk duyurulduğu sıralarda 1.48 Dolar seviyelerinden satışa sunulan Enigma hızlıca 1.84 Dolar seviyesine çıktı ve haberin yazıldığı an 1.66 Dolar’dan işlem görüyor.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin Bithumb Saldırısı Sonrası Neden Güçlendi? 3 Neden Kripto para dünyası dün güne Güney Kore’den gelen kötü bir haberle uyandı ve dünyanın önde gelen borsalarından Bithumb siber saldırı sonrasında 31,5 milyon dolar değerinde kripto paranın borsasından çalındığını duyurdu. Buna rağmen Bitcoin ve dijital koinler gün...
Serkan Eser 21 Haziran 2018