Internet Computer Nedir? ICP Coin Ne İşe Yarar?

Internet Computer Nedir? ICP Coin Ne İşe Yarar?
Internet Computer Nedir? ICP Coin Ne İşe Yarar?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Internet Computer, verileri depolamak, uygulama geliştirmeyi kolaylaştırmak ve ağ birlikte çalışabilirliğini sağlamak için tasarlanmıştır. Bu makalede Kriptokoin.com olarak “Internet Computer nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak proje hakkında merak edilen diğer konulara değineceğiz.

Internet Computer nedir? Ne işe yarar?

DFINITY, geleneksel BT yığınını ve aracı olmayan ticari bulut hizmetlerini değiştirmek için tasarlanan bir genel blok zinciri ağı olan İnternet Bilgisayar Protokolü’nü (ICP) oluşturan blok zinciri organizasyonudur. DFINITY’ye göre, İnternet Bilgisayar Protokolü, yalnızca akıllı sözleşmeler kullanılarak (ve harici ücretsiz özel sistemler olmadan) oluşturulan internet hizmetlerini, web sitelerini ve finansal sistemleri barındırabilen ilk ölçeklenen, bulut benzeri blok zinciri platformu olacak.

ICP coin nedir?

ICP coin Internet Computer’in yerel tokenidir. Token aynı zamanda yerel Internet Computer kripto para biriminin adıdır. Ağı güçlendirmek ve kullanıcıları merkeziyetsiz vizyonuna katılmaya teşvik etmek için tasarlanan bir yardımcı program tokenidir. Proje geçen mayıs ayında piyasaya sürüldüğünde 469.213.710 ICP tokeni basıldı. Kullanıcılara her ödüllendirildiğinde yeni tokenler oluşturuldu.

Internet Computer nasıl çalışır?

Internet Computer, İnternet Bilgisayar Protokolü (ICP) olarak bilinen, çok sayıda bilgisayar node’dan toplu bilgi işlem gücünü, her ölçekte ve karmaşıklıktaki uygulamaları destekleyebilen tek bir birleşik bilgisayar platformu üretmek için birleştiren yeni bir merkeziyetsiz protokol üzerine inşa edilmiştir.

Proje ile akıllı sözleşmeler, bireysel uygulamalar veya işlevler olarak ayrılmakta. Ek olarak işlev gören hesaplama birimleri olan “kutu” olarak bilinen güvenli kod birimlerine ayrılmakta. Ayrıca son kullanıcılar, bir giriş noktası aracılığıyla bu kutularla etkileşime girebilmekte. Kullanıcı deneyimleri günümüzün internetine çok benzer.

Geleneksel internetten farklı olarak, Internet Computer, merkezi altyapıya güvenmemekte. Bunun yerine doğrudan zincir üzerindeki uygulamaları ve verileri barındıracak ve sunacaktır. Temel katmanında, bir veri merkezleri ağı, ICP protokolünü çalıştıran node’ları başlatabilmekte. Bu node’lar daha sonra, kullanıcıların web deneyimlerinin bir parçası olacak .Etkileşime girebilecekleri yazılım kutularını barındırmak için kullanılan alt ağlar halinde düzenlenebilir.

Internet Computer nedir? ICP coin nasıl alınır?

Internet Computer şu anda az sayıda kripto para borsasında işlem görmektedir. Ayrıca projeye yatırım yapmak isteyen kişiler, projenin işlem gördüğü borsalardan birinde hesap açmalıdır. Internet Computer’ün işlem gördüğü borsalar şu şekilde sıralanmaktadır: Binance, OKX, Bitget, BTCEX. Projeye yatırım yapmak isteyen kullanıcılar, bu borsalardan birinde hesap açmalıdır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Internet Computer Nedir? ICP Coin Ne İşe Yarar?