Internet of Things Nedir?

Serkan Eser
Serkan Eser 7 Kasım 2017
69 görüntülenme

Son dönemde kripto paralar kadar popülarite kazanmasa dahi sürekli duyduğumuz bir kavram var; Internet of Things. Bu konsept büyük potansiyeli ile nasıl yaşadığımızı ve nasıl çalışacağımızı etkileyebilecek güce sahip. Peki bu Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) tam olarak nedir? Nesnelerin internetinin ne olduğuna değinmeden önce bu kavramın açığa çıkmasına ortam hazırlayan nesnelere değinmekte fayda var.

Geniş bantlı internet tüm dünya üzerinde yaygınlaşırken cihazların birbirlerine bağlanma ücreti ve süresi kısalıyor. Teknolojideki hızlı gelişim internet verimini de arttırıyor. Cihazlar wi-fi olma özelliğini gösterirken ayrıca pek çok sensörü de üzerlerinde bulunduruyorlar. Bütün bu etkenler de IoT için muhteşem bir altyapı oluşturuyor.

Wi-fi özelliğine sahip buzdolabı

Wi-fi özelliğine sahip buzdolabı

Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) Nedir?

Basitçe açıklamak gerekirse Internet of Things bütün cihazları internet üzerinden birbirine bağlamak olarak tanımlanabilir. Bu nesneler cep telefonundan buzdolabına, kulaklıklardan kalp monitörlerine kadar pek çok örnekle açıklanabilir. Ayrıca bu nesnelere makinaları eklememiz de yanlış olmaz, uçağın jet motorundan petrol arama makineleri halkalarına kadar geniş bir yelpazede düşünebiliriz bunu.

2020 yılına geldiğimizde Business Insider’a göre 24 milyar, Gartner’a göre ise 26 milyar cihaz IoT için kullanılabilir olacak. 2020 senesinde dünya nüfusunun 7,75 milyar kişiye ulaşacağı öngörüldüğü düşünüldüğünde kişi başına 3,3 cihaz gibi bir rakam çıkıyor. Bu cihazların sayısındaki artış hızı ise dünyadaki insan sayısının artış hızına göre katlarca defa daha fazla. Bu yüzden bu oranın gittikçe artacağını söylemek sanırım yanlış olmaz.

Bu artış hızı o kadar fazla ki bunun üzerine yaratılan kripto paralar dahi var. IOTA, “machine economy” temeli üzerine kurulmuş, merkezi olmayan, bütün dataların ve bilgilerin “decentralised” bir şekilde bütün dünya tarafından aynı anda ulaşılabileceği bir gelecek öngörüyor. Evet, “machine economy” Almanya’yı çağrıştırıyor değil mi? IOTA da Berlin çıkışlı bir girişim zaten.

IOTA Machine Economy

IOTA Machine Economy

Internet of Things Sizi Nasıl Etkileyecek

Nesnelerin internetini anladık peki ama bunun bizim hayatımıza nasıl bir etkisi olacak? Şöyle; birbirinen bağlanabilen her nesne birbirine bağlanacak. Yani, siz bir toplantıya giderken arabanız telefonunuzun takvimine bağlı olacak ve sürücüsüz arabanız sizi toplantının olacağı konuma götürecek. Telefonunuz sabah sizi uyandırmadan önce kahve makinasına talimat gönderecek ve mutfağa gittiğinizde kahveniz hazır olacak.

Nesnelerin interneti bizim hayatımıza böyle küçük dokunuşlar yaparken, büyük resme baktığımızda dünyadaki verimi inanılmaz bir seviyeye taşıyacak. Havalimanlarındaki bekleme süresi minimuma indirgenecek, rüzgar türbinleri birbirleri ile datalar sayesinde konuşup rüzgar yönüne göre optimum pozisyonlarını belirleyecek ve enerji verimini arttıracak. Eğer ilginizi çektiyse General Electric’in Şef Ekonomisti Marco Annunziata’nın TED konuşmasına da mutlaka bir göz atın;

 

Yazıyı toparlamak gerekirse IoT bize yepyeni ufuklar açıyor. Bunun kullanım alanlarını bir de merkezi olmayan Blockchain teknolojsi ile birlikte düşündüğümüz zaman bilgiye ulaşma hızının nasıl bir hal alacağını düşünmek zihnimizi epey zorluyor. Kim bilir belki de fütürist Ray Kurzweil’in “Singularity is Near” adlı kitabında söylediği gibi 2045 yılına gelindiğinde artık sadece dünyayı değil bütün evreni anlayacak bir kapasiteye ulaşırız.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Koin Fiyatlarında Son Durum – 07.11.2017 Bitcoin Fiyatı SegWit2x ayrımına sadece bir hafta kala Bitcoin bugün gün içerisinde 7000 doların altına kadar geriledi. Yüksek oynaklığıyla dikkat çeken Bitcoin geçtiğimiz hafta içerisinde 7500 dolar seviyesine kadar yükselmişti. Yani uzun dönemde yatırımcısına her zaman kazandırsa...
Serkan Eser 7 Kasım 2017