XRP
XRP
$0.46 +0.80
Bitcoin
Bitcoin
$19.599 +2.74
Dogecoin
Dogecoin
$0.06 +1.02
Ethereum
Ethereum
$1.323 +3.26
Cronos
Cronos
$0.11 -0.52
Cardano
Cardano
$0.43 +1.05
Decentraland
Decentraland
$0.7 +2.33
Polkadot
Polkadot
$6.38 +3.10

IOTA Neden Son 30 Günde Yüzde 300 Değer Kazandı?

Kriptokoin
Kriptokoin 2 Aralık 2017
6 görüntülenme

Sitemizi takip edenler bilirler, kasım ayı başında Internet of Things nedir başlığıyla IOTA hakkında bir yazı serüvenine başladık. Internet of Things gelecekte datanın maksimum verimle kullanılmasını sağlarken akıllı sistemler artık hayatımızın her aşamasında bize eşlik edecek. Internet of Things hakkında okuyup öğrenirken bir yandan da Kripto Koin vasıtasıyla sizleri de bu terimlere aşina etmeye çalışıyoruz, çünkü kripto paralar piyasadaki genel algı sebebiyle sadece yatırım aracı olarak görülseler de işin boyutu çok farklı…

Kripto paralar sanıldığı gibi yatırım aracı olarak kullanılmaları için yaratılmadı. Bitcoin’in yaratılma amacı finansal kurumların sorunlarına çözüm bularak, aradaki üçüncü kurumları ortadan kaldırıp uluslararası para transferlerinde daha hızlı ve kullanıcı dostu bir platform yaratmaktı. Zaten bu kadar sağlam bir felsefi temeli olmasa şu an bulunduğu konuma hiç bir zaman ulaşamazdı.

Bitcoin ile başlayan bu serüven dünyadaki en zeki insanların kripto para topluluğuna katılmasıyla farklı bir boyut kazandı. Vitalik Buterin’in önderliğindeki Ethereum, blok zinciri teknolojisi üzerinden akıllı kontratlar ile yeni uygulamalar oluşturulmasına olanak sağladı ve bunun sayesinde güçlü bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. IOTA ise teknolojisi ve fikirleri ile kripto para dünyasına apayrı bir çehre katıyor. Internet of Things üzerine bir platform yaratmak istediği için gelecekte aşırı sayıda data kullanımına ve işlem hacmine sahip olacağını düşünen IOTA’nın kurucuları, Blockchain yerine Tangle teknolojisini tercih ettiler. IOTA’da herhangi bir işlem transfer ücreti bulunmazken, Bitcoin ile diğer kripto paralarda olan madencilik sistemi de bulunmuyor, bu sayede uzayan işlem süreleri ve madencilik için boşa harcanan enerji sorunları da çözüme kavuşuyor.

Tamam Anladık Da Neden Değer Kazandı?

Tangle, blok zincirine oranla kripto para topluluğuna daha uzak bir teknoloji, zira Internet of Things de aynı şekilde. Buna rağmen IOTA ekibi güvenilir sonuçlar elde etmeye başladıkça dünyanın da ilgisini çekmeye başladılar.

Bitcoin ve Ethereum geçtiğimiz ay içerisinde yüzde 55 seviyesinde kazanç sağlarken IOTA aynı tarih içerisinde neredeyse yüzde 300 değer kazandı. IOTA’nın geçtiğimiz ay içerisinde bu kadar hızlı değer kazanmasını etkileyen iki önemli gelişme var;

  1. IOTA 28 Kasım’da Güney Kore’nin en ünlü borsalarından olan ve yüksek işlem hacmiyle tüm dünyadaki kripto para fiyatlarına etki edebilen Coinone’da işleme girdi. 27 Kasım’da haberini yaptığımız bu gelişme öncesinde 0,98 dolar seviyelerinde seyreden IOTA, 28 Kasım’da yüzde 25 değer kazanarak 1,25 dolara ulaştı.
  2. IOTA şirketler arasındaki data kullanımı arttırmak üzerine yaptığı çalışmaların karşılığını aldı ve Microsoft, Fujitsu, Bosch, and Deutsche Bank Telekom gibi şirketlerin de içerisinde olduğu bir konsorsiyum ile data ticaret platformu oluşturdu. Bu platformdaki data akışı ile birlikte tedarik zinciri, akıllı şehirler, üretim ve enerji yönetimi konusunda reform yapılması planlanıyor. 28 Kasım’da ortaya çıkan bu haberle birlikte IOTA’nın fiyatı 1,25 dolar seviyesinden 1,40 dolara kadar tırmanmış oldu.
IOTA Fiyat Grafiği - Son 30 Gün

IOTA Fiyat Grafiği – Son 30 Gün

Para Biriminden Çok Daha Fazlası

Kripto paralara olan yaklaşımdaki en büyük hata onları fiat para veya emtia olarak değerlendirip sadece bir yatırım aracı olarak görmek. Şu an dünyada gelişen teknoloji bu algının çok daha ilerisinde. Kripto paralar dünyadaki pek çok sistemi geliştirip değiştiriyorlar.

İlla da diyorsanız ben anlamam o işlerden kazandığım parama bakarım, yine de kripto paraların beraberinde getirdiği teknolojiyi anlayıp hangi soruna çözüm olacağını kavramalıyız. Diğer türlü bu işin Jackpot’tan hiç bir farkı kalmaz…

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin Fransa’da Hedef Tahtası Bitcoin ve kripto paraların dünya üzerindeki kullanım alanları gitgide artıyor. Dün yaptığımız haberlerde Big4 üyesi PwC’nin Bitcoin ile ödemeleri kabul etmeye başladığını ve ABD’li finans devi CME Group’un 18 Aralık’ta kesin olarak vadeli Bitcoin işlemlerine başlayacağını açıklamıştık....
Kriptokoin 2 Aralık 2017