IOTA Tahtını Yeşil Altcoin IMPT’ye mi Devretti? (Sponsorlu)

Kriptokoin
Kriptokoin 2 hafta önce
177 görüntülenme
IOTA Tahtını Yeşil Altcoin IMPT'ye mi Devretti? (Sponsorlu)

Gittikçe daha geniş bir alana yayılan blok zincir endüstrisi, kripto para madenciliği ve blok zinciri tabanlı faaliyetlerin verimliliğinin enerji tüketimi açısından sorgulanmasında yol açıyor. Kripto endüstrisinin yüksek enerji tüketim oranları, iklim krizi ile baş etmeye çalışan dünyamızda sık sık gündeme geliyor. 

Bu noktada bazı kripto projeleri, az enerji harcayan coinler adı altında listeleniyor ve karbon ayak izine karşı savaşta çevre dostu girişimler ile aynı safta yer alıyor. Küresel ısınmaya karşı geliştirdikleri çözüm önerileri sebebiyle yeşil coinler olarak adlandırılan bu kripto para birimleri, düşük enerji tüketimi ile dikkat çekiyor. 

Çevre dostu kripto para projeleri denilince akla gelen ilk proje, uzun zamandır IOTA projesi olarak yanıt buluyordu. Ancak son zamanlarda gündeme gelen ve IOTA alternatifi olarak adlandırılan IMPT tokenin halen devam eden ön satış etkinliğine gösterilen ilgi göz önünde bulundurulduğunda IMPT tokenin çevreci coinler listesinde IOTA’nın tahtına oturduğu konuşuluyor. Okuyucularımız için her iki çevre dostu kripto para projesini detaylarını bir şekilde araştırdık ve gelin farklarını açıklayalım.

IOTA – Çevresel Sürdürülebilirlik Odaklı Kripto Projesi

Yeşil coinler arasında gösterilen IOTA, adından da anlaşılacağı gibi internete bağlı tüm cihazlar arasındaki iletişimi temsil eden “Nesnelerin İnterneti” (IoT) ile ilgili bir çevreci kripto para projesi olarak konumlanıyor.

Aynı anda milyonlarca işlemi gerçekleştirebilen bir ağ gerektiren nesnelerin interneti alanındaki ölçeklenebilirlik problemlerini çözmeye odaklanan IOTA, bu sorunu ‘The Tangle’ aracılığıyla gerçekleştiriyor. Projenin odağında sürdürülebilirlik bulunuyor ve IOTA, kripto para madencileri yerine Tangle ile ağ katılımcılarının işlem doğrulama sürecine katkıda bulunmasına izin veriyor.

Tangle sayesinde blok zincirinin artan karbon ayak izine katkıda bulunan madencilere ihtiyaç duyulmadan konsensüs sağlanabiliyor. IOTA projesinde bir işlemin onaylanabilmesi için kullanıcının IOTA ağındaki önceki rastgele iki işlemi onaylaması gerekiyor ve bu sayede ağın her bir katılımcısı aslına bakılırsa kripto madencisi gibi hareket ediyor.

Yeni bir kripto para projesi olmasa da son dönemde geliştirdiği ortaklıklar ile dikkatleri üzerine çeken IOTA’nın eksikleri arasında merkezileşme duygusu yaratması yer alıyor. 

IOTA kullanıcılarının kendi işlemlerini onaylamadan önceki işlemleri onaylaması gerekliliği de hızdan ödün verildiği şeklinde yorumlara neden oluyor. Bu iki sebep, IOTA’nın çevre dostu olmasına rağmen en iyi kripto para projeleri arasında gerilere düşmesinin gerekçesi olarak gösteriliyor. 

IMPT – En Az Enerji Harcayan Kripto Para Projesi

IOTA’daki eksiklikler yatırımcıları IOTA alternatifi projelere yönlendiriyor ve bu noktada adından en sık söz ettiren projenin IMPT olduğu görülüyor.  Çevreci coinler arasında ilk sıralarda yer alan IMPT token ile iklim krizine çözüm getirmeyi amaçlayan IMPT projesinin karbon dengeleme platformu, hem markaların hem de bireysel tüketicilerin karbon ayak izini azaltma konusunda yanında olmayı hedefliyor.

IMPT projesi, karbon kredilerini bir tür dengeleme mekanizması ile yönetmeyi kolaylaştırmak istiyor. Sorunun değil çözümün bir parçası olmak isteyen IMPT projesinin ön satış etkinliği devam eden native tokeni IMPT token ise IOTA alternatifi yeşil coinler arasında ön plana çıkıyor.

Büyük ölçüde şirketler tarafından yönetilen karbon kredilerini, bireylerin de dahil olabileceği bir sistemle yönetmeyi amaçlayan IMPT, 2030 yılına kadar 30 trilyon üzerine çıkması beklenen  çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim (ESG) endüstrisinin büyümesinden faydalanmak istiyor.

IOTA Alternatifi Çevre Dostu Kripto Para Projesi IMPT Ne Amaçlıyor?

IMPT karbon dengeleme platformunun halihazırda 10 bin üzerinde marka ortağı bulunuyor ve Amazon, LEGO ve Microsoft gibi sektörün önde gelen isimleri bu marka ortakları arasında yer alıyor. IMPT marka ortaklarından yapılan her alışverişte yatırımcılar, hem karbon ayak izini azaltma sürecinin bir parçası oluyor hem de ön satış etkinliği ile dikkat çeken IMPT token kazanma fırsatı yakalıyor.

IMPT uygulaması aracılığıyla internet alışverişi yapan bir yatırımcıya, karbon kredisi ile takas etmek üzere projenin çevreci coini IMPT token veriliyor. 

Proje hakkında verilen detaylara göre IMPT token ile karbon kredisi satın alan yatırımcılar, bu tokenleri yakarak kredilerini ya da kirletme hakkını piyasadan çekme seçeneğine de sahip olabiliyor.

Markalar ise yapılan alışverişin tutarının bir kısmını IMPT tarafından seçilmiş olan yeşil projelerden birine yatırıyor. Çevre dostu projeler IMPT tarafından inceleniyor ve çevreye etkilerine ve değişim potansiyeline göre derecelendiriliyor.

IMPT projesinin IOTA alternatifi olarak görülmesinin nedenleri arasında yer alan bir diğer unsur da proje planında yer alan NFT pazar yeridir. IMPT projesinde her bir IMPT token, NFT karbon kredileri ile takas edilebiliyor. Karbon ayak izine karşı dengelenen bu NFT’ler, daha sonrasında koleksiyon ürünü bir NFT karşılığında yakılıyor.

Çevre Dostu Kripto Para IMPT Token Ön Satış Etkinliği Hızlı İlerliyor

Çevreci coinler arasında ilk sıralarda yer alan IMPT token ön satış etkinliği tüm hızıyla devam ediyor. IMPT token, karbon dengeleme programı ile en sürdürülebilir token olma özelliği ile dikkat çekiyor. IMPT token, yenilenebilir enerji ve ormansızlaşma ile mücadele gibi yeşil projeleri destekleyen ESG bilincine sahip yatırımcıların ilgisini çekiyor gibi görünüyor.

ERC-20 protokolüne uyan ve Ethereum ağı üzerinde çalışan IMPT tokenin toplamda 3 milyar adet token arzı bulunuyor ve ön satış etkinliğinde bu arzın yüzde 40’ı satışa sunuluyor.  Üç aşama halinde yatırımcılara sunulan ön satış etkinliğinin ilk aşaması 600 milyon, ikinci aşaması 660 milyon ve üçüncü aşaması 540 milyon adet IMPT token olacak şekilde bir arz dağılımı yapılmıştır.

IMPT token fiyatı, her bir aşamada fiyatı artırılarak daha yüksek fiyattan yatırımcılara sunuluyor ancak dilimler arasındaki fiyatların çok farklı olmadığı hemen dikkat çekiyor. IMPT token fiyatı ilk dilim için 0,018 dolar, ikinci dilim için 0,023 dolar ve üçüncü dilim için 0,0280 dolar olarak belirlenmiş durumda.

Yatırımcılardan büyük ilgi gören IMPT token Ethereum veya Tether (USDT) karşılığında indirimli ön satış etkinliğinde satın alınabiliyor. Yatırımcının Ethereum’u bulunmuyorsa IMPT internet sitesi üzerinden banka veya kredi kartı kullanılarak çevreci coin IMPT token satın alabiliyor.

IMPT: Kar Elde Etmek Çevre Politikalarıyla Çelişmek Zorunda Değil

IMPT proje ekibi, büyük şirketlerin elinde olan karbon ticaretini bireysel tüketiciler düzeyine indirmek ve bireylerin de gezegenin geleceğine katkıda bulunmasını sağlamaya yardımcı olmak için oluşturulmuş bir projedir. Bunu yaparken kazanç elde etme imkanı da sunmayı hedefleyen IMPT ekibi, kar elde etmenin veya para kazanmanın çevre politikaları ile ters düşmek zorunda olmadığını tüm dünyaya göstermeyi amaçlıyor.

IMPT projesi, tek bir sektörle sınırlı kalmadan güvenli ve doğrulanabilir karbon dengelemenin mümkün olduğunu ve tüm ekonomik faaliyetlerdeki etkinin yönetilebileceğini savunuyor. Dünyanın önde gelen markalarıyla şimdiden ortaklığa gitmiş olan IMPT projesi,  detaylı ve planlı yol haritasıyla da IOTA alternatifi yeşil coinler listesine kendi native tokeni olan IMPT’yi sokmayı başarıyor.

Sürdürülebilir projelerin şeffaf ve erişilebilir olması gerektiğine inanan proje ekibi, sık sık IMPT topluluğu ile bir araya gelmek için sosyal medya etkinlikleri de düzenliyor. Soru cevap etkinliklerinde yatırımcıların veya projeye ilgi gösteren kullanıcıların tüm soruları yanıtlanıyor ve yol haritasından bilgiler paylaşılıyor.

Tüm bu incelemeler göz önüne alındığında en çevreci coinler listesindeki IMPT token, daha iyi bir gezegene katkıda bulunmak için çıktığı yolda proje ekibinin tahmininden çok daha fazla ilgi görüyor.

Sorumluluk reddi: Bu bir sponsorlu içerik ve basın bülteni olup burada yazılanlar Kriptokoin.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır. Kaldıraçlı işlemlerde ve kripto para yatırımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Uzman: Çantalarca Bu Altcoin'den Alın! Çılgın Artacak
Uzman: Çantalarca Bu Altcoin’den Alın! Çılgın Artacak Bitcoin ve altcoin platformu olan Uphold’un Araştırma Başkanı Dr. Martin Hiesboeck, bir ChatGPT sohbetini paylaştı. Sohbetinde Ripple’ın altcoin’i XRP’den bahsedildi ve uzman, XRP fiyatının ne zaman “aya çıkacağını” sohbet robotuna sordu. İşte şaşırtıcı cevap… ChatGPT’nin popüler altcoin...
Aslı Dinçer 2 hafta önce