IOTA Vakfı, Kurucu İsim ile Yollarını Ayırdı!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 11 Aralık 2020
1 görüntülenme
1 owhbo7KFfBIx 1 OhxVOmg

Kriptokoin.com – IOTA Vakfı, dün yaptığı bir açıklamada IOTA’nın kurucusu David Sønstebø ile yollarını ayırdığını bildirdi. Açıklamaya göre bu durumun arkasındaki sebep olarak “farklı çıkarlar” gösterildi ve kurucunun ayrılığı oybirliği ile kararlaştırıldı.

IOTA, “David’in çıkraları ile IOTA Vakfı’nın çıkarlarının önemli ölçüde farklılaştığı ortaya çıktı,” dedi.

Sønstebø, 2015 yılında Iota’yı kurdu; ağı çok sayıda elektronik cihaz arasındaki işlemleri kaydetmeyi, depolamayı ve yürütmeyi amaçlayan oldukça ölçeklenebilir bir blok zinciri olarak tanıttı – popüler olarak “Nesnelerin İnterneti” olarak bilinen bir tür teknolojik yaklaşım. Projenin IOTA isimli token’ları, popülerliklerinin zirvesi olan 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesindeydi – 5,25 dolar.

Iota, herhangi bir geliştiricinin yeni fikirler taahhüt edebileceği, üzerinde çalışabileceği veya önerebileceği açık kaynaklı bir platform olsa da IOTA Vakfı; teknolojinin araştırmasını, eğitimini ve standardizasyonunu denetlemek ve gerçek dünyada uygulanabileceği farklı yolları keşfetmek için 2018 yılında kuruldu.

Ancak, Sønstebø’nun proje için hayal ettikleri, 120 üyenin de iddia ettiği gibi, Vakfın hedeflediğinden farklıydı. “David’in eylemlerinin Vakfın neyi temsil ettiğini yansıtmıyordu ve olmayı arzuladığımız platform ile uyumluluk göstermediği birkaç örnek vardı,” dedi.

IOTA’nın orijinal ekibinden sadece 2 kişi kaldı

Sønstebø’nun çıkışıyla, orijinal Iota kurucu ekibinin sadece iki üyesi kaldı. 2015 yılında takımla birlikte çalışan Sergey Ivancheglo da geçen yıl tartışmalı bir şekilde ayrıldı ve hatta o sırada Sønstebø’nun istifasını istemişti.

Bu arada, görünürdeki iyilikseverliğe rağmen Vakıf geçmişte yaygın eleştirilere maruz kalmıştı.

Polychain Capital kripto fonu kurucusu Carlson-Wee, 2019’da Iota ağının çok merkezileştiğini, çünkü ağdaki işlemleri yöneten ve onaylayan koordinatör node’larının tek bir kuruluş, yani Vakıf tarafından tutulduğunu söyledi. Bu durumun, büyük bir başarısızlık yarattığını belirtmişti.

Ancak Vakıf o zamandan beri bu sorunu bir şekilde çözdü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

hacked crypto exchange cryptopia owes creditors at least 4.2 million
Hacklenen Kripto Para Borsası Cryptopia’nın Kullanıcıları İçin Talep Süreci Başladı Kriptokoin.com – Artık var olmayan kripto para borsası Cryptopia’nın tasfiye görevlisi, eski müşterilerine artık fonlarının iadesi için talepte bulunmaya başlayabileceklerini söyledi. Çarşamba günkü bir blog yazısında, Yeni Zelanda muhasebe firması Grant Thornton; etkilenen kullanıcıların fonlarını geri alması...
Aslı Dinçer 11 Aralık 2020