İran Bitcoin Madenciliğini Meşrulaştırıyor

Mesut İnan
Mesut İnan 29 Temmuz 2019
0 görüntülenme

Kriptokoin –  Mehr Haber Ajansı’na göre İran’da kripto para birimi madenciliği artık yasal hale geliyor. Şimdi endüstriyel bir faaliyet olarak sınıflandırılan kripto para birimi madencileri, İran Sanayi, Madenler ve Ticaret Bakanlığı’ndan lisans almak zorunda kalacak.

İran kabinesinin yeşil ışığı neticesinde, hükümet komitesinin kripto para birimi madenciliği için onay vermesinden bu yana yaklaşık bir hafta içinde bu aşamaya gelinmiş durumda. Bu durum 21 Temmuz’da İran Merkez Bankası Başkanı Abdolnaser Hemmati tarafından şöyle açıklanmıştı:

“Kripto para madencilik faaliyetleri için bir mekanizma olan hükümetin ekonomik komisyonu tarafından bu durum onaylandı ve daha sonra bir kabine toplantısında görüşülecek.”

Kripto Para Madencileri İran’a Akın Edecek mi?

İran şu anda kripto para birimi madencileri için en avantajlı ülkelerden biri durumunda. Bu, elektrik üretimine verilen dev sübvansiyonlardan kaynaklanmakta. Örneğin, 2017’de İran, Uluslararası Enerji Ajansı’na göre fosil enerji tüketimi sübvansiyonları için 45,1 milyar dolardan fazla harcama yaptı.

Düşük elektrik fiyatları sonuç olarak, Çin de dahil olmak üzere dünyanın diğer yerlerinden kripto para madencilerinin ilgisini çekiyor. Bununla birlikte, kripto para birimi madencilerinden normal kullanıcılardan daha yüksek bir ücret talep edileceğinden, maliyetlerin düşük olma ihtimali son derece az. Yine de yeni oranlar nispeten düşük olacak. Haber Ajansı’nın haberine göre, İran hükümeti kripto para birimi madencileri için elektrik fiyatlarını kWh başına 0,07 dolara yükseltmeyi planlıyor. Bu, kripto para birimi madencilik noktalarından biri olan Çin ile aynı oranda.

Global Petrol Fiyatları’na göre, Mart ayı itibariyle İran’da kilovat saat başına elektrik maliyeti, tahtanın tamamında 0.03 dolardı. Bu, dünyadaki en düşük oranlardan biri durumunda ve İran’ın karşısında ucuz elektrik olarak şu an Burma bulunuyor. Burma’da maliyet küresel ortalamanın çok altında. kWh başına sadece 0.15 dolar.

Bitcoin ABD Doları Hegemonyasını Sonlandıracak mı?

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yönelik madencilik faaliyetlerinin yasal hale getirilmesi tam da ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımlara denk gelmekte. İran kuşkusuz bu durumu yaptırımlar neticesinde gelen yorucu baskıdan kurtulmaya yönelik bir çare olarak görebilir.

Kayda değer bir Bitcoin eleştirmeni ve New York Post köşe yazarı John Crudele, geçtiğimiz günlerde İran gibi ülkelerin kripto-para birimlerini kullanarak hileli bir şekilde ABD yaptırımlarından kurtulabileceğini ifade etmişti.

İran hükümetinin Bitcoin madenciliğine karşı samimi tutumuna rağmen, İran’da işlem ve ödemeleri gerçekleştirmede kripto para birimlerinin kullanılması halen yasak durumda.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Kripto Devi Circle’dan Bitcoin’de Üçüncü Ralli Döngüsü Vurgusu Kriptokoin – Goldman Sachs’ın desteklediği kripto para alım satım devi Circle’ın yayınladığı yeni bir rapor Bitcoin’in üçüncü defa uzun vadeli bir piyasa döngüsüne girdiğine işaret ediyor. Rapora göre bu döngü jeopolitik belirsizlik ve yüksek düzeylere ulaşan kurumsal...
Mesut İnan 29 Temmuz 2019