Reklamı kapat

İran ve Rusya Dolar Baskısından Kripto Paralar İle Kurtulmayı Planlıyor

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 17 Mayıs 2018
0 görüntülenme

Interfax haberine göre İran Parlamento’sunun ekonomi komisyonu başkanı Mohammed Reza Purebrakhimi İran’ın doların etkilerinden kaçmak için çıkış yolu olarak kripto paraları gördüğünü söyledi.

Purebrakhimi Rusya Ekonomi Politikaları Komisyonu başkanı Dmitry Mezentsev’le görüşmesinde “Son iki yıl içinde kripto kullanımı gündemimizde, kripto sayesinde dolar veSWIFT sistemini kullanmak zorunda kalmıyoruz ve Merkez Bankasıyla görüşüp kripto kullanımı hakkında teklifler beklediğimizi söyledik,”  dedi.

Purebrakhimi bir gün önce de Devlet Duması’nda bu konuyu tartışmıştı.

“Onlar da bizimle aynı fikirde, eğer bunu başarabilirsek ürün karşılığında kripto kullanan ilk ülkelerden olacağımızı söyledik.”

5 Temmuz’da Tahran’da gerçekleşecek ekonomi ve bankalararası işbirliği çalışmasında iki ülke bu konuyu derinlemesine tartışacaklar.

Rusya en kısa zamanda kendi SWIFT sistemlerini blockchain tabanlı olarak kuracalarını belirtirken İran Teknoloji Bakanı İran’ın Venezuella gibi token tarzında yapmayı planladıklarını söyledi.

İki ülke arasında doğrudan kripto ticareti yeni bir gelişme. Bu yıl başında, Rusya ve Türkiye kriptoyla ödenen ilk kargo anlaşmalarını tamamlamıştı.

Diğer ülkeler de böyle küçük denemeler yaptı ama İran’ın kripto kullanma durumu bir kargo anlaşmasından çok daha büyük bir mesele –özellikle de Trump’ın karmaşık jeopolitik dansından gelecek potansiyel yaptırımlar bağlamında düşünüldüğünde.

Hangi kriptoyu kullanacakları şu aşamada belirsiz gözüküyor. Bitcoin yada ethereum olabilir, yada kendileri madencilik yapabilir. Ama belki kendi kriptolarını yaratırlar ancak bunun geniş çaplı kabulü daha zor olacaktır özellikle de Rusya’yla ticarette kullanılacağını göz önünde bulundurursak.

Blockchain teknolojisi ve genel blockchain kriptoları merkezsiz ve tarafsızlığı garanti edecek biçimde tasarlanıyorlar.

Dolayısıyla birinin bitcoin yada eth transferine karşı taraftan başka kimse karışamaz.Bunun da ötesinde, elbette blockchain olmayan sistemlerle çalışıyoruz ancak blockhain sisteminin kendisinde, ağ herkese açık.

Ethereum’un blockchain’ini kullanarak yeni kriptolar yaratmak en güncel yeniliklerden biri, genelde ICO  üzerinden gerçekleştiriliyor ancak tokenler yalnızca kod yazarak elde ediliyor.

Önde gelen kriptolar üzerinde yaratıcılarının daha çok kontrolü olmasına izin veriyor, örneğin dağıtım, yayınlamak gibi ve hatta eğer biri isterse paranun algoritmasının inanılmaz karmaşık olmasını da sağlayabilir.

Kısacası büyük ihtimalle İran kendi blockchain’ini kurmak yerine varolan seçeneklerden birini kullanacak fakat tam olarak ne yapacakları jeopolitiğin yaşayacağı gelişmeler belirleyecek.

Trustnodes

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Japonya’nın En Büyük Bankası Uluslararası Ödemeler İçin Ripple’ı Test Ediyor Japonya’nın en büyük ticaret firması Mitsubishi Corporation, dünyanın en büyük üçüncü bankası Mitsubishi UFJ Finans Grubu ve Standard Chartered’la  beraber RippleNet üzerinden gerçekleşen uluslararası ödemeleri test etmeye hazırlanıyorlar. Piyasanın Önde Gelenleri RippleNet’i Test Etmeye Hazırlanıyor Yahoo Japan’ın...
Şebnem Ertan 17 Mayıs 2018