Reklamı kapat

İran’dan Kripto Para Borsalarına Sansür

Mert Kaya
Mert Kaya 4 Temmuz 2018
0 görüntülenme

İran geçtiğimiz günlerde açıklanan tamı tamına %127’lik enflasyon ile büyük çapta bir ekonomik kriz yaşıyor. Üstelik bu artan enflasyon ülkenin yaşadığı tek sorun değil, ülkedeki siyasi belirsizlik de devasa boyutta.

İran vatandaşları ülkenin bu belirsiz ekonomisinden minimum kayıpla kurtulmak için kripto para gibi bir pazar arayışı içerisindeydi ancak İran’da artık kripto para borsalarına erişim son sansür ile oldukça zor hale getirildi.

Borsalara Erişim Yasağı Yolda

İran Hükümeti CoinDesk’in haberine göre Ağusos-Kasım aylarında gerçekleşecek ABD yaptırım planlarının yenilenmesinden hemen önce kripto para borsalarına erişimi tamamen yasaklamayı hedefliyor.

Kripto para borsaları zaten Mayıs ayından bu yana filtrelenmiş durumdaydı. İran vatandaşlarının aktardığı bilgilere göre bu ülkede Binance ve LocalBitcoins gibi popüler kripto para borsalarına erişmek sanal özel ağlar (VPN) aracılığıyla bile oldukça zor hale geldi.

Bir İran kaynağı şunları söylüyor:

“İran’da birçok insan bu piyasayı varlıklarını korumak için kullanıyor çünkü BTC satın almak kendinize karaborsadan Amerikan Doları satın almaktan daha kolay…”

Orta Doğu Enstitüsü’nden Ahmad Khalid Majiydar da Coindesk’e hükümetin vatandaşların ülke dışına para transferi yapmasına, döviz almasına müsaade etmeyeceğini düşündüğünü belirtti. Majiydar sözlerine şu şekilde devam etti:

“Eğer [diplomasi] başarısız olursa bu daha fazla kısıtlamayı beraberinde getirir ve kripto para birimleri de bundan etkilenir.”

İran’daki kısıtlamaların oldukça sert olmasından dolayı yasak oldukça uzun bir süredir bekleniyordu. 2017’nin son günlerinde İran’ın kara para aklamaya karşı kuruluşu bütün mali kurumlara kripto para kullanımını yasaklamıştı.

İran Kripto Para Alanında Lider Olabilirdi

Bu son olaylar İran’ın 2017’deki tamamıyla ölçeklenebilir bir blokzincir arayışıyla tamamıyla çelişiyor. International Business Times Şubat 2018’de birçok blokzincir şirketinin bu bölgedeki yetkililerle kripto paraların kullanıldığı yasal bir finansal yapı oluşturmak için çalıştığını bildirmişti.

 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Hindistan’ın En Büyük Bitcoin Borsası Zebpay Rupi İşlemlerini Durdurdu Hindistan’ın önde gelen borsası ve en popüler cüzdan sağlayıcısı Zepbay Twitter üzerinden yaptığı duyuru ile borsanın bankalarla iletişimin artık kalmadığını, kullanıcıların bugün itibariyle banka hesaplarına rupilerini çekemeyeceğini veya borsaya para yatıramayacağını duyurdu. Dear User, Today we are...
Serkan Eser 4 Temmuz 2018