Reklamı kapat

İran’ın Kripto Para Projesi Bitcoin Yasağına Rağmen Devam Ediyor

Fatma Bulut
Fatma Bulut 30 Nisan 2018
0 görüntülenme

İran’ın kripto para projesi, Merkez Bankası’nın ülke çapında her türlü sanal paranın yasaklanmasına ilişkin kararlarından etkilenmeyecek gibi görünüyor. Projenin deneysel planı hazır durumda.

İran kripto para alanında şüphesiz inişli çıkışlı bir konuma sahip. Geçtiğimiz yıl İran’ın Bitcoin( ve muhtemel diğer kriptopara birimleri) için etkin altyapının benimsenmemesine yönelik proaktif önlemler aldığını görmüştük.

Bu tutumun ardından, Şubat ayında İran Bilgi ve İletişim teknolojileri bakanı Muhammad Jayad Azari-Jahromi, ülkenin kendi kripto para birimini geliştirmeyi düşündüğünü twitter üzerinden paylaştı. Ancak bu paylaşım sonrası, Geçen hafta başında tüm bankaların Bitcoin de dahil olmak üzere kripto paralarla uğraşmasını yasaklayarak hem ülkedeki para krizini hem de para aklama ile ilgili endişeleri durdurmak için girişimde bulundu.

Ve tam bu kaosun ortasında Bakan Muhammad Jayad Azari Jahromi şunları söyledi:

“Merkez bankasının yasağı, dijital paranın ülke içi kalkınmada kullanılmasının yasaklanması anlamına gelmez”

EVET Mİ HAYIR MI? YOKSA İKİSİ BİRDEN Mİ?

Ülkenin durumu henüz tam olarak belli değil. Tüm kripto para alışverişi yasaklanmalı.Aksi taktirde İran kendi kripto parasını kullanarak kendi ile uğraşmış olacak.

Doğruyu söylemek gerekirse, İran büyük ölçüde PayPal, Mastercard ve Visa gibi büyük uluslararası ödeme ağlarından dışlanmakta.Ülke tarafından yürütülen kripto para birimi projesi hakkında çok fazla bir şey paylaşılmamış olsa da, bu kısıtlamaların önüne geçmek için çalışılabilir.

Devlet sponsorluğundaki kripto para birimine gelince, Bakan Azari devlete ait bir haber ajansı olan IRNA’ya şunları söyledi.

“Geçtiğimiz hafta yerel kripto para birimi projesinin ilerleyişini gözden geçirecek ortak bir toplantıda, deney modelinin hazır olduğu duyuruldu.”

STRATEJİK BİR HAREKET Mİ? UMUTSUZLUK MU?

Şu bir gerçek ki, İran’ın mevcut ekonomisi en iyi günlerini yaşamıyor. Iran riyali, siyasi kaygılardan ötürü tüm zamanların en düşük değerini gördü. Ve ülke resmi ve açık piyasa döviz kurunu birleştirmek için harekete geçti.

Ayrıca merkez bankası, banka dışında yapılan para değişimini yasaklamak adına adım attı.

İran hükümeti,Trump’ın ABD’yi mevcut anlaşmadan çekmesi ve bu durumun İran ekonomisine vereceği zarar konusunda fazlasıyla kaygılı.

Devlet destekli, gerekçeli, düzgün bir şekilde düzenlenmiş ulusal kripto para birimi, özellikle mevcut uluslararası kısıtlamalar atlatıldığında, oldukça faydalı bir girişim olsa da , ülke çapında kripto para işlemlerine yasak getirilmesi kesinlikle fazla sorun teşkil ediyor.

CCN

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin Teknik Fiyat Analizi – Kama Daralıyor CryptoCholics ekibinin hazırladığı Bitcoin Teknik Fiyat Analizi; Not: Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi değildir, yatırım yapmadan önce herkese kendi analizini/araştırmasını yapmasını öneriyoruz.  Bitcoin’de kama daralıyor ve yakın bir 1.97% zaman içerisinde Bitcoin’de ciddi hareketlenme bekliyoruz. Bizim öngörümüz 10k’nın...
Serkan Eser 30 Nisan 2018