IRS, 2022 İçin Yeni Kripto Para ve NFT Kuralları Hazırlıyor!

IRS, 2022 İçin Yeni Kripto Para ve NFT Kuralları Hazırlıyor!
IRS, 2022 İçin Yeni Kripto Para ve NFT Kuralları Hazırlıyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’nin Internal Revenue Service (IRS) hizmeti, ülkedeki vergi mükelleflerine kripto para faaliyetlerini raporlama konusunda yeni bir talimat taslağı yayınladı. Ayrıca non-fungible token’lara (NFT) yönelik bazı kurallar da var. İşte detaylar…

IRS, kripto para raporlama gereksinimlerini değiştiriyor

IRS’in sunduğu Form 1040’ın yeni bir taslağı, ortaya çıktı. Taslak, kripto paraların “federal gelir vergisi amaçları için ‘dijital varlık’ olarak muamele göreceğini” söylüyor. Belgede “dijital varlıklar” kategorisinde açıkça NFT’ler, kripto para birimleri ve stablecoin’ler yer alıyor. Ayrıca, “kriptografik olarak güvenli dağıtık bir deftere veya benzer bir teknolojiye kaydedilen değerin herhangi bir dijital temsilini” de içerir.

6 Altcoin En İyi Bahisler

Mükelleflerin, kripto para birimlerini ödeme, ödül, madencilik, staking veya hard fork yoluyla alıp almadıklarını belirtmeleri gerekiyor. Ayrıca, vergi mükelleflerinin varlıkları satıp satmadıklarını, elden çıkarıp çıkardıklarını veya takas edip etmediklerini belirtmeleri gerekiyor. Hatta dijital varlıkları ücretsiz olarak hediye edip etmediklerini de bildirmeleri lazım.

Ayrıca mükelleflerin, vergi yılı boyunca dijital varlık işlemleri yapıp yapmadıklarına bakılmaksızın gelir vergisi beyannamelerindeki “Dijital Varlıklar” bölümünü yanıtlamaları gerekmektedir. Bu yeni kılavuz, “dijital varlık” ifadesinin kullanımı ile geçen yılkinden ayrılıyor. Geçen yıl, kurumun “daha sınırlı” olarak tanımladığı “sanal para birimleri” terimi kullanılmakta idi. Ayrıca Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi kılavuz yalnızca kripto para birimleri ve stablecoin’leri yöneten kuralları tanımlamaktaydı.

En büyük değişiklik, NFT’ler

Vergi mükellefleri, yalnızca dijital bir varlığa sahip olduklarında, dijital bir varlığı kendi cüzdanları arasında aktardıklarında veya ABD doları gibi gerçek para birimiyle dijital varlık satın aldıklarında olumsuz yanıt verebilirler. Bu nedenle Paypal ve Venmo üzerinden yapılan kripto alımlarının bildirilmesine gerek olmadığını belirtiyor. Dijital varlıkların raporlanması gerekiyorsa, vergi mükellefleri bu varlıkları sermaye kazancı-zararı veya düzenli gelir olarak bildirir.

Bugün Bu 14 Altcoin İçin Büyük Gün: İşte Olacaklar!

2022 vergi raporlamasındaki en dikkate değer değişikliklerden biri, 2021’de popülaritesinde bir patlama görülen NFT’lere odaklanılmasıdır. Yeni kurallar, NFT yatırımcılarının, yasal yükümlülüklerine işaret ediyor. Yasa dışı işlem ve dolandırıcılık suçlamalarıyla dolu bir alanda, tüm NFT gelirlerini bildirmelerini gerektiriyor. Bu gelişme ile ABD, NFT ticaretini vergilendirmek isteyen ülkeler listesine katılım sağladı. Bu listede Singapur, İsrail ve Hindistan da dahil olmak üzere bazı büyük ülkeler var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

IRS, 2022 İçin Yeni Kripto Para ve NFT Kuralları Hazırlıyor!