Reklamı kapat

İspanya’nın Vergi Düzenleyicisi 60 Kripto Firmasından Bilgi Topladı

0 görüntülenme

Yerel haber kaynağı El Economista’nın 5 Nisan’da yayınladığı habere göre İspanya Vergi Dairesi (AEAT) müşterilere ait bilgi taleplerini kriptoparalarla bağlantılı finansal firmalar, kriptopara borsaları ve ATM’ler gibi aracı kuruluşlar ve kriptoparayı bir ödeme yöntemi olarak kabul eden şirketler de dahil olmak üzere 60 farklı şirkete gönderdiği açıklandı.

El Economista’ya göre AEAT potansiyel bir düzenleyici çerçeve geliştirmek adına çoktan kripto piyasalarını incelemeye başlamıştı.

Ulusal Sahtecilik Soruşturma Ofisi (ONIF)’nin kripto borsaları tarafından açılan ülke dışındaki banka hesaplarının analizi kapsamında, İspanya’ya kayıtlı 16 finansal kuruluşa AEAT tarafından bilgi talepleri gönderildi.

Bu finansal kuruluşlara hesap mülkiyeti, kripto işlem sıklığı ve miktarı, ve kripto bağlantılı hesaplara ilişkin ödeme kartı kimlik saptamasıyla ilgili detaylı bilgiler soruldu. Kripto borsaları gibi aracı kuluşlara ise kripto ticaretçilerinin kimliğinin saptanması ve yaptığı işlemlerdeki aktarılan euro miktarı, döviz kurunun ve komisyonların nasıl belirlendiği gibi sorular soruldu. Kripto ATM’lerine ise kira kontrarları, aylık ortalama kripto satışları ve kripto işlemlerinde ne tür ödeme yöntemlerinin kullanıldığı gibi sorular soruldu.

Kripto ödemeleri kabul eden kırk firmaya ise ne kadar oranda kriptoparalardan ücret aldıklarını ve kriptopara işlemleri için uyguladıkları hesap çerçevesinin yanında kriptopara kullanan müşterilerini ve kriptopara kabul eden diğer firmaları belirlemek için nasıl bir yöntem izlediği soruldu.

İspanyol Maliye Bakanlığı tarafından yapılan bilgi taleplerini iddiaya göre raporlanan belgelerde, işlemlerde kullanılan farklı tipteki kriptoparaların da belirtilmesi gerekiyor.

İspanyol Halk Partisi Şubat ayı ortalarında Blockchain’i ve kriptopara teknolojilerini kullanan şirketlere vergi muafiyeti sağlayan bir mevzuat düşündüklerini açıklamıştı.

Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Kanadalı HyperBlock 106 Milyon Dolara Madencilik Şirketi Satın Alıyor Kuzey Amerika’nın en büyük madencilik organizasyonlarından HyperBlock, CryptoGlobal’ı almayı planlıyor. Geçtiğimiz Salı yapılan açıklamada Kanada’lı kripto madencilik devi HyperBlock, bir diğer madencilik şirketi olan CryptoGlobal’ı 106 milyon dolara satın alacağını duyurdu. Anlaşmanın tamamıyla hisse bazlı olduğu belirtildi....
Zeynep Yüce 9 Nisan 2018