İşte Bitcoin’e Destek Verenler ve Karşı Olanlar!

1 görüntülenme

Bitcoin geçerli bir kazanç mı, yoksa patlamaya hazır bir balon mu? Kripto paraların değerleri uçarken, yatırımcılar ve uzmanlar taraf olmaya başlıyor.

İster taraf tutun ister karşı olun, Bitcoin bu sene baş döndürücü bir etki yaptı. En çok kullanılan dijital para olan Bitcoin geçtiğimiz perşembe 7500$’ı gördü ve 2017 yılında toplamda %650’lik bir artış sağladı. Hükümet baskılarına ve ana pazardaki şüphelere rağmen, Bitcoin 100 milyar ABD doları tutarındaki toplam değeri geçmeyi başardı. Bitcoin geçtiğimiz cuma günü New York saatiyle 9:37’de 7218$’ı gördü.

Bu yazımızda finans dünyasında Bitcoin’e karşı çıkan ve destek olanlara bir göz atacağız — bu durumu paranın doğal evrimi olarak görenlerden paranın çökmesini bekleyenlere kadar bir çok isim var.

 

Bitcoin’in Destekçileri

  • Dijital paranın evanjelistleri “Bitcoin’in İsa’sı” olarak anılan Roger Ver tarafından öncülük ediliyor. Ver, Çin gibi hükümetlerin ticaretin daha spekülatif unsurlarından bir kısmını engelleme girişimleri arasında Bitcoin’in sürdürülebilirliği konusunda iyimser kaldı. Eylül’de Bloomberg’e yaptığı bi açıklamada “Bitcoin’i durdurmanın tek yolu dünyadaki tüm interneti kapatmak ve kapalı kalmasını sağlamak” dedi.
  • Bazı ülkeler Bitcoin kervanına katılıyor, örneğin Arjantin’in en önemli vadeli işlemler piyasası yatırımcılara dijital para olarak servis sunmayı düşünüyor, ayrıca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yöneticisi Murat Çetinkaya da dijital paraların iyi düzenlenmesi halinde finansal dengeyi sağlayabileceğini belirtti.
  • Ronnie Moas, Standpoint Research’deki tek kişilik gösterisinde son 13 yılda 900’den fazla sermaye tavsiyesinde bulunarak 2018 yılı için Bitcoin’in 7,500$’dan 11,000$’a çıkacağını öngördü. Ilımlı tavını devam ettirerek 2027 yılı içinse 50,000$ tahminini yaptı.

Bitcoin’in Karşıtları

  • Societe Generale SA’nın yardımcı CEO’su Severin Cabannes, cuma günü Bloombery kanalına verdiği röportajda, “Bugün Bitcoin bence net bir şekilde balondur.” açıklamasını yaparak en çok konuşulan banka yetkilisi oldu.
  • Credit Suisse Group AG CEO’su Tidjane Thiam da aynı şekilde Zürih’te Bitcoin için “balonun net bir tanımı” açıklamasını yaptı. “Bugün Bitcoin alım ve satımının tek gerekçesi para kazanmak, ve bu nadir olarak mutlu bir sona erişir.” dedi.
  • CME Group Inc. Bitcoin’le ilgili bazı planlarını açıkladıktan sonra Themis Trading LLC şirketi de kırmızı ışık yakarak dünyanın en büyük borsa şirketinin müşterilerin baskısıyla “göçüğe” uğradığı açıklamasını yaptı. Firma, bir blog yazısında “Bitcoin’ler, dolandırıcılık ve manipülasyon geçmişi olan çok riskli, düzenlenmemiş bir araç etrafında bir onay damgası alıyor” dedi.
  • JPMorgan Chase & Co. CEO’su Jamie Dimon da Wall Street’in Bitcoin konusunda en sert karşıtlarından. Ekim ayında bu parayı alanların “aptal” olduğunu ve hükümetlerin eninde sonunda bunu çökerteceğini söyledi.

Tarafsız Olanlar

  • CME’nin yıl sonuna kadar Bitcoin’leri sunma kararı para biriminin canlılığını onaylamakla birlikte, CEO’su Terry Duffy, potansiyel bir balon  olup olmadığı sorulduğunda itiraz etti. Bloomberg TV’de “Son 37 yılda çok fazla kabarcık gördüm” dedi. “Kabarcık olup olmadığını önceden tahmin etmek benim işim değil – burada yapmak istediğim şey insanların riski yönetmesine yardımcı olmak”.
  • Goldman Sachs Group Inc. CEO’su Lloyd Blankfein, Bitcoin’in ne olacağından emin değil ve dijital parayı henüz reddetmek istemiyor. Blankfein, başka bir Bloomberg televizyonunun röportajında “Bir zamanlar bildiğim kadarıyla altın paralar 5 dolar değerinde olduğunda içindeki altının değeri de 5 dolar olurdu,” dedi. “Şimdi ise sadece insanların kararının desteklediği kağıtlar var … belki de yeni dünyada, bir şeyler fikir birliğiyle desteklenmektedir.”
  • Fundradat Global Advisors’dan Thomas J. Lee, kısa vadede büyük kazançlar sağlamasından dolayı Bitcoin konusunda temkinli davrandı ancak dijital para konusunda uzun vadede bir boğa olmaya devam ediyor. – 2022’de 25.000 dolarlık bir fiyat hedefini ortaya atıyor.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Goldman Sachts: Bitcoin 8000 dolarda dengelenecek Son 30 gün içerisinde yüzde 55 değer kazanan Bitcoin‘in hangi seviyede durgunlaşacağı büyük merak konusu. Goldman Sachs, mevcut fiyatlardaki konsolide seviyesinin 8000 dolar olacağına inanıyor. Bitcoin’in fiyatı son bir kaç hafta içinde 5000 $, 6000 ve 7000 $...
Serkan Eser 7 Kasım 2017