İsveç Bankası Tüm Departmanlarında Bitcoin Yasağı Uyguluyor

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 26 Ocak 2018
0 görüntülenme

Avrupa Bankacılık Federasyonunun kripto paralar konusundaki tutumunu gözden geçirmesine sebep olabilecek bir hareketle, en büyük İskandinav bankası çalışanlarının Bitcoin ve diğer kripto para ticaretinde bulunmalarını yasakladı.

Nordea Bank AB sözcüsü Afroditi Kellberg’in telefonda belirttiği üzere Nordea yönetim kurulu kripto para piyasasının “kontrolsüz doğası” sebebiyle karşıt bir duruş sergileme kararı aldı ve yasak 28 şubattan itibaren uygulanacak. Üçüncü çeyrek sonubitnda bankanın yaklaşık 31.500 çalışanı vardı.

Danske Bank A/S, ikinci en büyük İskandinav bankası, çalışanlarının Bitcoin ticareti yapmamalarından yana olduklarını fakat yasağın gerekliliği konusunda kararsız olduklarını söylediler. “Kripto paralar konusunda şüpheciyiz ve çalışanlarımıza bu tarz ticaretlere dahil olmamalarını söylüyoruz ama uyguladığımız bir yasak yok,” diyor Danske sözcüsü Kenni Leth. “Şu an durumu inceliyoruz, resmi bir yasak olup olmayacağını zaman gösterecek.”

Bloomberg’e gönderdikleri e-postada belirttikleri üzere, Nordea şirket politikası “kripto para sahibi çalışanlar için geçici hükümler içeriyor ve bazı istisnalara izin veriyor.” Halihazırda Bitcoin sahibi olan çalışanlar “hisselerini korumakta serbestler.” Banka, yasağı toptan satış birimindeki çalışanlarında uygulamaya başladı bile.

Müşteriler

Nordea da Danske de müşterilerinin kripto para ticaretinde bulunabilecekleri herhangi bir platform sağlamadıklarını belirttiler. “Mevcut kripto para birimlerinin olgunluk ve şeffaflıktan uzak olmaları sebebiyle yatırım platformlarımızda bu tarz menkul kıymetlere yer vermeme kararı aldık,” diyor Danske’den Leth.

Nordea Yönetim Kurulu Başkanı Casper von Koskull bu konudaki kuşkularını aralıkta dile getirmişti. Stockholm’de verdiği röportajda CEO, Bitcoin için “mantık dışı absürt” yapı derken ayrıca Bitcoin’in tamamen finansal suçlar için kullanıldığına dair birçok kanıt olduğunu da söylemişti.

Büyük Resim

Avrupa Bankacılık Federasyonu’nun kripto para birimleri hakkında henüz resmi bir tutum sahibi olmadığını belirtiyor sözcü Raymond Frenken. Fakat firmalar kendi yasaklarını uygulamaya başladıkları takdirde kurumun açık bir duruş belirlemek zorunda kalacağını da ekledi.

“Nordea gibi bankalar bu konuda kesin politikalar sergileyeceklerse –ki ECB ve diğer merkez banka yöneticilerinin bunu incelediklerini duyuyoruz- değişen bu olacaktır. Böyle gelişmelerle birlikte, bu konunun Avrupa Bankacılık Federasyonu bağlamında tartışılması gerekir.”

Nordea yatırımcıların güvenliğinin sağlanmamasından, dalgalanmalardan akışkanlığa ve finansal suçlara kadar birçok potansiyel riskten de söz etti. “Bu büyük riskleri ve bizim bankacılık yönetiminde yüksek standartları koruma rolümüzü de göz önünde bulundurursak Nordea çalışanlarının kripto para yatırımlarını desteklemiyor,” diyor Nordea.

“Başka hiçbir bankanın Bitcoin’i yasakladığını duymadım,” diyor Frenken. “Bu gerçekten de bir ilk olabilir.”

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Yurt Dışından Getirilen Madencilik Cihazlarına El Konuldu Kripto para madenciliği kar getirisi ile öne çıkarken, donanım sıkıntısı kullanıcıları değişik yollar denemeye itiyor. İstanbul Atatürk Havalimanı’nda, New York ve Abu Dabi’den getirilerek yurda sokulmaya çalışılan işlem gücü yüksek ‘Bitcoin üretim cihazı’ bilgisayar parçaları ele geçirildi....
Kubilay Öztürk 26 Ocak 2018