İsveç nakit parayı bırakıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

‘Nakitsiz toplum’ ideali, İsveç’te gerçekleşiyor. Ülke, nakitsiz toplum olma yolunda hızlı bir şekilde ilerliyor.

Ancak bu durum, dijital para birimleri için iyi bir işaret olarak görülse de her işlem incelendiğinden dolayı gizlilik kaygılarını da beraberinde getiriyor. Yine de ülke, geleneksel nakit sistemine benzer bir şekilde anonimlik sağlamak adına Bitcoin için kök salıyor.

Finans kurumları, kişisel verilere sahip olmadığı ve fiziksel olarak yönetimi zor olduğundan dolayı nakit kullanımından kâr sağlamıyor. Bu nedenle ülkede nakitsiz işlemlere doğru bir dönüşüm gerçekleşiyor. Raporlar, İsveç’in 1600 banka şubesinden 900’ünün artık nakit para depolamadıklarını ve nakit mevduat kabul etmediğini gösteriyor. ATM sayısında da kademeli bir düşüş var. Öte yandan İsveç Kronu’nun dolaşımı 2009’daki 106 milyar Dolar’lık seviyelerden 60 milyar Dolar’a kadar geriledi.

Her şeyini satıp Bitcoin alan İsveç’li adam

Bitcoin sıklıkla kullanılıyor

Bu nedenle İsveç’in merkez bankası olan Riksbank’ın devlet destekli bir dijital para birimi sunup sunmayacağı merak ediliyor. Ülkede Bitcoin, nakitsiz alışverişte önde gelen çözümlerden biri.

Visa’nın verilerine göre İsveç’de ana ödeme şekli kartlar ve halk bunları ortalama bir Avrupalıdan üç kat daha sık kullanıyor. Çok popüler bir mobil uygulama olan Swish, akıllı telefonu olan herkesin gerçek zamanlı olarak bir banka hesabından diğerine para aktarmak için telefon numaralarını kullanıyor.

‘Mağazalar nakit istemiyor’

İsveçli bir öğretim asistanı olan Louise Henriksson, şunları söylüyor:

“Artık hiçbir şey için nakit kullanmıyorum. Buna ihtiyacınız kalmadı. Mağazalar da istemiyor. Bir sürü banka bile kabul etmiyor. Lolilop veya kağıt için bile bir kart ya da telefon kullanıyorsunuz.”

Dünyaca ünlü müzik grubu ABBA’dan Bjorn Ulvaeus, hiç nakit taşımıyor ve nakitsiz yaşamın ana faydası olarak kişisel güvenliği gösteriyor.

Nakitsiz bir toplumun en büyük dezavantajı, bir banka hesabı ve bir akıllı telefonu bulunmayan kişiler. Ancak Bitcoin, bir banka hesabına sahip olmayı gerektirmez.

Son olarak İsveç‘in komşu ülkeleri Norveç ve Danimarka‘nın da İsveç’te olduğu gibi nakitsiz bir topluma dönüştüğü biliniyor. Hükümet, nakit parayı tedavülden tamamen kaldırmak için 2030 yılını son tarih olarak belirledi.

Görünüşe bakılırsa, İskandinav ülkeleri belirlenen hedefleri izlemek konusunda güçlü bir iradeye sahipler. Örneğin İsveç, Blockchain’i arazi kayıtları da dahil olmak üzere pek çok kamu hizmetlerinde kullanmaya başladı.

İsveç nakit parayı bırakıyor