XRP
XRP
$0.46 +0.80
Bitcoin
Bitcoin
$19.599 +2.74
Dogecoin
Dogecoin
$0.06 +1.02
Ethereum
Ethereum
$1.323 +3.26
Cronos
Cronos
$0.11 -0.52
Cardano
Cardano
$0.43 +1.05
Decentraland
Decentraland
$0.7 +2.33
Polkadot
Polkadot
$6.38 +3.10

İsveç nakit parayı bırakıyor

Kriptokoin
Kriptokoin 4 Ekim 2017
5 görüntülenme

‘Nakitsiz toplum’ ideali, İsveç’te gerçekleşiyor. Ülke, nakitsiz toplum olma yolunda hızlı bir şekilde ilerliyor.

Ancak bu durum, dijital para birimleri için iyi bir işaret olarak görülse de her işlem incelendiğinden dolayı gizlilik kaygılarını da beraberinde getiriyor. Yine de ülke, geleneksel nakit sistemine benzer bir şekilde anonimlik sağlamak adına Bitcoin için kök salıyor.

Finans kurumları, kişisel verilere sahip olmadığı ve fiziksel olarak yönetimi zor olduğundan dolayı nakit kullanımından kâr sağlamıyor. Bu nedenle ülkede nakitsiz işlemlere doğru bir dönüşüm gerçekleşiyor. Raporlar, İsveç’in 1600 banka şubesinden 900’ünün artık nakit para depolamadıklarını ve nakit mevduat kabul etmediğini gösteriyor. ATM sayısında da kademeli bir düşüş var. Öte yandan İsveç Kronu’nun dolaşımı 2009’daki 106 milyar Dolar’lık seviyelerden 60 milyar Dolar’a kadar geriledi.

Her şeyini satıp Bitcoin alan İsveç’li adam

Bitcoin sıklıkla kullanılıyor

Bu nedenle İsveç’in merkez bankası olan Riksbank’ın devlet destekli bir dijital para birimi sunup sunmayacağı merak ediliyor. Ülkede Bitcoin, nakitsiz alışverişte önde gelen çözümlerden biri.

Visa’nın verilerine göre İsveç’de ana ödeme şekli kartlar ve halk bunları ortalama bir Avrupalıdan üç kat daha sık kullanıyor. Çok popüler bir mobil uygulama olan Swish, akıllı telefonu olan herkesin gerçek zamanlı olarak bir banka hesabından diğerine para aktarmak için telefon numaralarını kullanıyor.

‘Mağazalar nakit istemiyor’

İsveçli bir öğretim asistanı olan Louise Henriksson, şunları söylüyor:

“Artık hiçbir şey için nakit kullanmıyorum. Buna ihtiyacınız kalmadı. Mağazalar da istemiyor. Bir sürü banka bile kabul etmiyor. Lolilop veya kağıt için bile bir kart ya da telefon kullanıyorsunuz.”

Dünyaca ünlü müzik grubu ABBA’dan Bjorn Ulvaeus, hiç nakit taşımıyor ve nakitsiz yaşamın ana faydası olarak kişisel güvenliği gösteriyor.

Nakitsiz bir toplumun en büyük dezavantajı, bir banka hesabı ve bir akıllı telefonu bulunmayan kişiler. Ancak Bitcoin, bir banka hesabına sahip olmayı gerektirmez.

Son olarak İsveç‘in komşu ülkeleri Norveç ve Danimarka‘nın da İsveç’te olduğu gibi nakitsiz bir topluma dönüştüğü biliniyor. Hükümet, nakit parayı tedavülden tamamen kaldırmak için 2030 yılını son tarih olarak belirledi.

Görünüşe bakılırsa, İskandinav ülkeleri belirlenen hedefleri izlemek konusunda güçlü bir iradeye sahipler. Örneğin İsveç, Blockchain’i arazi kayıtları da dahil olmak üzere pek çok kamu hizmetlerinde kullanmaya başladı.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

blockchain 1
Atomic Swap Nedir? Kripto Para Ticareti Çağ Atlıyor Atomic Swap Nedir? Kripto para dünyasındaki herkes bazı exchange sitelerinin hacklendigini ve insanların bu sitelerdeki hesaplarında bulunan paralarını kaybettiklerine dair hikayeleri duymuştur. Exchange siteleri merkezi bir yapıya sahip olduğu için bu bir zafiyet kaynağı. Bunlardan kurtulmak kripto...
Varol Tepecik 4 Ekim 2017