Reklamı kapat

İsviçre Blockchain Federasyonu: “Kripto Para Şirketlerinin Yüzde 90’ı İflasın Eşiğinde”

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 1 Mayıs 2020
0 görüntülenme
iflas 1200x800 1

Kriptokoin.com – İsviçre Blockchain Federasyonu, İsviçre’deki kripto para ve blockchain firmalarının %90’ının, hükümet müdahalesi olmadan,  altı ayda iflas edebileceğini bildirdi. Bunun sebebi ise, endüstrinin faaliyetlerini ciddi şekilde engellemeye devam eden COVID-19.

COVID-19 salgınının sadece küresel ekonomi üzerinde değil, endüstrinin çeşitli sektöründe de olumsuz etkileri oldu. British Airways, önümüzdeki birkaç ay içinde on binlerce işçiyi çıkartacaklarını açıkladı ve Amerika da dahil olmak üzere birçok ülkenin resesyonla karşı karşıya kalması bekleniyor.

British Airways gibi küresel bir şirket, endüstri devi olarak toparlanmakta zorlanırken; özellikle gelişmekte olan bir sektördeki daha küçük şirketler kendilerini daha da savunmasız halde bulacaklar.

İsviçre Blockchain Federasyonuna göre, kripto alanındaki fimaların yaklaşık yüzde 90’ı, mevcut durum nedeniyle iflasın eşiğinde.

Birçok kripto para şirketi kapanma riski altında

Bu açıklama, binlerce işin risk altında olduğu anlamına geliyor. İsviçre Blockchain Federasyonu Başkan Yardımcısı Lorenz Furrer, bir değişiklik olmazsa kripto vadisinin, ‘ölüm vadisi’ olabileceğini söyledi.

Federasyon bu bilgiye, İsviçre’deki 800 kripto para şirketine pandeminin işlerini nasıl etkilediğini sorarak ulaştı.

31 Mart ve 3 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen ankette, şirketlerin yüzde 80 ila 90’ının hükümetin yardımı olmadığı takdirde önümüzdeki altı ay içinde iflas edeceğini söylediği belirtildi.

Blockchain girişimlerinin güvenli sığınağı darbe aldı

İsviçre, son yıllarda blockchain girişimciliği için bir sığınak haline gelmişti. Mevzuatı sektöre karşı olumluydu, öyle ki Facebook’un Libra projesinin temeli ülkede atıldı.

Gelişen bu sektör ile çoğu şu anda işten çıkartılma riski ile karşı karşıya kalan 4.000 kişiye istihdam sağlanıyor. Blockchain ve kripto para birimi girişimleri daha savunmasız durumda olabilir, çünkü pandemi dünyadaki yatırımları önemli ölçüde azalttı; genç şirketlerin güvenebileceği veya devlet kredileri için yeterli olabilecek bir gelirleri yok.

Yeni girişimlerin –özellikle kripto para ve blockchain endüstrisinde hep olduğu gibi, bağış toplamak için çeşitli network kurma etkinliklerine gerek duyduklarını da belirtmek gerekir.

The Crypto Valley Association zaten yıllık konferansını ertelemek zorunda kaldı; salgın nedeniyle sektördeki benzer olaylar da ertelendi veya iptal edildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

shutterstock 1387894640 16 9 1565083550 880x495 1
ABD – Çin Arasında Ticaret Savaşı 2.0 Yükselirken Bitcoin Kritik 9.000 Dolar Seviyesini Test Ediyor Kriptokoin.com – Bitcoin (BTC), bir gün önce 8.400 dolara düştükten sonra, Cuma günü yükselişine ara verdi; %2.26 oranında düşen S&P 500 endeksi ile korelasyonunu kırdı. Bitcoin’in S&P 500 ile korelasyonu, %4.5 oranında yükselmesiyle, New York açılış çanının...
Aslı Dinçer 1 Mayıs 2020