Reklamı kapat

İsviçre “Kripto Vadisinde” Blockchain ile Oylamayı Test Edecek

Fatma Bulut
Fatma Bulut 13 Haziran 2018
0 görüntülenme

İsviçre Yayın Kurumu’nun bu ayki haberine göre İsviçre’nin Zug şehrinde yaşayanlar şehrin elektronik ID sistemini kullanarak, cep telefonları ile bir blockchain merkezli oylama denemesinde yer alacaklar. Şehrin sakinleri 25 Haziran’dan 1 Temmuz’a kadar telefonlarına indirecekleri bir uygulamayla oylamaya kayıt olabilecekler.

İçinde bulunduğu sayısız blockchain start-up’ları nedeniye kripto vadisi olarak bilinen bölgeye ev sahipliği yapan şehirde elektronik ID sistemi geçen kasımda kuruldu ve bu elektronik ID sistemini kullanan kişi sayısı çoktan iki yüze yaklaştı. Şehirde pek çok hizmet karşılığında kripto paralarla ödeme yapılabiliyor.

Oy Kullanacaklara Çeşitli Sorular Sorulacak

Oylamada oy vercek kişilere park ücreti ödemelerinde ve kütüphanede kitap ödünç alma işlemlerinde dijital kimliklerin kullanılmasını destekleyip desteklemedikleri; ve aynı zamanda dijital kimliklerin gelecek seçimlerde kullanılmasını isteyip istemedikleri sorulacak.

Oylamanın sonuçlarının hiçbir bağlayıcılığı olmayacak çünkü şehirde sadece blockchain teknolojisinin daha geniş alanlarda kullanılma potansiyeli hakkında bir fikir edilmeye çalışılıyor.

Şehirde elektronik ID sistemi belediye hizmetlerine dijital erişim sağlamak amacı ile geçen sonbaharda başlatıldı. Bu sistem kullanıcılara kendi verileri üzerinde tam kontrol sağlıyor.

İsviçre’de yapılacak olan bu oylama pilot bir uygulama olacak. Hükumet, önümüzdeki yılın sonuna kadar ülkenin üçte ikisinde elektronik oylama sisteminin uygulanabilmesini hedefliyor.

Dijital ID Sistemleri yayılıyor

Zug’daki elektronik ID sistemi, İsviçre’de bu alandaki tek sistem değil. Procivis yardımı ile kurulan ve blockchain tabanlı olmayan başka bir elektronik ID sistemi Schaffhausen bölgesinde uygulanmakta.

Aralık ayında yapılacak bir testi takiben; sisteme eklenecek yeni bir uygulamayla, vergi borcu ile yol durumu bilgilerine ve diğer servislere cep telefonu ile erişim sağlanabilecek. Bu erişim ayrıca özel işletmelere de sağlanacak.

Buna ek olarak geçtiğimiz yıl, SwissSignwas olarak anılan ulusal dijital ID sisteminin; bankalardan, sigorta şirketlerinden, bir borsa operatöründen, İsviçre Postası ve İsviçre Federal Demiryolları’ndan oluşan özel bir konsorsiyum tarafından kurulduğunu belirtmekte fayda var.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ripple CEO’sundan Bitcoin’e Gönderme: Bitcoin Bir Çin Parası Ripple CEO’suna göre Bitcoin bir Çin parası Ripple CEO’su katıldığı bir konferansta Bitcoin’in üzerinde Çin madencilik havuzlarının büyük bir etkisi olduğuna değindi. Bitcoin’in teoride herhangi bir merkeze bağlı görünmemesine rağmen uygulamada merkezi olduğu yönündeki söylemler gittikçe güçleniyor,...
Serkan Eser 13 Haziran 2018