Reklamı kapat

İsviçre’de Blokzincir ile E-Oylama Denemesi Başarıyla Sonuçlandı

Mert Kaya
Mert Kaya 4 Temmuz 2018
0 görüntülenme

İsviçre’nin Zug kenti blokzincir tabanlı oylama işlemi denemesinin başarıyla sonuçlandığını duyurdu.

Coindoo’da geçtiğimiz ay yayımlanan raporda İşviçre’nin “Kripto Vadisi”nin blokzincir tabanlı bir elektronik oylama sisteminin özelliklerinin deneneceği belirtilmişti. İsviçre Yayın Kurumu’na göre kullanıcılar 25 Haziran ve 1 Temmuz arasında indirdikleri blokzincir protokolü tabanlı mobil uygulama ile belirtilen anketlere katılım şansı buldu.

Başarılı Bir Deneme

İletişim Başkanı Dieter Müller İsviçre Yayın Kurumunca denetlenen swissinfo.ch’ye verdiği demeçte bu girişimi “Başarılı bir denemeydi” şeklinde yorumladı. Müller ayrıca sonuçların ve teknik detayların önümüzdeki aylarda analiz edileceğini de sözlerine ekledi.

Proje 25 Haziran’da şehir hükümetince yayınlanan resmi basın duyurusunda açıklandığı üzere şunlara odaklanmakta:

  • Gizliliğin korunması
  • Oylamanın gizliliği
  • Oyların değişmezliği
  • Sonuçların doğrulanabilirliği

Dolfi Müller giriş yapmak için QR kodu okutuyor.

Oylama sistemi Zug Şehri ve Lucerne Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü ile işbirliği içerisindeki bir Bilgi Teknolojisi şirketi olan Luxoft tarafından geliştirildi. Luxoft blokzincir tabanlı elektronik oylamayı küresel çapta yaymak istiyor.

Luxoft şirketinin CTO’su konu hakkında şu sözleri söyledi:

“Elektronik oylama konusunda endişeler var çünkü bir oylama doğrudan oylama için temel mekanizmayı oluşturuyor. Bu yüzden bu teknolojinin tek bir şirkete ait olmaması gerektiğine inanıyoruz. İnsanların bu teknolojinin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlayabilmeleri için elektronik oylama platformumuzu “açık kaynak kodlu” olarak oluşturacağız. Dünya çağında daha çok insanı hükümetler için blokzincir tabanlı uygulama geliştirmeye teşvik ve motive etmek istiyoruz…”

İsviçre’nin “Kripto Vadisi” Zug düzinelerce blokzincir girişimine ev sahipliği yaptığı için Avrupa’nın en büyük teknoloji ve kripto para merkezi olarak biliniyor…

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin ve Altcoinler İçin Ağustos ve Aralık Ayı Fiyat Tahminleri Kripto para piyasası 2018 yılında büyük bir düzeltmeye sahne olurken pek çok araştırma grubu kripto paralarla ilgili fiyat tahminleri gerçekleştiriyor. Bu araştırma grupları arasında en çok bilinenlerden olan Finder, 14 üst düzey panelist ile yaptığı Ağustos ve...
Ahmet Yılmaz 4 Temmuz 2018