Reklamı kapat

İsviçre’nin Kripto Vadisi’nde Artık Bitcoin, Ethereum ile Vergi Ödenebiliyor

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 18 Şubat 2021
0 görüntülenme
swiss canton zug now accepts bitcoin and ether for tax payments

İsviçre’nin Zug kantonu artık sakinlerinin Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kripto para birimleri ile vergi ödemelerine izin veriyor. Kantonla ortaklık kurup bu fırsatı sağlayan yerel bir kripto komisyoncusu olan Bitcoin Suisse, 17 Şubat’ta kripto ödeme seçeneğinin bu hafta piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

Zug kantonunun yönetimi, resmî web sitesine yeni vergi ödeme seçeneği için resmi bir not yerleştirerek; kripto ile vergi faturalarının ödenmesi için ayrıntılı video talimatları sağladı. Bitcoin Suisse, şu ifadeleri kullandı:

“Kripto benimseme için atılan bu adım, Bitcoin Suisse Crypto Payments çözümünü kullanan Zug kantonal vergi dairesinin öncü çalışmasıyla sağlandı.”

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere Zug kantonu başlangıçta, yerel şirketlere ve bireylere yeni ödeme seçeneği sunarak Eylül 2020’de vergi ödemesi için kripto kabul etmeye başlama planlarını duyurmuştu.

Zug, uzun bir süredir Bitcoin ve altcoin ödemelerini test ediyordu

Kriptoya karşı olumlu duruşu nedeniyle yaygın olarak “Kripto Vadisi” olarak anılan Zug kantonu, yaklaşık beş yıl önce kripto ödemelerini denemeye başladı. Mayıs 2016’da Zug şehri, 200 franka kadar ödeme limiti ile, kamu hizmetleri için BTC kullanımının pilot uygulamasını gerçekleştirdi.

Zug, İsviçre’de kripto vergi ödemelerini destekleyen ilk yer değil. Valais kantonundaki bir belediye olan Zermatt, Ocak 2020’de Bitcoin Suisse ile ortaklaşa bir BTC vergi ödeme seçeneği sundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

ethereum coin on edge wo
Ethereum’da Satış Baskısı Önemli Ölçüde Zayıf: Peki, Bu Ne Anlama Geliyor? Veriler 2018 yılına kıyasla 2021’de borsalarda daha az zincir üstü para yatırma ve çekme işlemi olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla, Ethereum (ETH) için daha az satış baskısı olduğuna işaret ediyor. Ethereum, Ekim ayından bu yana tüm zamanların en yüksek...
Aslı Dinçer 18 Şubat 2021