İsviçre’nin Kripto Vadisi’nde Bitcoin ve Ethereum ile Vergi Ödenebilecek

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 3 Eylül 2020
0 görüntülenme
bitcoin calculator 760x400 1

Kriptokoin.com – İsviçre’nin Zug kantonu, kripto para birimi kullanıcılarının ana akımı oluşturduğu bir dünya hayalini kolaylaştırmaya devam ediyor. Kripto para birimlerine karşı olumlu tutumuyla “Crypto Valley (Kripto Vadisi)” lakabını kazanan kanton; vatandaşlarının Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) cinsinden vergi ödemesine izin verecek.

Bloomberg’in 3 Eylül tarihli raporuna göre “kripto para birimiyle vergi ödemesi hem şirketler hem de bireyler için 100.000 İsviçre Frangına (109.670 dolar) kadar mevcut olacak.”

Daha önce belirli devlet hizmetleri için Bitcoin ödemelerini kabul etmek için adımlar atan bölgede yaklaşık 127.000 kişi yaşıyor. Kripto para ile vergileri kabul etmeye yönelik yeni ve önemli ölçüde daha geniş kapsamlı sayılabilecek bu hamle; kanton ile Zug merkezli kripto komisyoncusu Bitcoin Suisse AG arasındaki bir ortaklık sayesinde sağlandı.

Bitcoin Suisse, bu bölgedeki vergi mükelleflerinin Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kullanmasını sağlamak için daha önce de Zermatt’taki İsviçre yetkilileriyle ortaklık kurmuştu. Bitcoin Suisse kurucusu Niklas Nikolajsen, gazetecilere, “BTC ticareti konusunda artık neredeyse tartışmalı hiçbir şey kalmadığını” söyledi. Ayrıca “Tamamen yaygın,” ifadesini de sözlerine ekledi.

Bitcoin Suisse kurucusu: “BTC dayanıklı ve uzun ömürlü”

Nikolajsen’e göre Bitcoin’in koronavirüs salgını sırasındaki güçlü rallisi, hızla değişen bir ekonomik ortamda para biriminin dayanıklılığı ve uzun ömürlüğünü güçlendirecek gibi görünüyor.

Buna rağmen COVID-19 krizinin hemen sonrasında, yerel kripto para firmaları büyük sıkıntılar çekti. İsviçre hükümeti geçtiğimiz günlerde Zug kantonunun yerel kripto işletmelerini ayakta tutmak için önerilen 100 milyon franklık yardım talebini reddetti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

gettyimages 914858404
Bitcoin 1 Saat İçerisinde 400 Dolar Kaybetti: Toplam Piyasa Değerinden 40 Milyar Dolar Buharlaştı! Kriptokoin.com – Kripto para piyasası, iki günde piyasa değerinin 40 milyar dolarını kaybettikten sonra düşüşe devam ediyor. Bitcoin (BTC) 11.000 doların altına düştü ve altcoin’ler birkaç çift haneli düşüş ile bu durumu takip ediyor. Görünüşe göre kripto...
Aslı Dinçer 3 Eylül 2020