XRP
XRP
$0.46 +0.80
Bitcoin
Bitcoin
$19.599 +2.74
Dogecoin
Dogecoin
$0.06 +1.02
Ethereum
Ethereum
$1.323 +3.26
Cronos
Cronos
$0.11 -0.52
Cardano
Cardano
$0.43 +1.05
Decentraland
Decentraland
$0.7 +2.33
Polkadot
Polkadot
$6.38 +3.10

İzlanda: 2018’de Kripto Madenciliği Evlerden Daha Çok Enerji Tüketecek

Şebnem Ertan
Şebnem Ertan 14 Şubat 2018
10 görüntülenme

Associated Press’in 12 Şubat Pazartesi yayınladığı habere göre İzlanda bu yıl kripto madenciliğine ev giderlerinden daha çok enerji harcayacak. Madencilik firmalarının İskandinavya ülkelerine akın etmelerinin başlıca sebepleri olarak soğuk iklim ve yenilenebilir enerji imkanları görülüyor. 

Hitaveita Sudurnesja enerji şirketinden iş adamı Johan Snorri Sigurbergsson ülkenin kripto madenciliğine harcayacağı enerjinin iki katına çıkarak 100 megawatt olacağını tahmin ediyor, ki bu da 340.000 İzlandalının aynı sürede harcayacağından çok daha fazla. 

Sigurbergsson AP’ye verdiği röportajda, 4 ay öncesine kadar bunu tahmin edemeyeceğini ancak Bitcoin’in birden uçuşa geçtiğini söyledi. Ayrıca yakın zamanda 18 megawatt almak isteyen bir firmayla görüştüğünü de belirtti. 

Bitcoin madenciliğinde kullanılan donanımlar, madenciye Bitcoin ödülü getirecek “hash”leri bulmak için gerekli hesaplamaları yaparken çok fazla enerji harcıyor. Şu anki çok enerji tüketen madenciliğe alternatif yöntemler de sunuldu örneğin, Proof-of-Work yerine Proof-of-Stake yöntemi kullanmak ya da madencilik yapılan bilgisayarlarda yenilenebilir enerji kullanılması gibi. 

Çin’deki kömür kullanan madencilik alanlarına oranla İzlanda’daki madencilik merkezleri daha az hava kirliliği yaratıyor çünkü İzlanda’da jeotermal ve hidroelektrik santralleri daha fazla ki ikisi de kömürle karşılaştırıldığında daha ucuz ve daha çevre dostu yöntemler. 

Ülkenin en büyük üç Bitcoin madencilik merkezi İzlanda’nın güney yarımadasındaki bir sahil kasabası olan Keflavik’te. Bu madencilik merkezlerinde kullanılan duvarlar donanımın rüzgarla doğal bir şekilde soğutulmasını sağlayacak şekilde geliştirildi. 

Amerika’da, madencilik şirketleri eyaletteki daha ucuz elektrikten faydalanmak için yığınlar halinde Washington’a taşınmaya başlayınca ufak bir kasabanın veri alt yapısı hızlıca aşırı yüklendi oldu ve ayrıca artık fazladan 100 Megawatta ihtiyaç duyuyor. 

2008’deki ekonomik krizden sonra İzlanda Parlamentosu’na giren, hükümet karşıtı Korsan Partisi’nden Smari McCarthy madencilik şirketlerinin “değer yarattıkları” gerçeği göz önünde bulundurulduğunda Bitcoin’den elde edecekleri kârın vergilendirilebileceği fikrini ortaya attı. 

Muhtemel kârı görmezden geldiğimizde, McCarthy Bitcoin madenciliğinin İzlanda’ya ne gibi bir faydası olacağı konusunda kararsız. AP’ye şöyle söylüyor: 

“Onlarca veya belki yüzlerce megawatt harcayarak elle tutulur bir gerçekliği ya da ekonomik dünyanın dışındaki insanlara hiçbir faydası olmayan bir şey üretiyoruz. Bundan ne hayır gelir ki?” 

Aralık 2016’da İzlanda sonuçsuz kalan seçimin ardından Korsan Parti’nin de bulunduğu alternatif bir koalisyon kurmaya çalışırken, partinin kurucusu kendi platformlarından “ülkede Bitcoin’in ülkede yasallaşmasına dair en uygun yol” sözleriyle bahsetmişti.

Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

populer altcoin litecoin sicrama yapmaya hazirlaniyor olabilir q9PSz5l3
Litecoin Yüzde 25 Değer Kazandı! Dijital paralar market hacimlerini 440 milyon dolara yükseltirken Litecoin yüzde 25’lik artışı ile yeniden ilk 5 koin arasında yer aldı. Zirvedeki beş birimde son 24 saatlik yükseliş oranları yüzde 1-3 arasında değişirken, yüzde 25’lik atılım yapan Litecoin,...
Burak Can Senyelli 14 Şubat 2018