Japon Bankacılık Devinden Kripto Para Borsası

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Japon finansal servis devi SBI Group bu yaz SBI Virtual Currencies adı altında bir kripto para borsası açmayı düşündüklerini duyurdu.

Business Insider Japan’a göre SBI Holdinglerinin Başkanı Yoshitaka Kitao uzun süredir beklenen SBI Virtual Currencies’in açılışını onayladı, ülkenin tamamen banka sahipliğindeki kripto borsası olacak. Yönetici açıklamasını 26 nisandaki basın açıklaması sırasında duyurdu, açılış büyük ihtimalle haziran eylül arasında olacak diye de vurguladı.

Yoshitaka’nın söylediğine göre başlangıçta SBI bitcoin, ripple, ethereum, bitcoin cash ve diğer kripto paraları destekleyecek. Yoshitaka ayrıca, rekabetin yüksek olduğu Japon ekosisteminde banka destekli borsalarının birinci sırayı kapacağından da iyimserlikle söz etti.

Açıklamasında şu sözleri kullandı:

“Borsa açıldıktan sonra, göz açıp kapayıncaya kadar bir numara olacak. Yani, çok fazla talep olduğunda bile bunu karşılayabilecek bir sistemimiz olacak. Aynı zamanda da güvenlik tedbirlerini sıkı tutacağız.”

SBI Group kripto borası kurma planlarından ilk olarak Ekim 2016’da söz etmiş ve Tokyo’da 300 milyon yenlik sermayeyle SBI Virtual Currencies Co., Ltd. Adını verdikleri firmayı kurdular.

Her ne kadar kripto borsa işlemcisi olarak Japonya’nın resmi finansal düzenleyicilerine kayıtlarını tamamlasalar da kuruluşları birkaç sebepten ertelendi.

2018 Şubatının sonlarına doğru SBI Group güvenlik önlemlerini arttırması gerektiğine karar verdikten sonra açılışı bir kez daha erteledi. Açıklama, Tokyo merkezli kripto borsası Coincheck’ten 530 milyon dolarlık NEM tokenlerinin çalındığı ay içinde geldi.

Kripto sektörünün üretken yatırımcılarından SBI Holding daha önce Japonya’nın en büyük ve en iyi finanse edilen kripto firmalarından bitFlyer için yatırım turuna liderlik etmişti. Ayrıca San Francisco merkezli Ripple’la ortaklık kurarak  SBI Ripple Asia’yı kurarak uluslararası ödemelerde blockchain kullanımını arttırmayı amaçladı.

CCN

Japon Bankacılık Devinden Kripto Para Borsası