XRP
XRP
$0.46 +0.80
Bitcoin
Bitcoin
$19.599 +2.74
Dogecoin
Dogecoin
$0.06 +1.02
Ethereum
Ethereum
$1.323 +3.26
Cronos
Cronos
$0.11 -0.52
Cardano
Cardano
$0.43 +1.05
Decentraland
Decentraland
$0.7 +2.33
Polkadot
Polkadot
$6.38 +3.10

Japon Kripto Yatırımcılar %55’e Kadar Vergi Ödeyecekler

Egehan Karışman
Egehan Karışman 10 Şubat 2018
8 görüntülenme

Bloomberg’in geçtiğimiz Perşembe, 8 Şubat’ta yayınladığı rapora göre japon kripto yatırımcılar bu yıldan itibaren yıllık vergi beyannamelerine göre kârlarına bakılarak yüzde 10 ila 55 arasında vergi ödeyecekler.

Bloomberg’in yazısına göre Japon Ulusal Verji Dairesi zaten “geçtiğimiz yıl” sanal paralarla yapılan işlemlerden kazanılan sermaye kazançlarını “çeşitli gelir” olarak nitelendirmişti.

Kriptoparalardan elde edilen kâr, hisse ve dövizlerden alınan ortalama yüzde 20’lik vergiden daha fazla, hatta yılda 40 milyon yen (yaklaşık $367,600) kazananlar için ise daha da yüksek vergi uygulanıyor.

Karşılaştırırsak, Güney Kore geçtiğimiz Ocak ayında kripto paraların şirketler için mevcut vergi politikasıyla uyumlu olarak yüzde 24.2 oranında vergilendirileceğini açıkladı.

Bloomberg’e göre, Bitcoin (BTC) ticaretinin yaklaşık yüzde 40’ı yen alım satımıyla gerçekleşti, bu demek oluyor ki Japonya kripto vergilendirmesinden yüksek bir kazanç sağlayacak.

Chart

Pic

Bloomberg’in raporuna göre Japon Ulusal Vergi Dairesi kriptopara yatırımcıları için bir veritabanı oluşturuyor, bununla vergi kanunlarının uygulanmasını garantiye alacak ve Tokyo ile Osaka şehirrlerinde kriptopara ticaretinin takip edilmesi için ekipler yerleştirecek.

ABD Milli Gelirler Dairesi (IRS) ayrıca bugünkü raporunda 10 kişilik bir araştırma ekibi kurduğunu ve bu ekiple vergi beyannamesindeki kârlarını yanlış gösteren kripto kullanıcıları takip edeceklerini açıkladı.

Japonya Bitcoin’in yasal bir ödeme yöntemini Nisan 2017’de kabul ederek, hükümetin 2014’deki Mt. Gox olayı gibi bir hacklenme veya yönetim hatası nedeniyle kaçak ticaretlerin önlenmesine yönelik bir adım attı.

Coin Telegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Proof of Work (PoW) Nedir? Nasıl Çalışır? 2017’de fiyatının ve de ilginin zirve yapmasıyla, bitcoine olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Etrafımızda bitcoini duymayan neredeyse kalmadı. Bitcoinle biraz daha içli dışlı olanlar eminim Proof of Work (PoW)’ü de duymuşlardır. Peki nedir bu Proof of Work?...
Ad Soyad 11 Şubat 2018