Japonya ve Malezya Kripto Paralara Sınırlama Getiriyor

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 16 Ocak 2020
0 görüntülenme
bank3

Kriptokoin.com – Dünyanın dört bir yanından finansal düzenleyiciler, dijital varlıklar ve yeni dijital yatırımlarla ilgili spekülasyonları azaltmak için “Vahşi Batı” olarak gördükleri kripto para birimleri üzerine bazı kısıtlamalar yayınlıyor.

Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), kripto para marj ticaretindeki kaldıracı sınırlandıracak bir kural getirmeyi planlıyor. Japan Times, teklifin 10x ile 100x kaldıraç oranına izin vermek yerine, marjin alım satımını yatırımcıların teminatının iki katı ile sınırladığını bildirdi.

BitMEX ve OKEx de dahil olmak üzere birkaç borsa bazı ürünlerinde 100 kata kadar kaldıraç oranıyla marj ticareti sunuyor. Önde gelen borsalar Binance, Kraken ve Bitfinex de marjin ticareti sunuyor.

Bu mevzuat, Bitcoin’in vahşi dalgalanmalar yaşadığı ve kripto para borsalarında yapılan işlemlerin yaklaşık %80-90’ının spekülatif marjin ticareti olduğu piyasada büyük kayıpları azaltmayı amaçlıyor. Kaynaklar bu yasanın erken yürürlüğe girebileceğini söylerken, FSA’nın 2x kaldıraç sınırı; kripto borsalarını, gelir arttıran ve kripto trader’ları arasında ilgi uyandıran marjin ticareti hakkında düşünmeye itebilir.

Malezya’da, ülkenin Menkul Kıymetler Komisyonu bugün ilk borsa teklifleri (IEO’lar) için yeni kurallar yayınlarken, bireysel token çıkartanların ICO’larına açıkça yasak getirdi.

Amaç, hileli teklifler veya gerçek olamayacak kadar iyi görünen yatırım sahtekarlığı yapan dolandırıcıları sektörden temizlemek. Japonya’da olduğu gibi, Malezya düzenleyicileri de kripto para yatırımlarının serbest doğasını katılımcıları korumaya yönelik bir dizi kuralla kısıtlamaya çalışıyor.

 Perakende ve melek yatırımcılar farklı sınırlara tabidir. Perakende yatırımcılar, 12 aylık bir süre içerisinde 20.000 Malezya ringitti’ni (RM) geçemez.

12 aylık bir dönem içinde melek yatırımcıların eşiği ise, en fazla 500.000 RM’dir (yaklaşık 123.000 dolar). Komplike yatırımcılar için yatırım tutarlarında herhangi bir kısıtlama yok.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin, SHIB ve Altın İçin Çarşamba ve Perşembe'ye Dikkat!
Bitcoin Vadeli İşlemleri En Aktif Gününü Yaşadı Kriptokoin.com – 14 Ocak, kripto para piyasasının standartlarına göre bile fazla volatildi. Önde gelen dijital paraların fiyatları fırlamakla kalmadı, aynı zamanda trader’lar da Bitcoin (BTC) ile ilişkili türev ürünlerin ticaretine akın etti. Kripto para piyasası analiz firması...
Aslı Dinçer 16 Ocak 2020