Reklamı kapat

John McAfee Son Nefesine Kadar SEC’e Direnecek!

Egehan Karışman
Egehan Karışman 17 Haziran 2018
0 görüntülenme

Kriptopara topluluğundaki en dikbaşlı kişiliklerden birisi olan John McAfee, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) başkanı ile ICO’ları birer menkul kıymet olarak kabul etme konusunda tartışmaya girdi. Twitter hesabından konuşan teknoloji aktivisti ve internet güvenliği uzmanı olan McAfee, SEC’in yaptığı açıklamayla savaşmaya and içti.

MCAFEE SAVAŞ YOLUNDA

John McAfee düşüncelerini ifade ederken genelde çekinmiyor.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Jay Clayton ICO’ların birer menkul kıymet olarak kabul edilmesine yönelik açıklama yapmasından beri, McAfee sosyal medyada pek çok eleştiride bulundu.

Haziran ayı başlarında Clayton yaptığı bir röportajda Bitcoin gibi dijital paraların haricinde tüm diğer kriptoparaların birer menkul değer olarak kabul edildiğini söyledi. 14 Haziran’da gerçekleşen kamuya açık oturumda Clayton aynı görüşlerini şu ifadelerle pekiştirdi:

ICO ve token alanında gördüklerimden yola çıkaran ICO’ların menkul değerin arz edilmesi olduğunu söyleyebilirim. Bu konuda daha nasıl açık konuşabilirim bilmiyorum.

McAfee yazdığı tweet’te şu ifadelerde bulundu:

"Tüm ICOlar menkul değerdir"!

Bunu ne şu anda ne de sonra gerçeklik olarak kabul etmeyeceğim. Şimdilik bu yasaya
boyun eğiyorum, ama SEC'in bu absürd çıkışının devrilmesini sağlayana kadar,
nefesimin sonuna kadar savaşacağım!"

McAfee, SEC’in ifadeleri hakkında “saçmalık” ifadesini kullanıyor ve “son nefesine dek” savaşacağını dile getiriyor.

Ancak eski internet güvenliği patronunun SEC’e karşı olan mücadelesini nasıl devam ettirmeyi düşündüğü belirsiz. Pek çok Twitter söylemi SEC’le ilgili olan kamusal tartışmalara odaklı ve daha çok Clayton’a yönelik.

Yine de, SEC başkanının açıklaması hakkında nutuk atan McAfee, şimdilik bu durumu yasalara bıraktığını söylüyor.

ICO’LAR MENKUL DEĞER Mİ?

Halen gelişme olan kriptopara alanında, taraflar arasında fikir birliğini bulunmayan birkaç nokta var. Bunlardan birisi ICO’ların birer menkul değer olarak kabul edip edilmemesi gerektiği.

Bu tartışma kriptopara tokenlerinin kesin tanımının yapılamamasından kaynaklanıyor. SEC’e göre Bitcoin gibi fiat para yerine geçen dijital paralar menkul değer olarak kabul edilmiyor.

Ancak günümüzde 1,600 kriptoparanın büyük çoğunluğu fiat para yerine geçmiyor. Bunlar daha çok dijital platformlara erişim sağlayan tokenler. Bu nedenle, pek çok kripto eleştrimeni bunları faydalı token olarak sınıflandırmayı tercih ediyor. Ancak SEC bu konuya katılmıyor ve bunun yerine bu tokenlerin kamuya arz edilmesi ve ikincil piyasa satılmasıyla sermaye sağlanması nedeniyle bunları menkul değer olarak sınıflandırıyor.

It's the SEC Stupid…

Son gelişmelere göre ise üst düzey bir SEC yetkilisi Ethererum’un bir menkul değer olmadığını açıkladı. Ripple (XRP) hakkında ise halen net bir açıklama yok.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Wyckoff Analizine Göre Bitcoin’i Güzel Günler Bekliyor 2017 yılında yakaladığı ivmeyi 2018 yılında kaybeden ve 20.000 dolar seviyelerinden gerileyerek 6.500 dolar düzeyinde dengelenen Bitcoin’i güzel günler bekliyor olabilir. Zira Reddit’teki bir kullanıcı 1900’lü yıllardan itibaren kullanılan Wyckoff grafiği ile Bitcoin’in fiyat grafiği arasındaki benzerliği ortaya koyarak...
Serkan Eser 17 Haziran 2018