Yatırımcılar Dikkat! JPMorgan Bu Altcoin İçin Rapor Yayınladı

Yatırımcılar Dikkat! JPMorgan Bu Altcoin İçin Rapor Yayınladı
Yatırımcılar Dikkat! JPMorgan Bu Altcoin İçin Rapor Yayınladı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sürekli gelişen kripto para dünyasında altcoin Ethereum, yaklaşık bir yıl önce Şangay yükseltmesini başlattı. O zamanlar manşetlere de konu olmuştu. Birincil amaç, ağ etkinliğini artırmak ve gelişmekte olan DeFi ekosistemini güçlendirmekti. Ancak JPMorgan’ın yakın zamanda yayınladığı bir rapor var. Buna göre Ethereum’un yükseltme sonrası yolculuğuna ışık tutuyor. Ayrıca biraz karışık bir sonuç ortaya koyuyor.

Şangay yükseltmesi: Altcoin Ethereum’un geçişi

Şangay yükseltmesi, altcoin Ethereum için çok önemli bir ana işaret etmişti. Buna göre, Proof of Work (PoW) konsensüs mekanizmasından Proof of Stake (PoS) konsensüs mekanizmasına geçişi başlattı. Bu dönüştürücü geçiş, Ethereum’u yeni zirvelere taşımayı amaçlayan daha az enerji tüketimi ve daha yüksek ağ etkinliği vaat ediyordu. Ancak JPMorgan’ın derinlemesine analizi farklı bir tablo çiziyor.

Ethereum Is Coding's New Wild West | WIRED

JPMorgan’ın bulgularına göre, altcoin Ethereum’un günlük işlemleri, yükseltmeden bu yana yaklaşık %12 oranında seyrederek önemli bir düşüş kaydetti. Faaliyetlerdeki bu düşüşe, blockchain’deki günlük aktif adreslerde yaklaşık %20’lik bir azalma eşlik etti. Ayrıca bu da kullanıcı bağlılığının ve katılımının azaldığını gösteriyor. Durumu daha da karmaşık hale getiren DeFi protokollerinde Kilitlenen Toplam Değer (TVL) de yaklaşık %8’lik bir düşüş yaşadı.

Altcoin Ethereum’un performansını etkileyen faktörler

JPMorgan’ın analistleri, Şangay yükseltmesinin ardından Ethereum’un performansına bakıyor. Buna göre çeşitli dış faktörlerin potansiyel olarak katkıda bulunduğunu öne sürüyor. Daha geniş kripto piyasası, geçtiğimiz yıl önemli gelişmeler yaşadı. Terra ve FTX gibi projelerdeki gerilemeler de dahil olmak üzere düşüş güçleriyle boğuştu. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düzenleyici eylemler söz konusu. Ayrıca bu durum yatırımcılar ve kullanıcılar arasında bir belirsizlik ve ihtiyat dönemi başlatıyor. Bütün bunlar altcoin Ethereum’un ağ etkinliği üzerinde ek baskı oluşturuyor.

How To Buy Ethereum (ETH) – Forbes Advisor UK

Bir başka kritik endişe de altcoin Ethereum ekosisteminde azalan stablecoin arzı etrafında dönüyor. Bu stablecoinler likiditenin sağlanmasında ve alım satım faaliyetlerinin kolaylaştırılmasında çok önemli bir rol oynuyor. Arzlarındaki azalma, ağ katılımına ve DeFi protokollerine gölge düşürebiliyor. Diğer taraftan gözlemlenen gerilemeye potansiyel olarak katkıda bulunabiliyor. Dahası, Şanghay yükseltmesi sonrasında %50 oranında artan staking faaliyetlerine rağmen Ethereum, merkezileşmeye ilişkin endişelerle boğuşmaya devam ediyor. Lido gibi likit stake protokollerinin ortaya çıkması, ağda potansiyel güç yoğunlaşması hakkında endişelere yol açıyor.

Ufukta umut var

Bu zorlukların ortasında altcoin Ethereum için bir umut ışığı var. Blockchain, bu yılın dördüncü çeyreğinde uygulanması planlanan EIP-4844 veya Protodanksharding olarak bilinen bir başka önemli yükseltme için hazırlanıyor. Bu yükseltme, ölçeklenebilirliği artırmaya bakıyor. Ayrıca işlem hacmini ve genel ağ performansını artırmaya odaklanıyor. Kriptokoin.com olarak baktığımızda Şanghay sonrası gözlemlenen eksiklikleri gidermeyi amaçlıyor.

What Is Ethereum And How Does It Work? – Forbes Advisor

Ancak JPMorgan’ın analistleri, yaklaşan bu yükseltme konusunda iyimserlikleri korusa da farklı bir duruma dikkat çekiyorlar. Buna göre kripto para piyasasında hakim olan düşüş güçlerine bakıyorlar. Bunların altcoin Ethereum’un toparlanma yolunda hala zorlu engeller oluşturabileceği konusunda uyarıyorlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Yatırımcılar Dikkat! JPMorgan Bu Altcoin İçin Rapor Yayınladı