JPMorgan Binance Kararına Dikkat Çekti: Bu Altcoin’e Yarayacak!

Vural Erkan
Vural Erkan 15 Eylül 2022
2 görüntülenme
JPMorgan Binance Kararına Dikkat Çekti: Bu Altcoin'e Yarayacak!

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, USDC mevduatlarını otomatik olarak BUSD’ye dönüştürme kararı aldı. JPMorgan, Binance’ın bu kararının trade söz konusu olduğunda Tether’i (USDT) daha da önemli hale getireceğini söylüyor. Rapora göre, Tether’in büyük günlük trade hacimleri ciddi bir fırsat oluşturuyor.

“Binance stablecoin kararı Tethher’i ön plana çıkaracak”

29 Eylül’den itibaren Binance, USDC, USDP ve TUSD stablecoin’lerinin mevcut bakiyelerini ve yeni mevduatlarını kendi stablecoin’i BUSD’ye dönüştürecek. Buna ek olarak, BUSD ve Tether’e (USDT) karşı üç stablecoin’in yanı sıra Bitcoin ve Ethereum gibi büyük kripto para birimleri için trade paritelerini de sonlandıracak. JPMorgan Chase analistleri, Binance’in bu stablecoin kararının Tether’e fayda sağlayacağını ileri sürüyor.

Özellikle JPMorgan, bu kararın Tether’in kripto trade’indeki önemini artıracağını kaydediyor. Analistler Çarşamba günü bir araştırma notunda, “Bize göre bu karar, USDC tarafından tehdit edilen stablecoin evreninde Tether’in önemini artıracak gibi görünüyor” değerlendirmesine yer verdi. Yatırım bankası ayrıca, Tether’in stablecoin ekosistemindeki pazar payının son 18 ayda düştüğünü belirtiyor. Banka, bunu bir metrik olarak kullanınca, stablecoin’in öneminin azaldığını öne sürüyor.

Binance
Toplam stablecoin pazar payı

Tether’in diğer stablecoin’lere kıyasla avantajı ne?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Mayıs ayında Terra Blockchain’in stablecoin’i TerraUSD (UST) çöktü. Bu çöküşün ardından, UST’nin çoğu piyasa payı USDC ve BUSD tarafından ele geçirilmiş gibi görünüyor. Yani Tether daha az pay kapmış durumda. Bu, bankanın raporuna göre bir sorun. Ancak Tether’in önemi piyasa değeriyle sınırlı değil. Analistler, bu durumu şu şekilde açıklıyor:

Bize göre, Tether’in önemi yalnızca stablecoin evrenindeki piyasa değeriyle sınırlı değil. Aynı zamanda özellikle trade’de kullanımına da bağlı.

Tether, USDC’nin sekiz Blockchain’ine kıyasla 11 farklı Blockchain’de yayında. Bunun yanında, yıllık işlem hacmi de USDC’den, hatta Bitcoin ve Ethereum’dan çok daha yüksek. Araştırma raporu, Tether’in ortalama günlük işlem hacminin USDC’nin on katı olduğunu söylüyor.

Binance
Yıllık ortalama günlük trade hacmi

Bu nedenlere ve daha fazlasına dayanarak, JPMorgan analistleri, 29 Eylül dönüşümünün ardından Tether’in öneminin artacağını öngörüyor. Banka ayrıca, yeni ücret yapısını belirleyerek BUSD’nin daha fazla önem kazanacağını kaydediyor. Bu bağlamda analistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Binance şimdi tüm BUSD işlem paritelerine sıfır piyasa yapıcı ücreti uyguladı. Ayrıca web sitelerine göre sıfır alıcı ücretiyle USDT/BUSD trade imkanı veriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bernstein Raporu: Bu Altcoin’e Güçlü Kurumsal Para Geliyor! Bernstein Raporu’nda, lider altcoin Ethereum’un Merge’ünün ardından ETH’nin güçlü kurumsal kabulüne vurgu yapılıyor. Rapor, Merge kapsamındaki yeni ekonomik modelin token yakma ile birleştirilmesinin, yüksek talep dönemlerinde negatif token emisyonuna yol açabileceği belirtiyor. “PoS altcoin projesi, kurumsal benimsenmeyi...
Vural Erkan 15 Eylül 2022