Reklamı kapat

JPMorgan Uyardı: Bitcoin ETF’si Yatırımcılara Zarar Verebilir!

Zeki Uyanık
Zeki Uyanık 26 Ekim 2021
0 görüntülenme
JPMorgan

JPMorgan, hararetli yeni Bitcoin ETF’sinin fazla büyüyebileceğini ve vadeli işlem piyasasına hasar verebileceğini söylüyor. ProShares Bitcoin Strategy ETF’sinin lansmanı, 1 milyar dolarlık varlık çeken en hızlı ETF olarak çılgın bir başarı elde etti. Ancak bu başarı iki ucu keskin bir kılıç ve JPMorgan’a göre yatırımcılarına zarar verebilir. Detaylar Kriptokoin.com’da.

Bitcoin ETF’sinin akıbeti

ProShares Bitcoin Stratejisi ETF, geçen hafta piyasaya sürüldüğünde girişlerde bir artış gördü ve bu onu 1 milyar dolarlık varlığa ulaşan en hızlı ETF haline getirdi. Ancak JPMorgan, geçen hafta bir notta, vadeli işlemlere dayalı ETF’nin, fondaki varlıklar çok büyürse yatırımcıları için daha düşük getirilere yol açabilecek büyük bir kusura sahip olduğunu söyledi. Bunun nedeni, ETF’nin temel varlık olarak Bitcoin’e sahip olmamasıdır. Bunun yerine, ETF, vadeli işlem sözleşmeleri aracılığıyla kripto para biriminin getiri profilini eşleştirmeye çalışan Bitcoin türevlerine sahiptir. SEC Başkanı Gary Gensler, spot Bitcoin ETF’sinin onaylanması çağrılarına direndi, ancak izin verdi.

JPMorgan’a göre: “BTC vadeli işlem eğrisindeki Contango, vadeli işlem taşıma maliyeti/zarar getirisi nedeniyle bu fonlar için performans üzerinde bir düşüş getirebilir. Bu taşıma sürüklemesi, ürünlerin yönetim ücretlerinin birkaç katı olabilir ve bu ürünler önemli varlıklar toplarsa daha da büyüyebilir.” BTC’nin fiyat hareketleriyle yakından ilişkili olan bir BTC vadeli işlem portföyünü aktif olarak yönetmek için, ETF’nin, sona ermeden hemen önceki Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini sürekli olarak bir sonraki aya devretmesi gerekir. Bu, çeşitli işlem maliyetleri yaratır ve çoğu altın ve gümüş ETF’nin yaptığına benzer şekilde, basitçe BTC satın alıp tutmaktan daha az verimlidir.

ETF’nin maliyeti mi sorun?

JPMorgan’a göre, vadeli işlem sözleşmelerini devretmenin ortalama yıllık maliyeti, 2019’un ortasından bu yana yaklaşık %9, ProShares Bitcoin Strategy ETF’nin yıllık %0,95’lik gider oranının yaklaşık 10 katıydı. Bu, yatırımcıları, Bitcoin getirilerinin önemli ölçüde gerisinde kalabilecekleri için getirilerinden dolayı hayal kırıklığına uğratabilir. Banka, uzun vadeli volatilite ETP’lerinin, vadeli işlemlerle ilişkili maliyetler arttıkça uzun vadeli getirilerin nasıl aşınabileceğinin iyi bir örneği olduğunu söyledi. JPMorgan, “Yatırımcılar ne kadar uzun pozisyon alırsa, ETF’lerin kendi piyasa etkisi nedeniyle elde tutması o kadar pahalı hale geliyor” dedi.

Bankaya göre ProShares Bitcoin Strategy ETF, BTC vadeli işlem sözleşmelerindeki açık payının yaklaşık %25’ine zaten sahip ve fon, son zamanlarda CME’den dayatılan 4.000 vadeli işlem sözleşmesi sınırından daha fazlasına sahip olmasına izin vermek için bir feragat istedi. ETF, CME’den feragatini almazsa, fon izahnamesine göre, nihayetinde vadeli işlem stratejisinden sapabilir ve Bitcoin fiyatını daha iyi takip etmek için kriptoya maruz kalan hisse senetlerine yatırım yapabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

altin 4
Commerzbank’tan “Yüz Güldüren” Altın Fiyatları Tahminleri Geldi! Commerzbank‘a göre yüksek enflasyon beklentileriyle altın fiyatları yükselecek. Commerzbank emtia analisti Daniel Briesemann, son günlük emtia raporunda altının yükselen enflasyon beklentileriyle canlılık kazandığını belirtti. Kriptokoin.com olarak şimdi ayrıntıları veriyoruz. Altın fiyatları Commerzbank emtia analisti Daniel Briesemann: “ABD’de...
Zeki Uyanık 26 Ekim 2021