JPMorgan’dan Bitcoin ve Altcoin Yorumu: Abartılıyor!

JPMorgan'dan Bitcoin ve Altcoin Yorumu: Abartılıyor!
JPMorgan'dan Bitcoin ve Altcoin Yorumu: Abartılıyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yakın tarihli bir araştırma raporunda JPMorgan Chase, spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) onayı beklentisiyle Bitcoin ve altcoinlerde son dönemde yaşanan artışın abartılmış olabileceği konusunda uyarıda bulundu. Banka, hakim olan yükseliş hissiyatı hakkındaki şüphelerini dile getirdi. Ayrıca spot bir Bitcoin ETF’sinin potansiyel etkisine ilişkin yaygın inançları sorguladı. İşte detaylar…

JPMorgan, Bitcoin ve altcoinler için konuştu

JPMorgan’daki analistler, kripto piyasalarındaki mevcut “abartılı” heyecana katkıda bulunan iki temel argümanı özetledi. Birincisi, yeni onaylanan ETF’ler tipik olarak girişler yaşadığından, spot bir Bitcoin ETF’sinin onaylanmasının yeni sermaye çekeceği inancı. İkincisi, böyle bir onayın kripto endüstrisi için bir zafer anlamına geleceği ve potansiyel olarak Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto para birimleri konusundaki tutumunu yumuşatacağı varsayımı.

Haftaya İzlenecek 6 Altcoin ve Kritik Seviyeler Açıklandı!

Ancak JPMorgan her iki iddiaya da karşı çıktı. Kripto sektörüne yeni sermaye girişi yerine, mevcut sermayenin Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), Bitcoin vadeli işlem ETF’leri ve listelenen madencilik şirketleri gibi yerleşik Bitcoin ürünlerinden yeni onaylanan spot ETF’lere geçişinin daha makul bir senaryo olduğunu öne sürdü. Raporda, benzer ETF’lerin Kanada ve Avrupa’da halihazırda mevcut olduğu belirtilmekte. Ancak yatırımcı ilgisinin başlangıcından bu yana önemli ölçüde sessiz kaldığı vurgulandı. Ripple ve Grayscale ile ilgili davalarda SEC için son zamanlarda yaşanan yasal aksaklıklara rağmen JPMorgan, ABD kripto endüstrisi düzenlemelerini çevreleyen belirsizliğin devam ettiğini vurguluyor. Böylece kripto endüstrisinde önemli bir düzenleyici değişiklik konusunda temkinli olmaya devam ediyor.

Peki ya halving? Fiyatı o da mı etkilemeyecek?

JPMorgan analistleri, önümüzdeki yılın Nisan ya da Mayıs ayında gerçekleşmesi öngörülen Bitcoin halving’inden de bahsetti. Bunun, kripto piyasaları için bir yükseliş faktörü olarak gösterildiğini kaydetti. Ancak banka bu argümanın “inandırıcı olmadığını” söyledi. Halving’in etkilerinin öngörülemez olduğunu ve muhtemelen piyasada zaten fiyatlandırıldığını belirtti. Kripto topluluğu spot Bitcoin ETF’sinin potansiyel onayıyla ilgili gelişmeleri merakla bekliyor. Bu sırada JPMorgan’ın raporu, kripto varlık piyasalarını etkileyen çeşitli faktörlerin anlaşılması gerektiğini vurguluyor. Böylece mevcut ralliye dikkatli ve eleştirel bir gözle yaklaşılması gerektiğini hatırlatıyor.

2022 Dibini Tahmin Eden Bitcoin Analisti Uyardı: Tehlike Geldi!

Bu sırada Bitcoin, geçtiğimiz hafta kaybettiği değerin bir kısmını geri almaya başladı ve hafta sonuna kadar 37.000 doların üzerine çıktı. Cumartesi ve Pazar, beklenen şekilde sakin geçti ve gerçek fiyat hareketleri yok denecek kadar azdı. Şu an itibariyle BTC bir kez daha 37.000 dolar civarında seyrediyor. Ancak piyasa değeri 725 milyar doların altına inmiş durumda. Bitcoin (BTC)’in altcoinler üzerindeki hakimiyeti de bir nefes aldı. Bu metrik, CMC’de %51’in biraz üzerinde.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

JPMorgan’dan Bitcoin ve Altcoin Yorumu: Abartılıyor!