Kanada’nın Blok Zinciri Denemeleri

1 görüntülenme

MERKEZİ OLMAYAN FONLAMA

Kanada hükümeti blok zinciri teknolojisini deneyerek hükümet fonlamalarının şeffaflığını arttırmayı hedefliyor.

Özellikle Kanada’nın Ulusal Araştırma Kurumu (NRC), Ethereum blok zinciri üzerine kurulu olan Catena Blockchain Suite vasıtasıyla Endüstriyel Araştırma Desteği Programı (NRC IRAP) için araştırma hibesi ve fonlama ilgili bilgi paylaşıyor.

Kanada’nın bu blok zinciri denemesinde, NRC her bir hibe yarattığında veya değiştirdiğinde, bu bilgi blok zincirine eklenerek, topluma açık online veri tabanında paylaşılıyor.

Hükümet, araştırma kuruluşları ve toplum arasındaki şeffaflığı arttırmanın yanında, Kanada’nın blok zinciri denemesi ayrıca güvenliği de arttırıyor. Blok zincirindeki veriler merkezi olmayan global bir bilgisayar ağı tarafından yönetilen şifreli bloklarda saklanıyor. Özünde, bu kurulum zincirdeki verileri değiştirilemez hale getiriyor.

NRC şirketi Ethereum blok zincirini bir kaç nedenden dolayı seçiyor. Bu nedenlerden biri bunun şu anda var olan en yerleşik blok zinciri teknolojisi olması, ve Bitcoin’i destekleyen blok zinciri teknolojisinin yanında, Ethereum blok zinciri akıllı kontratlar oluşturarak bu teknolojiye daha fazla yararlılık getiriyor.

Blockchain Canada

Blockchain Canada

BLOK ZİNCİRİNİ DENEMEK

Kanada’nın blok zinciri denemesi tamamen eşsiz değil – bir çok diğer ulus da işlemlerine blok zinciri teknolojisini entegre etmenin yollarını arıyor.

Avustralya’nın da borsadaki alım satımları daha belirgin ve düzgün hale getirmek için Mart ayında blok zinciri kullanmaya başlayacağı düşünülüyor. Bu durumda Avustralya blok zinciri tabanlı borsaya sahip ilk ulus olacak. Bu sırada, Estonya da e-residency programı için blok zincirini kullanmayı ve hatta kendi kriptoparasını yaratmayı düşünüyor.

Blok zinciri ile fonlama çabalarına şeffaflık katmasıyla, Kanada hem toplumun güvenini kazanabilir hem de potansiyel olarak daha çok vatandaşın bu sürece katılmasını sağlayabilir. Örneğin, bir araştırma alanının ihmal edildiğini fark edebilir ve bu konuyla ilgili temsilcilerle görüşebilir.

Blok zinciri ile, izleyici gördüğü şeyin kesin olduğunu bilir ve internette dolaşan bu kadar çok yanlış bilgiyi düşünürsek, bu bile tek başına büyük bir faydasını gösteriyor.

 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Weiss Ratings Raporunda Ethereum İçin Daha İyi Diyor – Peki Güvenilir mi? Wall Street’te tanınmaya başlamasının ardından kripto para birimleri varlık değerlendirme şirketlerinin de ilgisini çekmeye başladı. Geçen hafta Florida merkezli Weiss Ratings çıkardığı raporda farklı dijital para birimleri için risk, teknolojik innovasyon gibi temel ölçütlere dayanan derecelendirmelerde bulunmuştu....
Zeynep Yüce 31 Ocak 2018