Kasım’daki FED Faiz Beklentisi Ne? Altın ve BTC Ne Olacak?

Kasım'daki FED Faiz Beklentisi Ne? Altın ve BTC Ne Olacak?
Kasım'daki FED Faiz Beklentisi Ne? Altın ve BTC Ne Olacak?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Piyasalar sürekli değişen Fed faiz oranı beklentilerine tepki veriyor. Bu yüzden yatırımcılar, altın ve Bitcoin fiyatlarının öngörülebilir gelecekte oynak kalmasını bekliyor. Ancak, bir hedge fon yöneticisine göre, değerli metal hala bir portföyde uzun vadeli değer ve koruma sağlıyor. Bitcoin (BTC) fiyatını ve detaylı piyasa verilerini buradan görebilirsiniz.

“Altın tutmayı sevdiğimi biliyorum”

Merk Investments Başkanı ve Baş Yatırım Sorumlusu Axel Merk’a göre, birçok yatırımcının 2022 yılına kadar altının fiyat hareketinden hayal kırıklığına uğradı. Ancak, altının bu yıl tahvil ve hisse senedi piyasalarından daha iyi performans gösterdiğini belirtiyor.

Son haftalarda birçok analist, geleneksel 60/40 portföy tahsisinin 1930’ların ortalarından bu yana yıla en kötü başlangıcını gördüğüne dikkat çekti. S&P 500 bu yıl %20’den fazla düştü. Ayrıca, tahvil toplamı kabaca %15 düştü. Bu arada, altın fiyatları bu yıl şu ana kadar yaklaşık %10 aşağı kaydı. Çünkü fiyatlar, yaklaşık 1.650 dolarda destek sağlamaya devam ediyor. Merk, şu açıklamayı yapıyor:

Şu anda çeşitlendirme işe yaramıyor. Çünkü her şey birbiriyle bağlantılı. Ancak uzun vadede, çeşitlendirilmiş bir portföye sahip olmanın işe yaradığını biliyoruz.

Fed faiz

Mevcut ortamda Merk, yatırımcıların kısa vadeli oynaklığı geride bırakmanın önemli olduğunu söylüyor. Ayrıca, altının potansiyel olarak daha parlak olduğu uzun vadeli değere odaklanmaya çağırıyor. Bu bağlamda Merk, şunları kaydediyor:

Altının yarın nerede olacağını bilmiyorum. Başka kimse de bilmiyor. Altın tutmayı sevdiğimi biliyorum. Eğriye bakarsanız, sahip olduğumuz bu yüksek reel faizlerin sürdürülebilir olmadığını düşünüyorum.

“Fed faiz oranlarını yükseltmeye devam edecek, ta ki…”

Federal Reserve sürekli yüksek enflasyonu soğutmak için faiz oranlarını yükseltmeye devam ediyor. Birçok yatırımcı, piyasaların kısa vadede oynak kalması beklerken, Fed’in küresel ekonomide bir şey kırılmadan ve bir durgunluğu tetiklemeden önce hedefine ulaşıp ulaşamayacağını merak ediyor. ABD ekonomisinin kargaşası uluslararası piyasaları sarsıyor. Buna rağmen nispeten dirençli kalması nedeniyle Merk, Fed’in mevcut ortamda Fed faiz oranlarını yükseltmek için hala yeri olduğunu söylüyor. Buradan hareketle şu yorumu yapıyor:

Faiz oranlarını yükseltmenin bütün amacının işleri bozmak olduğunu zaten biliyoruz. Fed, işleri yumuşak bir şekilde bozabileceklerini umuyor. Bu giderek daha olası görünüyor. Fed, umursadıkları bir şey bozulana kadar Fed faiz oranlarını yükseltmeye devam edecek.

Fed faiz

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, uluslararası piyasalardaki tüm oynaklığa rağmen, BoJ ve BoE gibi büyük merkez bankaları müdahale etmek zorunda kaldı. Ancak Merk, ABD para piyasalarının hala çalıştığını söylüyor. Fed’in genişlemeye başlamadığından ve patlama tehdidinde bulunmadığından emin olmak için kredi spreadlerini izlediğinden şüphelendiğini de sözlerine ekliyor.

Aynı zamanda, gerilimler çok yüksek. Bu yüzden Merk, yatırımcıları altın alanına geri çekmek için para politikasında tam bir pivot bile almasını zor görüyor. Faiz oranları düşmeye başlamadan, Fed’in yakın vadede herhangi bir krizi düzeltmek için para basmaya başlamasına da muhtemel bakıyor. Bu konudaki görüşlerini şu şekilde izah ediyor:

Borç kriziyle geçen yıllardan biliyoruz ki politika yapıcılar kutuyu tekmelemede şampiyonlar. Şimdi, altın bağlamında, tahminim şu ki, bu yama ciddi bir şekilde başladığında, bu altın için iyi olacak. Bir pivota eşdeğer!

Fed faiz oranı artış hızını yavaşlatacak mı?

Şahin Fed’in faiz artışları altın ve kripto para piyasalarını fena vurdu. Genişlemeci para politikası döneminde likiditenin aktığı Bitcoin ve altcoin piyasası soluksuz bir ralli gördü. Ancak, Fed’in tarihi zirvelere yükselen enflasyonu kontrol altına almak için sıkılaşmaya başlamasıyla rüzgar tersine döndü. Faizlerin artışı ayrıca, getirisi olmayan altınından 2.000 doların üzerinden 1.650 dolara uzanan düşüşüne neden oldu. Bu yüzden altın ve kripto yatırımcıları Fed’in yavaşlamasını ve geri adım atmasını dört gözle bekliyor. AvaTrade baş piyasa analisti Naeem Aslam bir piyasa notunda, şu hususların altını çiziyor:

Ayılar ipi biraz daha kendi taraflarına çektikleri için altın haftaya başlarken istikrarlı bir zeminde değildi. Kıymetli metalin fiyatını çok etkileyen büyük soru, Fed faiz oranı artış hızını yavaşlatacak mı? Piyasa, merkez bankasının bir sonraki toplantısında faiz oranlarını 75 bps artırmasını bekliyor. Bu da ABD Doları endeksini (DXY) yukarı itiyor. DXY’nin gücü, sarı metalin fiyatını kontrol ediyor.

Altın fiyatı dibe vurdu mu?

DXY, Salı günü biraz daha yükselirken, Hazine getirileri karışıktı. Analistler, her birinin altın ve kripto fiyatlarını etkilediğini söylüyor. Fed faiz hedef oranının yıl sonunda nerede olacağına dair beklentileri değiştirdiğini kaydediyorlar. Insignia Consultants araştırma direktörü Chintan Karnani, Covid pandemisi başladığından bu yana altın fiyatı ile ABD 10 yıllık tahvil getirisi arasında “ters bir korelasyon” olduğunu söylüyor. Bu ters korelasyonun 2023’te de devam edeceğini belirtiyor. Ayrıca Karnani, şunları söylüyor:

Altın dibe vurdu veya dibe yaklaşıyor. Altın da DXY’deki yükselişten daha az düştü. Bu, 2023 için olumlu bir işaret.

Bu arada piyasalar, Fed’in Aralık ayında 50 bps’lik bir artırım yapmasını bekliyor. Bu yüzden, bazı analistler, en azından şimdilik, altında dibin içeride olduğunu umut ediyor. Sevens Report Research’teki analistlere göre, altın için eğilim şu an için hala daha düşük. Bu bağlamda analistler, şu hususa dikkat çekiyorlar:

Aslında Fed’in şahinliğin zirvesine ulaştığını söylediğimizde, altın için görünüm büyük olasılıkla düşüşten nötre (veya boğa) kayacak

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kasım’daki FED Faiz Beklentisi Ne? Altın ve BTC Ne Olacak?