Kaspersky’ın Kurucusundan İlginç İddia: Bitcoin’i Amerikan İstihbarat Kurumları Yarattı

4 görüntülenme

Kaspersky’ın kurucu ortaklarından Natalya Kaspersky, Bitcoin’in Amerikan istihbarat kurumlarının bir projesi olduğunu iddiasında bulundu.

Ayrıca InfoWatch şirketinin de CEO’su olan Natalya Kaspersky, St.Petersburg’da bulunan ITMO Üniversitesi’nde yaptığı sunum esnasında bu iddiasını katılımcılarla paylaştı:

“Bitcoin Amerika, İngiltere ve Kanada’nın istihbarat aktivitelerine hızlı bir fonlama sağlamak üzere Amerikan istihbarat kurumlarının oluşturduğu bir proje. Bu proje de, GPS ve TOR gibi özelleştirilmiş bir proje. Aslında Bitcoin’e “dollar 2.0” diyebiliriz. Bitcoin’in değeri borsa sahipleri tarafından belirleniyor.”

Natalya Kaspersky

Ayrıca Natalya Kaspersky, Bitcoin’in yaratıcısı olarak bildiğimiz Satoshi Nakamoto’nun tek başına çalışan bir bilgisayar programcısı olmadığını, bir grup Amerikalı kriptocunun kullandığı bir takma ad olduğunu iddia etti.

Bu bakış açısıyla akıllı telefonları da değerlendiren Natalya Kaspersky, akıllı telefonların şahsi cihazlar olarak düşünülmemesi gerektiğini söyledi. Sebebiyse akıllı telefonların uzaktan kontrol edilebilen, iş ve eğlence için kullanılan, kullanıcısı gözetlenebilen cihazlar olması.

Bu iddiayı bir komplo teorisi olarak değerlendirmeliyiz. Zira Bitcoin hakkındaki bu iddia, “Amerika telefonlarımızı, bilgisayarlarımızı gözetliyor. GPS ile bizi izliyorlar.” gibi iddiaların devamı gibi gözüküyor. İnternet üzerinde görünen kadarıyla bu komplo teorisine inanan birçok insan var. Bundan 7-8 yıl önce yüklü bir miktar Bitcoin aldığı bilinen biri de bu zihniyetle bakılacak olursa bir “Amerikan ajanı” olarak nitelendirilebilir.

Bu komplo teorisini kabul ettiğimizi varsayarsak, Amerikan hükümetinin Bitcoin’i oldukça kötü idare ettiğini söyleyebiliriz. Zira 2014-2015 yıllarında, bir Bitcoin 334$ idi, FBI Silk Road üzerinden yüklü bir miktarda Bitcoin’i elinden çıkarmıştı.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Petrol Devi Shell’den Blockchain Atılımı Blockchain teknolojisi artık dünyayı değiştirme yolunda yenilikçi startuplar ile sınırlı kalmış durumda değil. Ayrıca çok uluslu firmalar da verimliliklerini arttırmak ve işletmelerini geliştirmek için teknolojiyi kullanmanın yollarını arıyorlar. Blockchain trenine en son katılan sırada ise bir petrol kuruluşu...
Canan Çayırlı 22 Ocak 2018