Listeye Dikkat: Kilidi Açılan Bu 5 Altcoin Patladı Gitti!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 ay önce
1.470 görüntülenme
Listeye Dikkat: Kilidi Açılan Bu 5 Altcoin Patladı Gitti!

Token kilidinin açılması kısa vadeli oynaklık, uzun vadeli büyümeyi getirir. Piyasayı nasıl etkilediklerini görmek için kayda değer altcoin kilit açma işlemlerini çevreleyen verilere baktık.

İlk altcoin Polygon (MATIC)

26 Ekim 2019’da Polygon ağı 190 milyon MATIC’in kilidini açtı. Tokenler, özel yatırımcılara ve Polygon’un finansman turlarına katılan ilk destekçilere dağıtıldı. MATIC’in kilit açma işlemine kadar geçen ay ve haftada gördüğü fiyat hareketi, çoğu token kilidinin açılmasında görülen trendle eşleşiyor. Piyasa, fiyatı neredeyse %30 artıran bir satın alma baskısı yaratarak, token kilidini açmak için hazırlanıyordu. Token airdrop’undan sonra, artan satış baskısı MATIC’in fiyatını nispeten sabit tuttu. Ancak kilidin açılmasını takip eden ayda MATIC’in fiyatı %80’in üzerinde arttı.

 • TU’dan 30 gün önce: 0,0108 dolar
 • TU’dan 7 gün önce: 0,0138 dolar
 • TU’nun 0. Günü: 0,0135 dolar
 • TU’dan 7 gün sonra: 0,0137 dolar
 • TU’dan 30 gün sonra: 0,0244 dolar
Altcoin

İkinci olarak LidoDAO’ya (LDO) bakıyoruz

Lido, Ethereum’un bir PoS ağına geçişi onu en değerli oyuncusu yaptığından, 2022’de popülaritesi önemli ölçüde arttı. LDO tokeni, Merge öncesinde dikkate değer bir artış gördü. Bu nedenle Aralık token kilidinin açılmasına kadar geçen ay çok az pozitif fiyat hareketi sergiledi. 18 Aralık 2022’de 1,65 milyon LDO tokeni açıldı ve proje ekibine, yatırımcılara ve doğrulayıcılara dağıtıldı. Token kilidinin açılmasından sonraki hafta, LDO’nun satış baskısının doruk noktası oldu ve kilidin açılmasını takip eden ayda fiyatı neredeyse iki katına çıktı.

 • TU’dan 30 gün önce: 1,22 dolar
 • TU’dan 7 gün önce: 1,03 dolar
 • TU’nun 0. Günü: 0,98 dolar
 • TU’dan 7 gün sonra: 0,97 dolar
 • TU’dan 30 gün sonra: 2,01 dolar

Sırada popüler metaverse coin’i Sandbox (SAND) var

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Sandbox, piyasaya çıkan ilk büyük metaverse platformları arasındaydı ve 2020 ve 2021’de dikkate değer bir başarı elde etti. Sandbox, Binance Launchpool’daki yüksek profilli token satışından bir yıl sonra 16 Ağustos 2021’de 397,7 milyon SAND tokeninin kilidini açtı. Tokenlar yatırımcılara, danışmanlara ve şirket rezervlerine dağıtılarak projenin likiditesini ve popülerliğini artırdı. SAND, kilidi açmadan önce artan satın alma baskısının fiyatını yılın en yüksek seviyelerine çıkardığı Polygon’un MATIC’iyle aynı eğilimi izledi. Kısa bir fiyat konsolidasyonu, tokenin kilidinin açılmasını takip eden ayda neredeyse %30 kazandığını gören olumlu bir fiyat hareketine dönüştü.

 • TU’dan 30 gün önce: 0,48 dolar
 • TU’dan 7 gün önce: 0,62 dolar
 • TU’nun 0. Günü: 0,64 dolar
 • TU’dan 7 gün sonra: 067 dolar
 • TU’dan 30 gün sonra: 0,82 dolar

Dördüncü altcoin projesi 1inç Network (1İNÇ)

1inch Network, 2020 DeFi Yazında zirveye ulaştı ve piyasanın merkezi olmayan finansa olan yeni ilgisinden yararlandı. Başarısından yararlanmak isteyen DEX, yerel tokeni 1INCH’i 2020’nin sonlarında piyasaya sürdü ve çeşitli topluluk girişimlerine yaklaşık 97,5 milyon token tahsis etti. Altcoin, rekor sayıda kullanıcı ve artan işlem hacmi gördüğü için 2021 boyunca değerini artırdı. 1inch ekibine, danışmanlarına ve dış yatırımcılara tahsis edilen 231,7 milyon tokenin kilidi 1 Aralık 2021’de açıldı. Bunu, tohum yatırımcılara ve şirketin rezervlerine dağıtılan daha da büyük bir kilit açma izledi ve 295,2 milyon token daha piyasaya çıktı.

 • TU’dan 30 gün önce: 4,58 dolar
 • TU’dan 7 gün önce: 3.99 dolar
 • TU’nun 0. Günü: 3,69 dolar
 • TU’dan 7 gün sonra: 2,72 dolar
 • TU’dan 30 gün sonra: 2,39 dolar
v

Son altcoin projesi STPEPN (GMT)

Play-to-Move alanında bir öncü olan STEPN, 2022’nin ilk yarısında en iyi performans gösteren platformlardan biriydi. Yerel tokeni GMT, Nisan ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve binlerce kullanıcı çekici ödül modelinde sermaye için platforma akın etti. Eylül 2022’nin başında, move-to-earn ödül programının bir parçası olarak kullanıcılara toplam 4,2 milyon GMT tokeni dağıtıldı. Etkinliği, kullanıcılara dağıtılan haftalık yaklaşık 5 milyon GMT tokenin kilidinin açılması izledi.

 • TU’dan 30 gün önce: 0,93 dolar
 • TU’dan 7 gün önce: 0,65 dolar
 • TU’nun 0. Günü: 0,69 dolar
 • TU’dan 7 gün sonra: 0,73 dolar
 • TU’dan 30 gün sonra: 0,62 dolar
Altcoin

Token kilit açma etkinliğinin etkileri nasıl oluyor?

Büyük tokenlerin kilidinin açılmasından önceki, sırasında ve sonrasındaki fiyat hareketleri, tekrar eden bir eğilim gösterir. Tokenlerin çoğu, satın alma baskısının kayda değer planlı kilit açmalara doğru yükseldiğini ve ardından bir fiyat düzeltmesinin geldiğini görüyor. Çoğu durumda, bu fiyat düzeltmesi kısa ömürlü ve hızlı bir şekilde token için yavaş ve istikrarlı bir büyümeye dönüşüyor. Ancak, bazı tokenler bu modeli takip edemiyor.

Yukarıda belirtilen eğilim, en çok, bir token kilidinin açılmasının, projeyi haritaya koyan ve yeni kullanıcıları çeken bir ağ etkisi yarattığı büyük hacimli tokenlerde görülüyor. Ayrıca, tokenlerin önemli bir miktarını kullanıcılara dağıtan projelerde de belirgin. Tokenlerin büyük bir kısmını özel yatırımcılara ve dahili ekiplere dağıtan projeler, büyük kilit açmaların ardından fiyatlarının düştüğünü gören projeler. Kilit açma işlemlerinin çoğu halka şeffaf olduğundan, piyasa genellikle büyük bir düşüş bekliyor ve aşağı yönlü fiyat hareketini geride bırakmaya çalışıyor.

Bazı kilitler ayrıca bir token ve sahipleri için talihsiz bir zamanda geliyor. Örneğin, STEPN’in GMT ödül dağıtımı, protokolün en parlak döneminden sonra geldi ve FTX’in neden olduğu daha geniş bir düşüşle aynı zamana denk düştü. Bir de zamanlama faktörü var. Kilit açma bir projenin ömründe ne kadar erken gerçekleşirse, token fiyatı üzerindeki etkisi o kadar büyük oluyor. Polygon gibi büyük hacimli, oldukça likit projeler, büyük ağları herhangi bir fiyat dalgalanmasını hızla emdiğinden, genellikle kilit açmalardan etkilenmiyor. Çoğu token için kilit açma işlemleri, daha fazla likidite sağlıyor ve daha istikrarlı bir fiyat ortamı yaratıyor. Kilit açmayı takip eden aylarda, çoğu token fiyatını önemli kazançlarla dengeliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
 • Cryptoslate

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Finans Şirketi: DOGE Değil! Bu Altcoin 1 Dolara Koşuyor!
Finans Şirketi: DOGE Değil! Bu Altcoin 1 Dolara Koşuyor! Cardano, Djed olarak bilinen yeni bir stablecoin çıkarmaya hazırlanıyor. Bu stablecoin, Cardano’nun merkezi olmayan finansta (DeFi) önemli bir oyuncu olmasını çok daha kolaylaştıracak. Kripto uzmanı Dominic Basulto’ya göre, Cardano’nun DeFi’ye girişi, büyük bir yeni pazar fırsatı yaratabilir...
Vural Erkan 2 ay önce