Komisyonsuz Borsa Robinhood’a Biçilen Değer 4’e Katlandı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bloomberg – Robinhood Markets Inc., değerini neredeyse dört kat arttıran ve şirkete birçok yeni yatırımcı getiren yeni bir finansman turu başlattı. Online hisse senedi ve kripto para borsası olarak işlev gören kuruluş aynı zamanda kullanıcı sayısında büyük bir artış olduğunu, 4 milyondan fazla hesaba ulaştığını ve E-Trade Financial Şirket’in 3.7 milyonluk komisyon hesaplarını geçtiğini açıkladı. 

Robinhood’a biçilen değer, bir yıldan fazla bir süre önce 1.3 milyar $ iken, bu değer en son turda 5,6 milyar dolara yükselmişti. Menlo Park’a dönüş yapan yatırımcılar, California merkezli  Sequoia Capital, Kleiner Perkins Caufield & Byers, Iconiq Capital ve Alphabet Inc.’in CapitalG büyüme fonlarında tekrar oturum açıyor. 

Rus milyarder Yuri Milner tarafından kurulan bir girişim sermaye şirketi olan DST Global, anlaşma şartları Mart ayında sonuçlandırılan 363 milyon dolarlık yatırıma liderlik etti. Açıklamaya göre, yatırımın ardından şirketin yönetim kurulu değişmeyecek. 

Robinhood CEO’su Baiju Bhatt, nakit akışını, teknoloji ve altyapıya büyük yatırımlar yapmak için kullanacaklarını, yeni ürünleri tanıtacaklarını ve işe alım sürecini hızlandıracaklarını belirtti. Ayrıca şirketin erişimini genişletmeyi hedeflediklerini de söyledi. Bhatt, “Önümüzdeki birkaç yıl için plan, tam hizmetli bir yatırım finans şirketinden, tam hizmetli bir tüketici finans şirketine dönüşmektir.” dedi. 

2013 yılında kurulan Robinhood, kullanıcıların mobil uygulamasında ücretsiz olarak hisse senedi alım satımı yapmalarına izin vererek piyasada isim yapmıştı. O zamandan beri, kullanıcı sayısı hızlıca arttı ve şirket birkaç yeni ürün de tanıttı. En önemlisi, başlangıçta Aralık ayında alım satım opsiyonları açıklanmıştı ve Ocak ayında kendi platformunda seçkin kripto paralar için alım satım yapıldı. Her iki ürün(hizmet) de hem müşteri hem de gelir artışını sağladı. Diğer ilaveler, yalnızca uygulamada değil, web sitesinde de işlem yapabilme özelliğini içeriyor. 

Bugüne kadar, Robinhood’un 4 milyondan fazla kullanıcısı, platformunda 150 milyar dolarlık menkul kıymet satışı yaptı. Şirket, 2017 yılının Nisan ayında bir önceki dönemdeki fonlarını artırdığında, hesapların yarısı kadar daha hesap kazandı. 

Komisyonsuz Borsa Robinhood’a Biçilen Değer 4’e Katlandı