Reklamı kapat

Konutta Kumpasa Dikkat!

Murat Muratoglu
Murat Muratoglu 30 Eylül 2022
1 görüntülenme
Konutta Kumpasa Dikkat!

Kamunun sosyal konut projesini açıklamasıyla birlikte yapılacak 250 bin konut için başvuru sayısının resmi olarak 5 milyona ulaşması size de enteresan gelmedi mi?

Gerçekten konuta olan ihtiyaç mı bu yoğun ilginin nedeni?

Konutun en önemli müşteri kitlesi orta kesim zar zor ayakta duruyor halbuki… Normal olarak harcanabilir geliri artmayan hatta azalan geniş toplum kesimlerinin konuta talebi pek de beklenmemeli…

Daha nereye yapılacağı hatta kaç metrekare olduğu bile belli olmayan konutlara milyonlarca kişinin baş vurması bir garip değil mi? Bu durum bize ne anlatıyor önce onu irdelemek gerekli…

Yıllardır yüksek getiri ile devam eden konut piyasası kendi kendini dolduruşa getiren bir mekanizmaya dönüştü.

İnsanların genel davranışı, devlet ucuza konut satıyorsa bu şansı denemek gerekir şeklindedir… Oturmasa bile illa kar getirir. Esas beklenti bundan ibarettir.

Konut artık yatırım kalemi

Neden faizleri düşürerek konut satışlarını ve yeni konut yapımına destek veriliyor? Malum, seçim geliyor. Ekonomiyi büyütmenin en kolay yolu konut yapıp satmaktan geçiyor.

Zira 2021’den 2022 ilk yarısına kadar geçen 6 çeyreğin 5’inde inşaat sektörü daraldı. Bu duruma bir “dur” demek gerekiyor.

Konut fiyatları neden bu kadar arttı sorusuna aslında bugünden bakılmaması gerekiyor. Nitekim uzun süredir elindeki Türk Lirası’ndan bir yolla kurtul stratejisi gündemde…

Yüksek enflasyonun mum gibi erittiği bir para birimini tutan nasıl kurtarır birikimini? Faizin hali belli… Doların baskılanması, altının kıpırdamaması, borsa ve kriptoların riskli olması insanları farklı bir arayışa itti.

Lakin konuta olan yüksek talebin ve fiyat artışlarının başlıca sebebi ihtiyaç değil Türk Lirası’na olan güven kaybı nedeniyle sektörün yatırım kalemine dönüşmesiydi.

Neden yatırım yaparsınız? Daha fazla kazanmak için… Alan fiyatın üzerine koyup sattı. Artıkça arttı. İşin tadı kaçtı.

Doların düşmesi mümkün değil!

Son dönem söylentilerine bakarsanız dolar düşürülecek bu durum konut fiyatlarını da aşağı çekecek. Zira emlak piyasası, inşaat sektörü derken dolarla endeksli bir sektör söz konusu…

Haliyle dolar kurundaki düşüşler inşaat maliyetlerini düşürebilir. Fiyatları aşağı çekebilir. Peki dolar geriler mi? Öncelikle doların aşağı çekilmesi mevcut enflasyonist ortamda mümkün değil… Ancak artış hızı bir süreliğine yavaşlatılabilir.

Oysa satışlarda bariz düşüş var. Normal şartlarda satışlar düşünce fiyatların da düşmesi gerekmez mi? Peki şartlar normal mi?

Konut fiyatları gerilemez

Türkiye’de gelenektir… Konut fiyatları Türk Lirası bazında geriye gitmez. Satılmasa bile fiyatını korur. Gerekirse yıllarca aynı fiyatta bekler. Yine de indirmezler.

Konutlar satılsın diye faizleri düşürünce ne oldu? Sonuç, üç haneli konut fiyatları enflasyonu… Diğer yandan inşaat maliyetleri son bir yılda yüzde 114 artması fiyatların kolay kolay aşağı inmesinin söz konusu olmayacağının kanıtı…

Haliyle son beş yılda üç kat artan resmi enflasyona karşı konut fiyatları ortalama beş kat arttı.

Konutta tuzağa düşme!

Bugün konut piyasası öyle bir halde ki adeta körebe… Kim kime kaça satarsa, kim kimden kaça alırsa… İyi fiyata satmışsın demek de mümkün değil, iyi fiyata almışsın da…

İnsan psikolojisi gereği bir konutun yüksek fiyatla alıcı bulması bütün mahalledeki davranışı değiştir… Fiyatların normale dönmesi gecikir. Reel düşüşün görünmesi hayli vakit alabilir.

Şöyle düşünün… Bir sitede birbirinin aynı özelliklere sahip 3 milyon lira değerinde iki evim var. Birini 5 milyona diğerini 8 milyona satışa çıkartıyorum. Bu durumda 5 milyonluk ev adeta kelepir… O satıldığı anda yeni fiyat düzeyi artık 5 milyona yükselmiştir.

Böylesi bir ortamda gerçek fiyat nedir? İnsanlar gelirleriyle nasıl kendine oturmak için ev alabilir?

Normal şartlarda en fazla 20 yıl olması gereken konut fiyatı için kira çarpanı 40 yılı geçiyor. Burada tartışılan fiyatlar mı fazla, kiralar mı az acaba…

Ve Türkiye’de bulunan göçmenler, sığınmacılar, mülteciler, kaçaklar… Adına ne derseniz deyin bir yerde barınmak, yaşamak zorundalar. Talebi artırınca kaçınılmaz oluyor artışlar.

Konut fiyatları neden düşsün ki?

Ben olsam konuta yatırım yapmam diyorum ama fiyatlarının düşüşe geçeceğine dair dayanak noktası bulamıyorum.

Eğer konut yatırım için değil de ihtiyaç için alınıyorsa söylenebilecek fazla bir şey yok! Şu kısa hayatta yaşam kalitenizi ne kadar erken artırırsanız o kadar iyi… Piyasada çakal çok aman kazık yememeye dikkat edin diyorum.

Ülke için düşünürsek, inşaat ile kalkınma diye bir model yok dünyada! Parayı betona gömdüğünle kalırsın. İşler rayından çıkar, bugünlere gelir ağlarsın!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ekim İçin Metaverse Coin Tahminleri
Ekim İçin Metaverse Coin Tahminleri: Bu 8 Altcoine Odaklanın! DeFi ve meme coin furyasının ardından, kripto para piyasasının en sıcak trendleri metaverse ve oyna-kazan (P2E) oyunlarıydı. Bu yazıda, her iki sektörden en iyi metaverse coin ve altcoin projelerini listeleyelim. Ekim için en iyi metaverse coin projeleri...
Buğra Çağlar 30 Eylül 2022