Korkutan Tahmin: Altın Fiyatları, Bu Seviyelere Düşebilir!

Vural Erkan
Vural Erkan 15 Eylül 2022
1 görüntülenme

Düşen enerji fiyatları, barınma ve gıda maliyetlerinde keskin bir artış devam ettiğinden tüketiciler için çok az rahatlama sağladı. Bu yüzden, enflasyon başlangıçta beklenenden önemli ölçüde daha kalıcı olduğunu kanıtlıyor. Bu durum da altın fiyatları konusunda yatırımcıları endişelendiriyor.

Daha agresif Fed, altın için belirleyici olmaya devam ediyor

Piyasalar, Federal Rezerv’in yılın geri kalanında giderek daha agresif olma potansiyeli görüyor. Devam eden enflasyon tehdidi, faiz oranı beklentilerinde daha fazla oynaklık yaratıyor. Daha agresif bir Fed nedeniyle, faizler kritik bir uzun vadeli destek seviyesinin üzerinde seyrediyor. Bu nedenle faizlerin, altın fiyatlarını önemli ölçüde etkilemesi mümkün.

Bu arada, piyasalar Ağustos ayında %8,3’e yükselen TÜFE’nin beklenenden daha sıcak olması karşısında şaşırdı. Bunun ardından faiz oranı beklentileri, Salı gününden bu yana yükseldi. CME FedWatch Tool’a göre, piyasalar şimdi, Fed’in faiz oranlarını 100 bps artırma ihtimalini %30’dan fazla fiyatlıyor. Geçen hafta, yatırımcılar hala Fed’in faizleri 50 veya 75 bps artırıp artırmayacağını tartışıyorlardı. SIA baş piyasa stratejisti Colin Cieszynski, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Enflasyon verileri, Fed’in açıkça eğrinin çok gerisinde olduğunu gösteriyor. Bu nedenle Fed’in önümüzdeki hafta piyasalara enflasyonu ciddiye aldığını göstermek için %1 hareket etmesi için çok iyi bir şansı var. Veriler, enflasyonun sadece birkaç emtiada yüksek fiyatlar olmadığını, Fed’in en büyük korkusu olan geniş tabanlı hale geldiğini gösteriyor.

Altın fiyatları 

Artan şahin beklentiler, altın fiyatları için iyiye alamet değil

Değerli metal, Salı günü beklenenden daha yüksek gelen TÜFE rakamlarının ardından %1’den fazla düştü. Böylece, desteği 1.700 dolarda yeniden test etti. Ayrıca, Aralık altın vadeli işlemleri baskı altında kalmaya devam ediyor. Yükselen faiz oranı beklentileri, kritik uzun vadeli desteğin üzerinde seyrediyor. Analistler, bunun altın fiyatları için daha fazla zayıflığa işaret edeceğine dikkat çekiyor. Kitco kıdemli teknik analisti Jim Wyckoff, şu seviyeye dikkat çekiyor:

Boğaların, yazın en düşük seviyesi olan Ekim altın vadeli işlemlerinde 1.686,30 doları savunması gerekiyor. Bu seviyenin altına bir düşüş, grafikte ciddi hasara yol açar. Ayrıca, fiyatları önemli ölçüde düşürmek için satış duraklarını tetikler.

Colin Cieszynski, 1.680 dolar ile 1.675 dolar arasında bir destek izlediğini söylüyor. Bu destek alanı kırılırsa fiyatların 1.550 dolara düşmesini durduracak pek bir şey olmayacağını da sözlerine ekliyor.

Pek çok analist, 1.675 doların altında bir kırılmanın altının üç yıllık boğa piyasasının sona ereceğine işaret edeceğini belirtiyor. Ne yazık ki altın yatırımcıları için faiz endişeleri tek bir faiz artışının çok ötesinde. FXTM’de piyasa analizi müdürü Lukman Otunuga, piyasaların Kasım ayında 75 baz puanlık bir artışla pratikte fiyatlandığını söylüyor. Aynı zamanda, piyasalar Mart ayına kadar %5’lik bir terminal oranı görüyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Bu, değerli metalin yüksek faizli bir ortamda parlaklığını yitirmesi nedeniyle altının sıkıntılarını daha da artıracak. Teknik bilgilerden bahsetmişken, en az direnç güneyi işaret eden 1.700 dolar önemli bir ilgi seviyesi olmaya devam ediyor.

“Altını desteklemek için başka faktörler devreye girebilir”

Altının görünümü oldukça kasvetli. Bununla birlikte, bazı analistler fiyatları desteklemek için başka faktörlerin devreye girmesini mümkün görüyor. ABD doları 20 yılın en yüksek seviyesinde kalıyor. Bu yüzden birçok ekonomist, yükselen piyasa ülkelerinin artan bir küresel bir borç krizi riskine dikkat çekiyor. Aynı zamanda, bazı analistler %1’lik bir hareketin Federal Rezerv’in panik hareketi olarak yorumlanabileceğini söylüyorlar. Ayrıca, bunun altın için olumlu olacağını ve piyasaların merkez bankasına olan inancını kaybedebileceğini kaydediyorlar.

MKS’de metal stratejisi başkanı Nicky Shiels, yatırımcıların önemli bir güvenli liman varlığını bırakma konusunda isteksiz olmaları nedeniyle yükselen faiz oranları karşısında altının 1.700 doları tutabileceğini söylüyor. Fed’in küresel ekonomide bir şeyler bozulana kadar faiz oranlarını artırmaya devam edeceğine dair endişeler olduğunu da sözlerine ekliyor.

Altın fiyatları

“Muhtemelen dolar güçlü ve altın zayıf kalacak!”

Saxo Bank emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, altın fiyatlarının 1.700 doları tutmasını bekliyor. Ancak çok şey, 20 yılın en yüksek seviyesine yakın olan ABD faizlerine bağlı. Buradan hareketle analist, şu yorumu yapıyor:

Gelecek hafta %1’lik bir artış, bizi altın pozitifliği ile sonuçlanabilecek ekonomik sınıra yaklaştıracaktır. Ekonomik cephede bir şeyler kırılana kadar dolar muhtemelen güçlü ve altın zayıf kalacak. O zamana kadar altının mücadele etmesi mümkün. Ancak ben boğa olarak kalıyorum. Çünkü piyasanın varsayımlarında yanlış olduğuna inanıyorum. Çünkü enflasyonun %3’e döneceğini düşünüyorum.

“Altın fiyatları yıl sonuna kadar 1.650 dolara gidecek”

Capital Economics kıdemli ekonomisti Andrew Hunter, Fed’in gelecek hafta faiz oranlarını 75 bps artırmasını bekliyor. Ekonomiste göre, FOMC’nin yeni tahminleri hala sıkılaştırma döngüsünün sonunun geldiğinin sinyalini veriyor. Hunter, yine de enflasyonda keskin bir düşüş bekliyor. Bunun da yetkilileri gelecek yılın ikinci yarısında faiz oranlarını düşürmeye ikna edeceğini düşünüyor.

Ancak Capital Economics, artan faiz oranları ve güçlü bir ABD dolarının fiyatları yıl sonuna kadar 1.650 dolara iteceğini öngörüyor. Bu yüzden, bu yıl altın fiyatları konusunda iyimser değil. Araştırma firması, faiz oranlarının geri geleceğini öngörüyor. Bu yüzden, 2023’ün ikinci yarısında altın fiyatları konusunda biraz daha iyimser.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Altcoin Cumhurbaşkanlığı’nın Radarında Olabilir Twitter bugün Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin yeni duyurusunu konuşuyor. “DIGIATHON2022’ye hazır mısınız?” şeklinde yapılan duyurunun bir altcoin projesi tarafından paylaşılması ortaklık olasılıklarını gündeme getirdi. “DIGIATHON2022’ye hazır mısınız?” Dijital Dönüşüm Ofisi’nin görevi, kamu kurum ve kuruluşlarının dijital ortama geçmesini,...
Buğra Çağlar 15 Eylül 2022