Kredi Kartı Şirketleri Ripple İle Ödeme Sistemini Test Ediyor

Ömer Taha Gülberk
Ömer Taha Gülberk 29 Aralık 2017
2 görüntülenme

Ripple tarihinde ilk defa 1$’ın üstüne çıktı ve yükselmeye de devam ediyor. 2017’nin başlarında XRP‘nin değeri sadece 1 cent idi. Japonya ve Güney Kore bankaları işlem hızlarını artırmak için Ripple’ın teknolojisini test ediyor. Japon bankalarının devi SBI Holding ve birçok kredi kartı şirketi, Ripple’ın blockchain teknolojisini kullanarak kullanıcıların birbirlerinin işlemlerini görebileceği ve onaylayabileceği, aynı zamanda dolandırıcıların işlem yapmasının da engellenebileceği bir sisteme geçmeyi planladıklarını duyurdu.

Büyük Kredi Kartı Şirketleri

JCB, Sumitomo Mitsui Card ve Credit Saison gibi büyük kredi kartı şirketleri de bu planı uygulamak için çalışmalar yapıyor. Ripple ile olan yakın ilişkileri olan geleneksel finans kurumları, Ripple’ın temelinde yatan teknolojinin maliyetleri düşürmek konusunda kendilerine yardımcı olacağını düşünüyor.

Ripple Japan

Ripple’ın finansal kurumlara hızlı ve ucuz işlem vaad etmesi, Ripple’ı iyi bir konuma getirdi. Fakat, Ripple’ın değeri büyük ölçüde Ripple’ın sistemini bankaların kullanıp kullanmayacağına bağlı.

Ocak ayından itibaren 10 kredi kartıyla birlikte SBI Ripple Asia ve JCB de blockchain ve yapay zeka teknolojisini test edecek. Kredi kartı şirketlerinin blockchain teknolojisini kullanmak istemesinin, dolandırıcıların işlemlerini paylaşmak ve durdurmak dışında, önemli bir nedeni de kimlik tespitini sağlamanın daha kolay olması.

Modern Transfer İşlemleri

Kredi kartı şirketleri üstü kapalı bir biçimde kendi blockchain temelli dijital paralarını çıkaracaklarını söylüyorlar, yani başka bir deyişle modern transfer işlemleri kullanacaklarını söylüyorlar. Fakat Ripple, bankaların piyasaya sürdüğü madeni paralardan teknolojik olarak çok daha gelişmiş bir dijital para birimi. Bu bankaların karlı ortaklığı XRP’i finans endüstrisini yenilemek adına önemli bir konuma getiriyor.

SBI Ripple Asia, 61 bankanın içinde bulunduğu bir federasyon kurdu ve kurumlar arasında blockchain temelli ödemeler yapılarak sistem test edilmeye başlandı. Bu gelişme endüstride blockchain teknolojisinin kullanımının daha da büyümesine zemin hazırladı. Bu gelişme aynı zamanda fon transferlerinin ucuzlamasına ön ayak olabilir.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin, SHIB ve Altın İçin Çarşamba ve Perşembe'ye Dikkat!
Güney Kore “Aşırı” Bitcoin Ticaretini Hedefe Aldı Bitcoin için aralık ayı fırtınalı geçmeye devam ediyor. Güney Kore hükümeti kripto para alışverişi üzerinde düzenleyici kontrol eksikliği nedeniyle endişelerini dile getirdi ve bunun sonrasında Bitcoin fiyatı “sonradan toparlasa da” anlık olarak düşüş yaşadı. Ülke, bu yıl...
Burak Can Senyelli 29 Aralık 2017