Ethereum Hanedanlığı: Zirvedeki 100’ün 45’i Ethereum Tabanlı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çok sayıda blockchain projesi sendeliyor.

CoinMarketCap’te şu anda 203 kriptopara borsasında bulunan 1,634 koin listeleniyor. Bu rakamlar hangi koinin en tepeye yükseleceğini belirlemeye çalışan ticaretçiler ve kriptopara hayranları için oldukça heyecan verici. Ayrıca, finansal hizmetler, parasal sistemler, perakende işlemleri, tedarik zinciri lojistiği ve büyük veri yönetimi gibi alanlarda radikal değişiklikler yapma gücüne sahip olan, blockchain projeleri ve girişimleri üzerinde çalışan geliştiricilerin sayısını da sergiliyorlar.

Bu rakamları incelediğimizde, Ethereum’un piyasadaki etkisinin oldukça büyük olduğunu görmekteyiz.

CoinMarketCap’teki en büyük 100 koin arasından 45’i Ethereum tabanlı ve şu anda toplamda $15.3 milyar dolarlık piyasa değerine sahip. (Bu hesap yapılırken kendi blockchainlerine geçtiğinden ve ERC20 tokeni kullandıklarından EOS ve Tron hesaba katılmadı.) Ethereum’dan sonraki en büyük network’ler ise NEO ve Omni, bu iki token de en iyi 100’de bulunuyor.
Ethereum tabanlı tokenlerin toplam sayısı CoinMarketCap tarafından takip ediliyor. Bu listede bulunan 1,634 koinin 690’ı Ethereum tabanlı.
Ethereum ile çalışan kod yazarlarının sayısı oldukça büyük. Ethereum için geliştirilen popüler bir geliştirme yazılımı olan Truffle, 565,000 indirme sayısına ulaştı. Bu rakam son üç ayda %51 büyüdü.

ConsenSys isimli Ujo Music ve gayrimenkul girişimi Meridio gibi pek çok projeye imza atan geliştirme stüdyosu, Ethereum Ağının Son Durumu isimli bir makale yayınlayarak kayda değer bazı rakamlara dikkat çekti:

  • “Başlangıcından beri, bu network toplamda 240 milyona yakın işlem gerçekleştirdi. 4 Ocak’taki zirve değerinde, yalnızca 24 saat içerisinde 1.3 milyon işlem gerçekleştirdi.”
  • “Ethereum blockchain’inde şimdiye kadar oluşturulan özgün adres sayısı 35 milyon. 4 Ocak 2018’de, Ethereum ağındaki aktif adres sayısı ilk defa 1 milyonu aştı.”
  • “Ethernodes’un raporuna göre altı kıtada Ethereum blockchain ile çalışan 17,000 node bulunmakta, bu da bu platformu günümüzdeki en çok dağıtılmış, merkezi olmayan blockchain platformu yapıyor.”
  • “dApp geliştirme listelerini takip eden bir site, 1,522 dApp bulunduğunu belirtiyor, ancak bundan daha fazlası şu anda geliştirme aşamasında.”

Ethereum tek başına piyasa değeri olarak $53 milyon dolara sahip.

The Daily Hodl

Ethereum Hanedanlığı: Zirvedeki 100’ün 45’i Ethereum Tabanlı