Kripto Dünyasında Sular Duruluyor

Osman Kuzucu
Osman Kuzucu 19 Kasım 2017
0 görüntülenme

Kaos duruldu, kripto paralar değerlerini yeniden kazanmaya başladı

Geçtiğimiz haftalarda kripto dünyasında büyük dalgalanmalara yol açacak bir sürü gelişme yaşanmıştı. Bitcoin 8000 doları zorlarken Segwit2x’in iptal haberi gelmiş ve Bitcoin için kanlı bir düşüş yaşanmıştı. Hatta bu düşüş Bitcoin’in 5200 dolar seviyesini görmesine neden olmuştu. Tabii diğer alt koinler de ufak bir yükselme yaşadıktan sonra düşüş trendine girmiş, bir kaç gün kazanan yalnızca astronomik seviyelerde yükseliş yaşayan Bitcoin Cash olmuştu.

Tabii ki bu kaos çok fazla sürmedi ve geçtiğimiz hafta neredeyse tüm kripto dünyası tekrardan dengeye geldi. Bitcoin Cash gördüğü 2000 dolar seviyelerinden geriledi, Bitcoin tekrardan 7800 seviyelerine çıktı ve diğer kripto paralar da bekledikleri yükselişi göstererek haftayı ortalama %10 gibi bir yükselişle kapattı.

Gelecek hafta bizleri neler bekliyor?

Şu sıralar her şey normal gözüküyor. Bitcoin ve Bitcoin Cash arasında gerçekleşen kavga sırasında değerini koruyan Ethereum, bir hafta içerisinde yaklaşık %20 gibi değer kazanarak 360 dolar seviyelerine ilerledi. Herhangi büyük bir olumsuz açıklama gelmediği sürece Ethereum’un bu hafta 400 dolar seviyesini test edebileceğini söylemekte fayda var. Segwit2x öncesi insanlar Bitcoin’e yönelmiş durumdaydı çünkü fork sonrası oluşacak ikinci para birimine de sahip olmak istiyorlardı. Segwit2x’in iptali, Bitcoin Cash’in “ben gerçek Bitcoin’im” şeklinde açıklaması sonrasında yatırımcılar Bitcoin’den Bitcoin Cash’e geçmişti. Ancak sular durulduğunda yatırımcılar tekrardan normal davranışlar sergilemeye başladı, bu da Ethereum’un neden %20 yükseliş gösterdiğini açıklamak için yeterli.

Sadece Ethereum iyi gidiyor demek yanlış olur. Dash’de geçtiğimiz hafta güzel bir ilerleme kaydetti ve 410 dolar seviyesinden 440 dolar seviyelerine ilerledi ve şu sıralar 440 dolar seviyesinde destek görüyor diyebiliriz. Dash’in bu çıkışı kimilerine göre bir pump&dump olayı gibi gözükse de bana kalırsa bu tamamen Dash’in kendi başarısı. İlk yükselişinde ben de dikkatle takip ediyordum ancak 440 seviyesinde destek gördüğü için bana göre pump&dump olması çok düşük bir olasılık. Ancak Dash bu hafta daha ne kadar ileri gider kestirmek zor. O nedenle Dash alacak kişilerin beklemesinde fayda var diyebiliriz.

Hafta içinde Ripple’dan da sevindirici bir haber gelmiş ve Ripple & American Express beraber çalışacaklarını açıklamışlardı. Bu açıklamadan sonra Ripple gayet güzel bir trend yakalamış olsa da değerini koruyamadı ve tekrardan geriledi. Bu da Ripple’ın aslında uzun vadede güvenilir ancak düşük kazanç getirecek bir koin olduğu söylentisini ortaya çıkardı. Bana kalırsa Ripple’ın değer kazanabilmesi için çok daha büyük işlere imza atması ya da topluluk tarafından daha fazla reklamının yapılması gerekiyor. O nedenle kısa vadede Ripple kazançlı bir yatırım seçeneği olarak durmuyor ve önümüzdeki hafta değerinin pek fazla dalgalanmayacağını düşünüyorum.

Evet, bu hafta neler olduğundan ve gelecek hafta için beklentilerimizden bahsettik. Tekrardan özetlemek gerekirse gelecek hafta kripto paralarda ortalama olarak bir yükseliş trendi bekliyoruz diyebiliriz. Bitcoin muhtemelen hafta ortasında 8000 dolar seviyesini tekrardan test edecek ve destek bulabilirse hafta sonuna 8200-8300 dolar gibi bir değerle girebilir. O nedenle piyasayı anlık takip etmekte fayda var.


Yazıda yer alan bilgiler yalnızca kişisel görüştür. Kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalıdır. Yatırımlarınızı yapmadan önce kendi araştırmanızı yapmanızı ve kendi kararınızla yatırımlarınıza şekil vermenizi tavsiye ederiz.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Atıklar Milli Servete Dönüşebilir Türkiye’deki yenilenebilir enerji potansiyeline ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Emta Enerji Genel Müdürü Orkun Özgencil, son dönemde biyokütle enerjisine ilginin arttığını söyledi. “Yakılabilecek her şey atık olarak değerlendirilebilir” Yenilenebilir enerji kaynakları arasında rüzgar ve güneşin enerjisinin yanı sıra biyokütlede de...
Kubilay Öztürk 20 Kasım 2017