XRP
XRP
$0.46 +0.80
Bitcoin
Bitcoin
$19.599 +2.74
Dogecoin
Dogecoin
$0.06 +1.02
Ethereum
Ethereum
$1.323 +3.26
Cronos
Cronos
$0.11 -0.52
Cardano
Cardano
$0.43 +1.05
Decentraland
Decentraland
$0.7 +2.33
Polkadot
Polkadot
$6.38 +3.10

Kripto Milyarderi Açıkladı: Dibe Vurduk Mu? Sıradaki Piyasa Ne? 

Vural Erkan
Vural Erkan 20 Temmuz 2022
1 görüntülenme
Kripto Milyarderi Açıkladı: Dibe Vurduk Mu? Sıradaki Piyasa Ne? 

“Ayakkabıların düştüğünü düşünüyorum” diyen kripto milyarderi Sam Bankman-Fried, dibe ulaştığımızı söylüyor. Ayrıca Bankman-Fried, en çok heyecan duyduğu gelişmeleri paylaşıyor.

“Bence ayakkabılar düştü!”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Pazartesi’den beri kripto piyasası hafif bir geri dönüş yapıyor. Bitcoin haftalık bazda yaklaşık %22 artarak 23.500 doların üzerinde işlem görüyor. Ethereum ise daha da güçlü bir toparlanma yaşadı. Lider altcoin son 7 gün içinde %46’dan fazla artış kaydetti. ETH, basın zamanında yaklaşık 1.557 dolardan el değiştiriyor. Sam Bankman-Fried, Real’in CEO’su ve kurucu ortağı Raoul Pal ile 8 Temmuz’da bir röportaj yaptı. Kripto milyarderi​​, şunları söylüyor:

Sanırım diğer ayakkabının şu anda düşmesini beklemiyoruz. Bence ayakkabılar düştü. Şu anda “peki, bakalım dünya ne olacak” tipi bir durumdayız. Ama buna tamamen güvenmiyorum. Açıkçası finansal tavsiye de vermiyorum.

kripto

“Kripto piyasasında olması gereken gevşeme gerçekleşti!”

Hem Pal hem de Bankman-Fried, sekiz ay içinde 2,9 trilyon dolarlık piyasa değerini %60’tan fazla azaltan kripto düşüşünün sektöre özgü olmadığı konusunda hemfikir. Faiz oranlarındaki artış beklentileri, birçok piyasayı aşağı yönlü sarsmaya sevk etti. Bu da bir domino etkisini tetikledi. Federal Rezerv, 4 Mayıs’ta bu döngünün ikinci faiz artışını uyguladı. O zamanda beri, Bitcoin yaklaşık %44 oranında düştü. Bankman-Fried, şu yorumu yapıyor:

Sanırım bunu ifade etme şeklim, dipte olmamamız için herhangi bir özel neden göremiyorum. Kesinlikle dipte olduğumuzu söylemeye çalışmıyorum. Ancak, bence olması gereken gevşeme gerçekleşti.

Kurtarılacak kripto projelerini neye göre seçiyor?

Kripto milyarderi Sam Bankman-Fried, 30 yaşında ve kripto borsası FTX’in kurucusu. Bu arada genç milyarder, bazı borsaları ve kredi platformlarını iflasa sürükleyen kripto bulaşmasını durdurmak için harekete geçti. Kripto kredi platformu BlockFi, 400 milyon dolarlık bir kredi limiti aldı. Ayrıca Voyager Digital, 500 milyon dolarlık bir hayat suyu aldı.

Bankman-Fried, Pal’e, sermayeyi dağıttığı en önemli yerleri seçtiğini belirtiyor. Milyarder, gerçekten kötü, kısa vadeli likidite sıkışıklığı olmasaydı iyi olabilecek projeler olduğunu söylüyor. Bankman-Fried, neyin kurtarılacağına ve neyin parçalanacağına karar vermeye geldiğinde, meselenin sadece mükemmel sistemlere bakmak olmadığını söylüyor. Aynı zamanda bir para çukuruna yatırım yapmakla da ilgili olmadığını kaydediyor. Bunun yerine, küçük bir sermaye harcamasının tüm sistemin gevşemesini engelleyebileceği durumlara odaklandığını ifade ediyor.

kripto

“Terra hak etmişti!” DeFi ve CeFi farkı ne?

Gerilemenin ilk zayiatı Terra (LUNA) ve stablecoin’i UST, genç milyarder için sürpriz değildi. Bankman-Fried, “Gelecek olan her şey, fiyatı asla bu kadar düşmeyen sabitlenmemiş bir stablecoin’e bağlıydı. Bir bakıma bunu hak etti,” diyor. Merkezi finans olan CeFi’ye gelince, Bankman-Fried, ana konulardan birinin şeffaflık olmaması olduğunu kaydediyor. Örneğin, “Dünya, Celcius’un nerede olduğunu anladığında, harekete geçme zamanı bir yıl önceydi,” diyor. Bununla birlikte, şu açıklamayı yapıyor:

DeFi on-chain olduğundan, en azından daha şeffaf. Terra LUNA ekosistemi bir kez patladığında kimse şaşırmadı. Çünkü bunun gerçek zamanlı olarak gerçekleştiğini görebildiniz.

kripto

CeFi dünyası, aynı teminatın farklı kredilerde kaç kez kullanıldığını bir dünya. Ayrıca, bir kurumun sahip olduğundan daha fazla varlık verdiğini söyleyemeyeceğiniz, aynı zamanda rehipotekasyon olarak da bilinen bir alan. Bankman-Fried için endişe, etkili bir şekilde düşündüğünüzden çok daha fazla kaldıraçlı işlem yapmanız ve halk işlerin farkına varmadan çok ileri gitmeniz.

SBF’yi şu anda en çok heyecanlandıran şey ne?

Bankman-Fried, “Bence ödemeler, aslında onları hem yurt içinde hem de uluslararası çapta gerçekten iyi bir şekilde düşürmek önemli. Bence bu çok büyük bir fırsat alanı” diyor. Ayrıca kripto milyarderi, tüketici piyasası yapısının, ortalama bir tüketicinin en büyük kurumlara kıyasla finansal piyasalara adil erişime sahip olduğu bir yere ulaşmasının çok büyük bir fırsat olduğunu düşünüyor.

sam bankman fried

Web3 alanını ana akım haline getirmek ve milyarlarca insanı işe almak mümkün mü? Bankman-Fried, altyapıyı desteklemek için birkaç gelişmenin gerçekleşmesi gerektiğini kaydediyor. Ona göre, bunlardan ilki, yüklenen ve iyi çalışan uygulamalar gibi kullanıcı dostu arayüzler. Bankman-Fried, bu kapsamda şu değerlendirmeyi yapıyor:

Alanın milyarlarca insana ölçeklenebilmesi için gerçekten güzel kullanıcı deneyimleri olması gerekiyor. Çünkü bu, ürünleri kullanmak için doğal olarak inanılmaz derecede heyecanlı olmayan insanlara ölçeklendirmek anlamına geliyor. Bu, ürünleri kullanmaya hiç niyeti olmayan kişilere yönelik bir ölçek. Bu çok daha yüksek bir çıta.

İkincisi olarak, sektörün düzenleyici netliğe ihtiyacı olduğunu söylüyor. Bu gerçekleştiğinde, kurumsal yatırımcılardan daha fazla sermayenin kapılarını açacağını kaydediyor. Son olarak, projelerin iyi düşünülmüş sosyal medya platformları ve ödeme uygulamaları gibi gerçek kullanım örnekleri oluşturması gerektiğini ifade ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Eylül ve Aralık'a Dikkat: Ethereum'da Bunlar Bekleniyor!
Eylül ve Aralık’a Dikkat: Ethereum’da Bunlar Bekleniyor! Lider altcoin, son hafta kripto piyasasında bir rüzgar estirdi. Kripto kanalı Coin Bureau’nun Guy takma adlı sunucusu, 2.08 milyon abonesine lider altcoin hakkındaki görüşlerini paylaştı. Analist, ‘Büyük ‘The Merge’den sonra Ethereum (ETH)’ye ne olacak?’ sorusuna cevap arıyor....
Vural Erkan 20 Temmuz 2022